Kan değerlerini artıran besinler nelerdir?

Toplum içinde oldukça yaygın görülen kansızlık, B12, B19 vitaminleri ve demir eksikliğinde ortaya çıkan ve günlük hayatı sanıldığından çok daha fazla etkileyen bir sağlık problemi. Uyku kalitenizden ruh halinize, gün içindeki enerjinizden iş hayatınıza çok fazla olumsuz etkileri olabilen kansızlık, dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir sağlık durumu. Eğer siz de gün içinde halsizlik, yorgunluk, sebepsiz yere ağırlaşma, gereğinden fazla üşüme gibi problemler yaşıyorsanız kan değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

Bu gibi durumlarda takviye vitaminler kullanılabileceği gibi, tükettiğiniz besinlerden de yardım alabilirsiniz. Uplifers olarak kansızlığa iyi gelen, kan değerlerini arttıran besinleri sizler için derledik.

Ispanak

Demir açısından oldukça zengin olan ıspanak, kan değerlerini artıran besinler arasında üst sıralarda yer alır. Tüketeceğiniz 100 gram haşlanmış ıspanak günlük demir ihtiyacınızın %20’sini karşılıyor. Ayrıca ıspanağın içerisinde bulunan besin değerlerinin kırmızı etin besin değerlerinden daha kaliteli olduğu biliniyor.

Kuruyemişler

Ay çekirdeği, badem içi, fındık içi, ceviz gibi kuruyemişler diğer birçok faydalarının yanı sıra kansızlığa en iyi gelen besinler arasındadır. Protein ve demir açısından oldukça zengin değerlere sahip bu kuruyemişleri ara öğünlerinizde tüketmeniz, bir yandan enerjinizi artırırken bir yandan da kansızlığa karşı önlem almanızı kolaylaştırır.

Meyveler

Antioksidanlar açısından zengin olan meyveler, en çok halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelmeleriyle bilinir. Bunun temel nedeni ise çoğu meyvenin içerisinde barındırdığı yüksek orandaki demir. Özellikle karpuz, üzüm, greyfurt, nar, avokado, çilek gibi meyveler kansızlığa en iyi gelen meyveler arasındadır. Hazır yaz ayları gelmişken siz de öğünlerinizin yanına ya da sonrasına karpuz ve üzüm eklemeyi ihmal etmeyin.

Kuşkonmaz

Potasyum açısından oldukça zengin olan kuşkonmaz, aynı zamanda barındırdığı A. B. C ve K vitaminleri açısından adeta bir hazinedir. Düzenli aralıklarla kuşkonmaz tüketmek, kan değerlerinizi artırmakla birlikte, vücut direncinizi güçlendirecek ve belli hastalıklara karşı sizi korur.

Maydanoz

En lezzetli yemeklerin, salataların olmazsa olmazı maydanoz hepimizin mutfağında neredeyse her daim bulunan bir sebze. Kolay ulaşılabilir ve tüketilebilir olmasının yanı sıra maydanoz içinde bulunan demir sayesinde kan değerlerinizi artıran besinler arasında. İster yemeklerinizin yanında, ister tek başına, ister salatalarınızda kolayca kullanabilir ve kansızlığa karşı verdiğiniz mücadelede maydanozdan faydalanabilirsiniz.

Kırmızı et

Kansızlık denince akla gelen ilk besinlerden biri kırmızı et. Demir, çinko ve protein açısından zengin olan kırmızı et, kansızlığa karşı her zaman baş savaşçı niteliğinde. Ancak vejetaryen ya da vegansanız yukarıda saydığımız alternatifler de en az kırmızı et kadar etkili.

İlginizi çekebilir: Kalp sağlığı doktorların favori besinleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!