Kaplıca cenneti Türkiye: Türkiye’nin doğal kaynak suyu haritası ve kaplıca suyuyla yapılan tedaviler

Sağlık turizmi olarak bilinen bir sektör olan kaplıca turizmi, gün geçtikçe daha fazla ilgi çekmeye başladı. Sağlık turizminin başlıca dallarından biri olan kaplıcalar, doğal kaynak suları yönünden zengin bir ülke olduğu için Türkiye’de sağlık turizminin gözdesi haline gelmeye başlamıştır. Bu konuda ilgi çekmemiz son derece doğal, çünkü ülkemizde farklı özelliklerde, sıcaklıklarda ve içeriklerde 1300’e yakın doğal kaynak suyu bulunmaktadır. Özellikle son dönemde açılan lüks oteller ve merkezler, dünyanın bu konudaki ilgisini üzerimize çekmektedir.

Şifalı sular, eski çağlardan beri bir iyileşme yöntemi olarak kullanılmış, ancak son yüzyılda farklı iyileşme yöntemlerinin gündeme gelmesi ile popülaritesini kaybetmekte iken, tekrar gündeme gelmeye başlamıştır. Detoks merkezleri, spalar ve kış turizmi, doğal kaynak sularının çıktığı bölgelerin başlıca destekleyicileri arasındadır.

İyileştirme özellikleri tıbben kanıtlanmış bu doğal kaynak sularının en önemli özellikleri doğal olmalarıdır. Doğal kaynak suyuyla yapılan tedavilerin süreci doktorlar ve yetkililer gözetiminde yapılmaktadır. Doğal kaynak suyuyla yapılan tedavinin en güzel yanı ise, bu tedavinin yan etkilerinin olmamasıdır. 

Türkiye’nin doğal kaynak suyu haritası
Türkiye’nin termal kaplıca haritası

Üç tarafı denizlerle kaplı, birçok yer üstü ve yer altı suları olan ülkemiz, aynı zamanda termal suya şifa veren jeolojik yapıya da sahiptir.

Türkiye’de birçok şehirde doğal kaynak suları şifa dağıtmaktadır. Termal sular, içeriklerinin çeşitlilik göstermesi sayesinde birçok farklı rahatsızlığa şifa olmaktadır. Genellikle bir rahatsızlığı önlemek ya da iyileştirmek amacıyla yapılan termal tedavilerde, rahatsızlığa en uygun olan termal tercih edilir.

Kaplıcaların öncü olduğu sağlık turizmi

Yaz aylarında deniz kıyısında tatil yapmayı tercih ederiz. Böylece bol bol güneşlenir, temiz hava ve yüksek oranda oksijen alırız. D vitamini de yanında bonusu olur. Sonra kış gelir ve yine kış turizmi ilgi çekmeye başlar. Kayak, snowboard gibi sporları tercih etmeye başlarız. Ancak sağlık turizmi, yaz kış her zaman yararlanabileceğiniz bir turizmdir. Tüm dünyada bu kadar ilgi görürken, sahip olduğumuz bu zenginliklerden biz de faydalanmalıyız. Maalesef tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de her geçen yıl sağlık problemleri artış göstermektedir. 

Tıp dilinde “balneoterapi” denilen tedavi yöntemine ve madensel yer altı sularından insan vücudunun yararlanmasına “kaplıca tedavisi” denmektedir. Kapıca tedavileri kendi arasında uygulama yöntemleri ile ayrılmaktadır.

Tıp dilinde “balneoterapi” denilen tedavi yöntemine ve madensel yer altı sularından insan vücudunun yararlanmasına “kaplıca tedavisi” denmektedir.
Kaplıca sularının iyi geldiği bazı rahatsızlıklar
 • Romatizma
 • İdrar yolları enfeksiyonu
 • Kadın hastalıkları
 • Damar hastalıkları
 • Solunum yolları
 • Sindirim sistemi
 • Obezite
 • Şeker yüksekliği
 • Gut hastalığı
 • Böbrek hastalıkları
 • Cilt hastalıkları
 • Sinir sistemi

Tüm bunlara ek olarak, kaplıcalar fizik tedavisini sürecini de desteklemektedir.

İlginizi çekebilir: Suda ruh-beden-zihin tedavisi 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın. 

Oya Milli Sülün
Sulak bir ülke olan Hollanda'da doğup, büyümeme rağmen, kendimi bildim bileli bir bardak su içmez, üniversite yıllarında okurken de içme suyu ile ilgili hiçbir ... Devam