Karabuğdayı sevmek için 5 neden

server-selvi-akman-karabugday

Son yıllarda mutfaklarımızda yeni yeni yer almaya başlayan karabuğday, protein, özellikle tahıllarda sınırlı miktarda bulunan lisin, posa, vitamin B1 ve E, mineraller ve linoleik asit gibi temel çoklu doymamış yağ asitlerini içermektedir. Bu harika besini ekmek, çorba, makarna ve erişte yapımının yanı sıra, salatalarda da tüketebiliriz. Hadi, bu süper besinin 5 madde ile sağlığımız üzerine etkilerini inceleyelim:

1. Karabuğday kalp dostudur

Karabuğdayda bulunan en önemli flavonoidlerden biri olan rutin, kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür ve trombositleri pıhtılaşmadan korur. Bu da ateroskleroz ve kalp krizi riskimizi azaltır. Rutin aynı zamanda kardiyovasküler hastalık olasılığını daha da azaltan iyi kolesterol (HDL) seviyesini de arttırır.

2. Çölyak hastaları için karabuğday

Karabuğday proteinleri albumin ve globulin bakımından zengin iken glutelin ve prolamin içeriği bakımından fakirdir. Bu nedenle karabuğday gluten içermez. Gluten içermemesi ve yüksek protein içeriğinden dolayı çölyak hastalarının ve gluten intoleransına sahip bireylerin rahatlıkla tüketebileceği bir besin.

3. Diyabetten korur

Karabuğday insülin sinyal iletiminde önem taşıyan bir haberci olan chiro-inositol içeriği sayesinde kan şekerimizi dengeler. Ayrıca magnezyum içeriği ile de tip-2 diyabetin önlenmesinde ve tedavi edilmesinde önemli bir etkisi vardır.

4. Obeziteyi önler

Karabuğday yüksek lif ve protein içeriği sayesinde tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar. Özellikle açlık duygusunu bastırması nedeniyle son yıllarda yapılan çalışmalarda diyette kullanılması büyük oranda artmıştır.

5. Bonus: Yüksek antioksidan içeriği

Özellikle yüksek rutin içeriğine sahip olan karabuğday yüksek antioksidan aktivitesi, fenolik asitler, flavonoidler, fitik asit, vitamin B1, B2 ve E, glutatyon, karotenoidler, fitosteroller içerir. Karabuğday zengin antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucudur. Aynı zamanda yüksek oranda bulunan fenolik bileşik tanenler, enfeksiyon riskinizi azaltır.

Tamam, şimdi beslenmemize daha fazla karabuğday eklemenin sağlığımız için ne kadar harika olabileceğini biliyoruz. Peki, aşağıdaki tarif ile karabuğdaya bir şans vermeye ne dersiniz? 

Karabuğdaylı pancar salatası

Beet-Buckwheat-Salad-Landscape

Malzemeler: (6 porsiyon)
  • 1 su bardağı karabuğday
  • 1 su bardağı pancar suyu
  • ½ demet maydanoz
  • ½ demet dereotu
  • 4 adet pancar turşusu
  • 6 adet tam ceviz
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağ
  • ½ limon suyu
  • 1 çay kaşığı tuz
Hazırlanışı:

Küçük bir tencerede, pancar suyu  içerisinde karabuğdayı haşlayın. Piştikten sonra 30 dakika boyunca soğumaya bırakın. Maydanoz, dereotu ve taze soğanı ince ince doğrayın. Pancar turşularını küp şeklinde doğrayın. Karabuğdayı bir kaba alarak üzerine tüm malzemeleri ilave edin. Zeytinyağı, tuz ve limon suyunu da ekleyip karıştırın. Afiyet olsun.

Diyetisyen Selvi Akman Diyetisyen
Kurucusu olduğu Beşiktaş Dietista Diyet Merkezi'nde diyetisyen. Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansına devam etmekte. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014’te ... Devam