Kaosun içinde huzuru bulmak mümkün mü?

Bitmeyen trafik, iyi planlanamayan zaman, aksayan toplantılar, biriken işler, anlaşmazlıklar, aksilikler, düzeni bozulan ev hali ve daha çok fazla olumsuz durum, neredeyse çoğu zaman rutinlerimizin ayrılmaz bir parçası. Gündelik işlerimizi halletmeye çalışırken zaman zaman kendimizi adeta bir kaosun ortasında hissedebiliyoruz. Her şey iyi giderken, ortalık süt limanken, düzenimiz aksamazken kendimizi iyi hissetmek, iç dünyamızda dengede kalmak kolay; peki ya tam da kaosun ortasındayken huzuru bulabilmek mümkün mü? Elbette ki… Endişe, korku, kontrolsüzlük, plansızlık, stres ve dahası ile birlikte doğan kaos, kulağa pek sempatik gelmese de kaosun içinde de huzuru bulabileceğinizi bilmek içinizi bir nebze olsun rahatlatabilir. Böyle bir zamanda ihtiyacınız olan tek şey huzuru sağlamak imkansız gibi görünse bile sakin bir zihne sahip olabilmektir. Nasıl mı? Gelin, kaosun içinde huzuru sağlamanıza yardımcı olacak ipuçlarına yakından bakalım:

Derin nefes alın

Derin nefes almak, kaotik bir durumda, en hızlı ve pratik bir şekilde sakinleşmeye yardımcı olan etkili araçlardan biri. İşler kontrolden çıkmaya başladığında, temiz havada derin bir nefes almak düşüncelerinizi toplamak, zihninizdeki kargaşadan arınmak ve içinizde var olan huzuru keşfetmeniz için ihtiyacınız olan zaman ve alanı size tanıyabilir. İsterseniz açık havada kısa bir yürüyüşe çıkarak temiz havayı derinlerinize çekin; isterseniz ve dışarı çıkamıyorsanız yalnız kalabileceğiniz bir ortamda gözlerinizi kapatarak nefesinize odaklanın. Hızlı bir şekilde kendinizi kaostan koparmaya başladığınızı hissedeceksiniz.

‘Drama’dan uzak durun

Dünya, çoğu zaman bizi farklı yönlere çekmeye çalışabilir. Beklentiler, terslikler, gündelik işler, toksik ilişkiler ve dahası kendimize odaklanmamıza engel olabilir, modumuzu düşürebilir. Bu gibi olumsuz durumlarda tepkilerimizi düzenlemek, huzurumuzun kaçmasını önleyebilir. Eğer çevrenizde en ufak bir olumsuzlukta bile çok büyük tepkiler veren, ortalığı ayağa kaldıran ‘drama queen’ ya da ‘drama king’ olarak tabir edilebilen kişiler varsa aşırı tepkinin huzurun en büyük düşmanlarından biri olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Oysa ki, tepkilerimizi nasıl düzenleyebileceğimizi bilmek ‘drama’dan uzak durmamıza yardımcı olabilir. Herhangi beklenmedik ya da olumsuz bir durum karşısında tepki vermeden önce en az 90 saniye bekleyerek tepkilerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Dikkatinizi bu dış güçlere vermek yerine, “Huzurum, benim önceliğim ve olumsuzluklardan sıyrılıyorum.” demeyi deneyin. İç dünyanıza odaklanın ve her zaman olarak barışçıl düşünceleri seçmeye gayret edin.

Düşüncelerinizin farkına varın

Düşünceler, sandığımızdan çok daha güçlü direktiflerdir. Bize ya yardım ederler ya da zarar verirler. Kaos anlarında düşüncelerinizi kontrol edemez ve karanlık bir girdap içinde savrulmasına izin verirseniz, bu durum hem huzurunuzu kaybetmenize hem de bütüncül sağlığınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Olumlu düşünceleri her ortamda zihninizde yeşertmeyi başardığınızda huzurun hep sizinle olduğunu fark edebilirsiniz. Olumsuz düşündükçe; içinizi, zihninizi kararttıkça huzurdan daha da uzaklaştığınızı fark etmişsinizdir; çünkü negatif düşünceler çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Onlara fırsat vermeden siz zihninizi pozitif düşüncelerle sararsanız, her şey ne kadar kaotik görünse de huzurunuzu koruyabilirsiniz.

