Karaciğerinizde sorun olduğunu fark etmenizi sağlayacak belirtiler

Karaciğeriniz sürekli dış etkenler zarar görmektedir. Bu dış etkenler kötü beslenme alışkanlığı, sigara içme, sağlıksız ortamlarda bulunma ve stresli bir hayata sahip olmak gibi zararlı alışkanlıklar olabilir. Eğer vücudunuzun bu önemli organını yenilemek ve sağlığınıza katkıda bulunmak isterseniz doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

karaciğer
Karaciğerinizde bir problem olduğunu önceden fark etmeniz hayati derecede önemlidir.

Karaciğerinizi toksinleri vücudunuzdan atan en önemli organınızdır. Her ne kadar karaciğeriniz bu toksin maddelerin çoğunu filtrelese de, uzun süre sonunda toksin maddelere maruz kalan karaciğeriniz sonunda işlevsizleşir ve toksinler kronik bir hastalığa sebebiyet vermiş olurlar. Karaciğerinizle ilgili bir problem yaşadığınız zaman belirtiler sayesinde önceden bunu fark ederek önlem almak hayati derecede önemlidir.

İşte karaciğerinizde bir problem olduğunun sinyalini veren belirtiler:

Gözlerinizin üstünde ağrı hissetmek

Eğer gözlerinizin arkasında bu tarz ağrılar hissediyorsanız, bu durum karaciğerinizle ilgili dengesiz bir durumun habercisi olabilir. Ne zaman ki yemek ve kan düzgün bir şekilde sindirilmez veya filtrelenmez, vücudunuz enflamasyona bu şekilde tepki gösterir.

Sarılık

Karaciğer rahatsızlığının klasik belirtisi, derinin ve gözün beyaz kısmının sararmasıdır. Bu durum kandaki bilirubin miktarının artması sonucu gerçekleşir.

Sürekli bulantı

Eğer karaciğeriniz düzenli çalışmıyorsa, düzenli olarak bulantı hissedersiniz. Bunun nedeni karaciğerin sindirim sistemiyle alakalı bir organ olmasıdır. Bulantı hissettiğinizde ne yediğinize dikkat edin. Bu durum yüksek ihtimalle yediğiniz yemekteki yüksek toksin miktarından kaynaklanıyor olabilir. Unutmayın, ne kadar toksin miktarı fazla yemek tüketirsiniz, bulantı hissiyatınız da o kadar çok artacaktır.

Çok parlak veya solgun dışkı

Dışkınız normalden daha parlak veya aşırı derecede solgunsa bu durum da karaciğerinizde bir sorun olduğunun işareti olabilir; çünkü karaciğer düzgün çalışmazsa, çok az miktarda safra dışarı çıkar. Bağırsak hareketlerinde az safra bulunmasının sonucu olarak dışkı farklı renkte ortaya çıkar.

Ağızda ekşimsi tat

Normalde yemek yedikten sonra karaciğer safra sayesinde yemekleri sindirilebilir parçalara böler, ama karaciğerinizde problem varsa, yemek yedikten sonra ağzınızda acı bir tat kalacaktır. (Olağan olmayan miktarda safra açığa çıkması sebebiyle)

Kronik yorgunluk

uyku
Kronik yorgunluk karaciğer probleminin habercisi niteliğinde olabilir.

Kronik yorgunluk ve bitkinlik karaciğer rahatsızlığının habercisi olabilir. Karaciğeriniz sağlıklı çalışmadığında, vücudunuzdaki kanı verimli bir şekilde detoksifiye edemez. Kanınız vücudunuza oksijeni taşımakla görevlidir ve eğer kan detoksifiye olmazsa görevini etkin bir şekilde yürütemez. Bu da kendinizi sürekli yorgun hissetmenize neden olur.

Hemoroid veya varis oluşumu

Eğer dolaşım sistemi bozulmaya başladıysa, varisli damarlar ve hemoroid ortaya çıkmaya başlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sağlıksız karaciğer zayıf sirkülasyona ve deride açıkça belli olan varislere neden olur.

Kürek kemiğinin altında ağrı

Karaciğeriniz kürek kemiğinizin altında ve vücudunuzun arka tarafında bulunur. Karaciğer düzgün olarak safra salgılamazsa, vücudunuzun  üst ve orta kısımlarında ağrı duyabilirsiniz.

Çok yağlı yedikten sonra hissedilen karın ağrısı 

Karaciğer aynı zamanda yemekleri sindirmeniz konusunda vücudunuza yardımcı olmaktadır. Yağlı yemekler yediğinizde, lipidler karaciğer tarafından iyi bir şekilde sindirilemezler ve sonucunda bu durum karın ağrısına sebebiyet verir. Bu problemi yaşamamak için bitkisel beslenmeye ağırlık verebilirsiniz.

Karaciğerimize nasıl yardım edebiliriz?

Karaciğer problemlerini engellemenin en iyi yolu sağlıklı bir hayat tarzı belirleme ve alkol tüketimini azaltmaktır. Düzenli egzersiz, su içmek ve bitkisel beslenmeye dayalı diyet karaciğerinizin besinleri en iyi şekilde değerlendirmesini sağlar ve hayatınızı yaşanabilir kılar. Eğer sigara içiyorsanız bırakmanız gerekir. İşlenmiş yiyecekleri hayatınızdan yavaş yavaş çıkarmanız gerekir. Her sabah 1 litre limon suyu tüketmeniz toksinlerin atılmasına sağlayarak karaciğerinize yardımcı olacaktır.

İlgili yazı: Sağlıklı besinler ve vücudumuza olan yararları

Aynı zamanda sağlıklı otlar ve yiyeceklerle karaciğerinizi temizlemenize yardımcı olur. Bunlar:

 • Enginar
 • Pancar
 • Havuç
 • Greyfurt
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Avokado
 • Ceviz
 • Brüksel lahanası
 • Sarımsak
 • Karahindiba kökü ve yeşili
 • Boğadikeni
 • Hindiba kökü
 • Zerdeçal
 • Tıbbi nane
 • Kıvırcık labada kökü

Kaynak:

livelovefruit.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!