Kanser savaşçısı baharatları keşfedin: Hangi baharat ne işe yarar?

Kanser; genetik, beslenme, yaşam tarzımız ve çevremizden etkilenen birçok sebepten kaynaklanabilen, karmaşık bir hastalıktır.

Bitkiler ve özellikle baharatlar, kanserle mücadele ninjaları olarak çalışabilen bir dizi antioksidan, antienflamatuar ve anti-kanser polifenolleri, flavonoidler ve diğer faydalı moleküller içerir.

Şimdiye kadar yapılan çalışmaların birçoğu, organizmaya karşı kanser hücreleri üzerinde yapılmış olsa da, umut verici ve daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bunu da akılda tutarak, kanser karşıtı baharatları seninle paylaşmak istedim.

Bağışıklık hakkında çok daha detay bilgi edinmek ve bağışıklığını güçlendirmek istersen online ev atölyem Bağışıklık 101’e katılabilirsin. Detaylı bilgi ve kayıt için [email protected] mail adresine yazabilirsin.⁣

Tabii, yine hatırlatmak istiyorum. Tek bir besinde mucize aramayın, olabildiğince gökkuşağının her rengi tabağınızda olsun. Postu kaydet, bu aralar alışveriş yaparken yararlanabilirsin.

Sumak

Tümörün kan damarı erişimini engelleyerek meme kanseri metastazını engelleyebilir. Sumağın içerisinde DNA koruyucu gallik asit adında bir madde var, bu nedenle sumak tedavi sürecinde de destekleyici olarak kullanılabilir. Hem çiğ, hem pişmiş olarak.

Kakule

Antioksidan etkileri nedeniyle potansiyel olarak tümör boyutunu ve tümör sayısını engelleyebilir. Kakulede bol miktarda bulunan antioksidanlar, hücreleri hasardan korur ve iltihaplanmayı önler.

Acıbiber

Acıbiber içerisindeki aflotoksin kanser hücrelerinin üremesiyle ilgili molekülleri bloke edebilir; kanser hücrelerini intihara sürükleyebilir. Ancak acıbiberin küf olmaması için doğru saklanması çok mühim. Küf mantarının yan ürünü aflatoksin acıbiberin faydalarını sıfırlayabilir. Buna dikkat!

Safran

Safran kanser hücrelerini seçici olarak apotizosise (hücre ölümü) götürebilen crocin adı verilen bir bileşiğe sahiptir.

Tarçın

Antioksidan, antimikrobik, inflamasyon karşıtı ve diyabet karşıtı süper baharatlardan. Tarçın, kanserin genler aracıyla aktarımını engelleyebilir ve ayrıca metastazı inhibe edebilir. Seylan tarçını almanızı öneririm, Çin ve Vietnam tarçını almayın.

Zerdeçal

Benim en sevdiğim süper baharatlardan. Akciğer, meme, deri ve kolon kanserlerini yavaşlatabilen kurkumin içerir. Daha etkili bir kurkumin emilimi için zerdeçal ile karabiberi birlikte tüketin. Karabiberle beraber emilimi 2000 kart artar.

Bonus tarif: Zerdeçal shot

  • 1 limonun suyu
  • 1,5 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı toz zerdeçal
  • 1 yemek kaşığı karabiber

Bunların hepsini bir kavanozda şişede karıştırın. Günde 1-2 shot şeklinde içebilirsiniz. Bu tariften yaklaşık 8 shot çıkar.
Su yerine Hindistan cevizi suyu (şeker eklenmemiş, doğal) kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi bizde pek bulunmayan bir meyve olmasıyla beraber yaz aylarındaki sıvı ve elektrolit kaybı için tam bir şifa deposu. Bunu hazırlayıp buzdolabında 3 güne kadar saklayabilirsiniz. İçmeden tekrar karıştırmayı unutmayın. Baharatlar dibe çöker.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

Bilimsel Referanslar:
PMID: 26888313
PMID: 25024508
PMID: 26263881
PMID: 22404574
PMID: 22182368
PMID: 20210607
PMID: 18260732
PMID: 12860272
PMID: 12680238
PMID: 18462866
PMID: 19590964

İlginizi çekebilir: Yeni normalleşmede bağışıklık için ne yesek: C ve E vitamini, çinko ve selenyum deposu besinler

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam