Kararlarınızda insanların dış görünüşü ne kadar etkili: Derinleşmeye var mısınız?

“Paranın satın alamayacağı bir şeye sahip oluncaya kadar, zengin değilsiniz.”
Garth Brooks

Biraz hayal kuralım birlikte… Şimdi bir masada oturuyoruz karşımızdan son derece şık giyimli, son derece bakımlı bir kadın geçiyor ve aniden bize doğru dönerek yol soruyor. Nasıl cevap veririz? Etkilenir miyiz? Giyiminden, kuşamından, konuşma tarzından hemen ona saygı gösterir miyiz? En içten şekilde cevap vermek için uğraşmaz mıyız?

Peki bir de farklı bir durum ile karşılaşalım. Oturmaktayız, ve karşımızdan son derece spor giyimli, dağınık saçları, belki biraz da akmış makyajı ile bir kadın geçmekte. Sonra dönüp bize bir yol sorduğunda nasıl cevap veririz? Sizce gerçekten yargılamadan, sorgulamadan, giyimine kuşamına takılmadan ona hepimiz yeterince saygı gösterir miydik? İlk örnekte olduğu gibi elimizden gelen son damlaya kadar ona yardımcı olmaya çalışır mıydık? Bizden bu dış görüntüye rağmen yeterince destek alabilir miydi?

Peki ya bu bir test olsaydı? O karşıdan gelen herhangi biri bize çok önemli bir mesaj getirmiş olsaydı? O kişi gerçekten hayatımızda alacağımız bir ilahi mesaj için bize geldiyse? Veya gerçekten ona öğretecek bir şeyimiz var ise? Dış görünüşünden, parasından, pulundan, kim olduğundan bağımsız olarak ona yeterince insanca ve olması gerektiğince muamele yapabilir miyiz?

O zaman tekrar başa dönelim. Bizler dış görünüşlere bağlı kalarak insanlar hakkında kararlara varmaktayız. İyi giyinmiyorsa yeterince zengin olmadığına, tonlarca para harcayamıyorsa yeterince cömert olmadığına veya bir an yavaşladığında asla hızlı gitmediğine inanıyoruz… Daha da beteri dış gönüşüne göre “hak ettikleri” olduğuna kanaat getiriyoruz. İyi giyiniyorsa iyi bir evi de hak ediyor, iyi okullardan mezun olduysa mutlaka diğerlerine göre emek vermese de daha iyi bir işi hak ediyor, iyi bir ailede yetiştiyse bu şansı bulamasa da kendini yetiştirmiş bir insana göre çok daha yüksek bir entelektüel seviyede olması gerekiyor…

Peki ya gerçek bu mudur?

Gerçekten bir insan, herhangi bir insan, markalarla donanmış olmasa da zengin olamaz mı? En iyi okullara gitmiş olmasa da öğretecek bir şeyi yok mudur? Belki bugün çok fakir olsa da bir dilim ekmeği paylaşmayı biliyorsa o en zengin olandan fersah fersah gönül olarak zengin değil midir? Cömert olmak dış görüntüye göre verilebilecek veya olunabilinecek bir özellik midir? Sadece dış görüntüye bakarak birilerine hak belirlediğimiz hakları gerçekten bu kadar kolay mıdır? Bu yargılara varmak bu kadar kolay mıdır?

Bugün bu yazımda bana eşlik ediyorsanız hayatınıza ve başkaları hakkında sadece dış görünüşlerine göre vardığınız yargılara yeniden bakmanızı dilerim… Belki de iç görüntülerinde görülebilecek çok daha büyük dünyalar vardır! Belki de o muhteşem “dış” görüntüde bulamayacağınız çok daha derin bir yerleri de vardır!

İlginizi çekebilir: Her şey görecelidir: Gördüğümüz ve gönlümüze koyduğumuza yakından bakalım

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam