Karantina etkisinden kurtulmak için evinizin havasını değiştirecek öneriler

2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, hepimizi “karantina” gerçeğiyle karşı karşıya bıraktı. Karantinanın ilk günleri şaşkınlık ve bilinmezliklerle doluyken, zaman geçtikçe tüm dünya karantina gerçeğine alışmaya başladı. Dışarı çıkamamanın verdiği huzursuzluk, sevdiklerinden uzak kalmak ve sosyal hayatın azalması herkesi eviyle daha çok ilgilenmeye yöneltti. Yapılan araştırmalar, karantinanın herkes üzerinde bazı negatif etkileri olduğunu söylüyor. Özellikle de yaz aylarını geride bırakıp güneşli havaların azaldığı kış aylarında, karantinanın negatif etkileri biraz daha fazla hissediliyor. İşte bu noktada, evlerde yapılabilecek ufak değişiklikler devreye giriyor. Karantinanın olumsuz etkilerinden kurtulmak için evinizin havasını değiştirecek öneriler…

1. Evinizin dekorunu değiştirin.

Evinizin dekorasyonunu değiştirmek, karantinanın olumsuz etkilerinden kurtulmak için yapabileceğiniz masrafsız ve en kolay çözümlerden biri. Özellikle evde en çok vakit geçirdiğiniz salonunuzu yeniden dekore ederek bambaşka bir hava yakalayabilirsiniz. Koltukların, televizyonun, masanın yerini değiştirmek, yepyeni bir mekan algısı yaratabilir.

2. Mobilyaları yenileyin.

Mobilyalarınızı yenileyerek evinizin havasını tümden değiştirebilirsiniz. Mobilyalarınızı yenilemek için illa pahalı alışverişler yapmak zorunda değilsiniz. Koltuklarınızın veya sandalyelerinizin döşemelerini değiştirmek, bazı ahşap mobilyalarınızı boyamak bile evinizde yepyeni bir hava yaratmanıza imkan tanır.

3. Aydınlatma rengini değiştirin.

Özellikle bulutlu havaların hakim olduğu kış aylarında, evinizin aydınlatmasınsa sıcak sarı renkler kullanabilirsiniz. Böylelikle evinizde daha yumuşak bir aydınlatma ile daha pozitif bir atmosfer yaratabilirsiniz.

4. Duvarları boyayın.

Evinizin duvarlarını boyayarak bambaşka bir mekana dönüştürebilirsiniz. Eğer bol ışık alan bir eviniz varsa, koyu renkler kullanarak daha cesur adımlar atabilirsiniz. Duvarların rengini değiştirmek, evinizin tüm havasını değiştirir.

5. Düzenli temizlik yapın.

Evinizi düzenli olarak temizlemek, karantinanın verdiği negatif havayı dağıtmanın en kolay yollarından biri. Özellikle düzenli olarak süpürmek ve silmek, daha tozsuz bir ortamda yaşamanıza olanak tanır ve evdeki hava kalitesini düzenler.

6. “Kendin yap” çözümler türetin.

Evinizdeki fazla malzemelerle “kendin yap” çözümler üreterek evinizi yenileyebilirsiniz. Fazla kumaşlardan yapacağınız patchwork çalışmalarla koltuk örtüsü, yatak örtüsü yapabilirsiniz. Fazla kağıtları veya bantları kullanarak duvarınızda desenler yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak evinizin havasını değiştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

İlginizi çekebilir: Yatak odanızı yeniden yaratın: Tarzınızı yansıtan bir oda tasarlamak için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!