Karabiber: Efsanevi siyah altın

Karabiber; efsanevi siyah altın…Neredeyse tüm yemeklerimize bir çimdik de olsa koyduğumuz bu baharatın diğer adı.

Anavatanı Hindistan ama Roma tüccarları tarafından altın ile değiş dokuş yapıldığı için Roma döneminde hep siyah altın olarak adlandırılmış. Hatta bir dönem vergi ödemelerinde kullanılmış. Açıkçası değer mefhumumu zorlayan bir durum. Düşünmeden duramıyorum altın kadar değerli bir baharat teknolojik gelişmeler olmasaydı günümüzde bu değerini koruyabilir miydi, korumuş olsaydı neler olurdu? Günümüzde Pasifik Adaları ve Orta Afrika’da önemli miktarlarda yetiştirilen bu baharat, artık Hindistan’ın tekelinde değil.

karabiber

Orta Çağ Avrupa’sında en fazla bilinen doğu baharatı olmuş karabiber.Nasıl bir bitki derseniz?

Karabiber tırmanıcı bir ağacın meyvesi. Sonbaharda tam olgunlaşmadan toplanıp güneşte kurutulduktan sonra satışa sunulan bir baharat. Tüm taneli baharatlar da olduğu gibi karabiber de içinde bulunan yağ öğütüldüğünde hava ile teması gerçekleştiğinden aromasını yitirmeye başlıyor, bu yüzdendir ki mutfak erbabları karabiberi kullanım anında öğütmemizi tekrarlayıp duruyorlar. Bende aynı kanıdayım, taze öğütülmüş karabiberin lezzet farkı yemekten hiç anlamayan biri tarafından bile fark edilecektir. Yaygın olarak bilinen karabiber ile beraber bir de beyazbiber var ki, mutfak profesyonelleri tarafından kullanımı önceliklidir. Ancak bunu biraz kurcalayınca aslında bu tercihin sadece tadının yumuşaklığından değil, soslara renk vermemesinden kaynaklı olduğunu öğreniverirsiniz. Dolayısıyla daha fazla para verip beyazbiber peşinde koşmanıza gerek yok.Tabii misafirinizin bir gurme olmadığı durumlar dışında…

Aşağıdaki mini tarif yeni öğütülmüş karabiber ve toz karabiber ile pişirmeniz aradaki farkı size gösterecektir.

Tadına varmak için taze öğütülmüş karabiber ve deniz tuzunu karıştırıp, iri karideslerin üzerine serpiştirip, çelik bir tavada tereyağ ile 4-5 dk sürekli karıştırarak, yüksek ateşte kavurun.

Bir porsiyon için 6 adet büyük boy karides, 15 gr tereyağ yeterli olacaktır. Karabiber tuz karışımı 1/2 çay kaşığını geçmeden eklenmelidir.

Yanına limon kabuğu rendesi ile tatlandırılmış bir spagetti ile alternatif bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Hande Güler
Hande Güler; Yemek, spor, seyahat tutkunu bir sabah insanı. Kitapçıların içinde saatlerini geçirebilen bir kitap delisi. Son dönemde fotoğrafçılık merakını geliştirmeye çabalayan bir metropol ... Devam