Kontrol edebildiklerinize odaklanın

Kaosun birçok sebebi olabilir. Belki trafik olduğu için toplantıya geç kaldınız; belki iş görüşmesi yapacağınız kişi hastalandığı için görüşmeye gidemediniz; belki de tatile çıktığınız hafta boyunca hava soğuk ve yağmurluydu… Dikkat ettiyseniz ne trafik, ne bir başkasının hastalanması ne de hava durumu sizin kontrolünüzde değil. Bu tür sebeplerin yarattığı kaostan etkilenip iç huzurunuzu kaybetmek yerine, sadece sizin kontrol edebildiklerinize odaklanarak dengede kalabilirsiniz. Unutmayın; olayları kontrol edemeseniz de olaylara verdiğiniz tepkileri kontrol edebildiğinizde kendinizi daha sakin hissedebilirsiniz. Ne olmuş yani tatilde hava yağmurluysa, önemli olan dinlenmek değil mi? Yağmur kokusuna eşlik eden kahvenize odaklandığınızda kaos sandığınız kötü hava koşulları sizin huzurunuzu kaçıramaz.

İlginizi çekebilir: Her şeyi kontrol etme isteğinden kurtulmak için öneriler

Ara verin

Her şeyin üst üste geldiği, işlerin bir türlü yetişmediği, daha yapmanız gereken birçok şeyin olduğunu düşündüğünüz zamanlarda kendinizi sadece işleri bitirmek için kaosun içinde oradan oraya sürüklerseniz huzuru bulmanız çok zor olabilir. Ara vermek, stresten uzaklaşarak kendinize odaklanmanın, zihninizi, ruhunuzu sakinleştirmenin ve içsel huzuru yeniden keşfetmenin en etkili aracı. Mola verdiğinizde stres atabilir, rahatlayabilir, kaostan uzaklaşabilirsiniz. Kendinizle yeniden bağlantı kurabilir; huzuru hayatınıza çekebilir, yoga, meditasyon ya da mindfulness pratikleri ile zihninizi, bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Eğer özellikle kaotik zamanlarda ara vermeyi unutuyorsanız telefonunuza hatırlatıcılar kurabilir, dünyadan fişinizi birkaç dakikalığına da olsa çekebilirsiniz.

Amacınızı hatırlayın

Aynı anda birden fazla işle uğraşmaya çalışmak, özellikle kaos anlarında sizi daha da çıkmaza götürmekten başka bir işe yaramayacaktır. Onun yerine zihninizi biraz serbest bırakmayı deneyin. Tek seferde çok fazla şeyle zihninizi meşgul etmeyin. Yönetemediğiniz birçok şeyle karşı karşıya kalmaktan dolayı bir kaosun içinde olduğunuzu hissediyorsanız her şeyi birkaç dakikalığına bırakın ve hayat amacınızı kendinize hatırlattıktan sonra yeni baştan başlayın. Kaosun sizi ele geçirmesine izin vermek, amacınızdan uzaklaşmanıza, huzurunuzu kaybetmenize neden olabilir. Ancak, asıl amacınızı, her sabah sizi yataktan kalkmaya teşvik eden, yaşamınızın motivasyon kaynağını hatırladığınızda her türlü kaos karşısında dik bir duruş sergileyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaşam amacını nasıl bulursun: Ikigai’den “mana”ya uzanan bir yol

İnancınızı kaybetmeyin

“Her şey çok güzel olacak…” Hayatınızda huzuru yaratmanın en iyi yolu, her şeyin yoluna gireceğine inanmak ve o inanca her zaman sıkı sıkı tutunmaktır. Sadece zamana bırakmanız ve kaosun sizi tamamen ele geçirmesine izin vermemeniz gerekiyor. En karanlık gecenin bile sabahı, en zor problemlerin bile çözümü vardır. Her şeyin yoluna gireceğine ve çok daha iyi olacağına inandığınızda durumlar ne kadar kaotik olursa olsun sakin kalmayı, iç huzurunuzu hissetmeyi başarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Belirsizlik, kaos ve gelecek kaygısı üçgeninde, hayat amacımızı yeniden bulabilmek mümkün mü?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!