Karaciğer detoksu nasıl yapılır?

Karaciğer sağlığı uzun vadede kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli noktalarından biri. Bunun nedeni ise karaciğerin vücudunuzda biriktirdiğiniz besinlerin faydalarını toplayan ve gerektiğinde onları kullanan bir arşiv görevi üstlenmesi. Ancak vitaminleri, mineralleri depolayan ve ihtiyacınız olduğunda bunları enerjiye dönüştüren bu muhteşem sistem yorulduğunda ve iyi bakılmadığında çalışamaz hale gelebiliyor. Dolayısıyla onu aktif olarak sağlıklı tutmak sizin bedeninize borçlu olduğunuz en önemli görevlerden biri. 

Peki karaciğer detoksu nasıl yapılır?

Karaciğer sağlığını korumak için uygulamanız gereken ilk adım bolca su içmek. Ancak bunun dışında çeşitli besinlerle karaciğerinizi koruyabilirsiniz: 

Limon suyu

Ilık bir bardak suyun içine yarım limon ve bir çay kaşığı bal koyun, iyice karıştırın ve her sabah uyandığınızda bu karışımı için. Belli bir süre sonra karaciğerinizi yumuşatacak, yorgunluğunu alacak olan bu karışım hem pratik hem de oldukça sağlıklı.

Zerdeçal

Eğer karaciğerinizde virüs ya da enfeksiyon varsa zerdeçal sizin için en etkili çözümlerden biri. Enflamatuar karşıtı etkilere sahip zerdeçalı ister sabahları omletinize ekleyerek, isterseniz de süt ve bal eşliğinde kaynatıp içerek tüketebilirsiniz.

Karahindiba kökü
Karahindiba kökü

Özellikle şişkinlik hissini gidermek için tüketilen karahindiba kökü karaciğerin en büyük dostlarından biri. Yapılan araştırmalar karahindiba kökünün diüretik ve karaciğer detoksifikasyon özellikleri içerdiğini ve karanfil kökünün kanserle savaşmada bir hayli etkili olduğunu söylüyor. Karahindiba yapraklarını salatalarınızda taze olarak tüketebilir, ya da yemeklerinizle birlikte pişirebilirsiniz.

Kereviz

A ve C vitamini kaynağı olan kereviz karaciğer dostu besinlerden biri. Düzenli bir şekilde kereviz tüketmek karaciğerinizin yorulmasını ve işlevselliğini kaybetmesini büyük ölçüde önler. 

Enginar

Enginarın yaprakları karaciğeri düzenleyici bir özelliğe sahip. Enginarda bulunan “ciarin” isimli madde böbreklerin, bağırsakların ve karaciğerin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. 

İlginizi çekebilir: Karaciğerinizde sorun olduğunu fark etmenizi sağlayacak belirtiler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!