Kanla ilgili rahatsızlıklar ve başa çıkma yöntemleri

kadınlarda varis sorunu

Herkesin kanı kırmızı olsa da, kanla ilişkili bazı durumlar kadınları erkeklerden daha çok etkiliyor. İşte bu sorunlarla başa çıkmanın yolları:

Kan pıhtılaşması

Kan akış hızının kadınlarda biraz daha yavaş olmasından ve yüksek östrojen hormonu seviyesinden kaynaklanan kan pıhtılaşması sorunu özellikle kol ve bacaklarda ağrıya ve uyuşmaya neden olabiliyor. Bu konuyla ilgili en kötü senaryo ise, oluşan bu kan pıhtılarının akciğere sıçraması. Bu durum maalesef ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Çözüm yolları:

Özellikle doğum kontrol hapı kullanıyor ya da yeni doğum yapmışsanız, sigaradan kesinlikle uzak durmalısınız! Çünkü doğum kontrol hapları kanın normalden biraz daha fazla pıhtılaşmasını sağlar. Özellikle masa başı çalışıyorsanız gün içinde kısa yürüyüş ve egzersizler yapmak riski azaltacaktır.

Anemi

Kadınlar neden regl dönemlerinde tükenmiş hissederler dersiniz? Adet kanaması boyunca hızla demir kaybeden vücut, oksijeni sirküle etmekte zorlanır ve bu durum yorgunluk ve baş ağrıları ile kendini gösterir. Uzun vadede tedavi edilmeyen anemi ise kalp krizi riskini artırır.

İlginizi çekebilir: Sürekli yorgun hissetmenin nedenleri ve çözüm önerileri

Çözüm yolları:

Doktorunuza danışarak günde 18 miligram demir takviyesi alabilir ve maydanoz, ıspanak ve kırmızı et gibi demir yönünden zengin gıdalar tüketebilirsiniz.

Morarma

Sizin de bir yere çarptığınız anda hemen teniniz morarıyor mu? Bunun sebebi de kadın derisinin erkeğe göre daha ince olması!

Çözüm yolları:

Çarptığınız bölgenin üzerine kısa kısa aralıklarla soğuk kompres yapın ve çürükler için etkili olan bir pomad kullanın.

İlginizi çekebilir: Güzellik ve bakım rutininiz kişiliğinizi ele veriyor

Varis

Özellikle hamilelik, sık kilo alıp verme ve ayakta durarak yapılan ev işleri nedeniyle genleşen ve daralan damarlar, özellikle bacaklarda hoş olmayan görüntülere ve ağrılara neden olabiliyorlar.

Çözüm yolları:

Varisi önlemenin en iyi yolu tempolu yürüyüşler ve hafif tempolu koşular yaptıktan sonra ayakları biraz yükselterek dinlenmektir. Çoktan oluşmuş varisler içinse lazer tedavilerini deneyebilirsiniz.

 

Kaynak:

Womenshealth.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!