Kama Sutra seks pozisyonları mimari çizimlerle buluşuyor: Archisutra

Doğadan ve insandan ilham alan tasarımlar eski çağlardan beri birçok tasarımcının ve mimarın odak noktasında. Ancak size bu yazıda bahsedeceğimiz ilginç proje, bu sefer insan deneyimine mizahi bir üslupla mimari dokunuşlar yapmayı deneyen Londra’lı mimar Miguel Bolivar’ın Archisutra isimli yaratıcı ve esprili kitabıyla ilgili. Bolivar, kitabında çeşitli seks pozisyonlarının açıklamalı ve ölçeklendirilmiş çizimlerine yer vermiş.

Archisutra, ‘architecture’ ve ‘sutra’ kelimelerinden türetilmiş. Architecture, mimarlık kelimesinin İngilizce’si. Kama Sutra ise, antik Hint kültüründen günümüze kadar gelmiş olan ve hem Batı hem de Doğu kültüründe hala popülerliğini koruyan bir cinsellik öğretisi. (Günümüzde özellikle cinsel ilişkiden alınan zevki doruk noktasına çıkaran birbirinden farklı ve yaratıcı yüzlerce seks pozisyonuyla popüler olan Kama Sutra öğretisiyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için “Kama Sutra” seks pozisyonları yazımızı inceleyebilirsiniz).

Archisutra’da yer alan çizimlerin ve illüstrasyonların tamamı dünyaca ünlü ikonik binalardan ve ünlü tasarımcıların hazırladığı mobilyalardan ilham alınarak hazırlanmış. İki senelik bir çalışmanın ürünü olan projenin yaratıcısı Bolivar, Archisutra’nın ‘Seks nasıl tasarlanabilir?’ sorusuna odaklandığını söylüyor. Bolivar’ın kitap yazma fikri, kadın bir çalışma arkadaşının erkek müşterisine evinin dizaynı konusunda danışmanlık verirken yaşadığı bir deneyimle ortaya çıkmış. Çalışma arkadaşı, erkek müşterisinin yatak odasının kapısına kilit yaptırmak istemesi karşısında aklından geçen, tasarladığı binada birilerinin seks yapacak olması fikrinin onu oldukça utandırdığını Bolivar’la paylaşmış. Çalışma arkadaşının bu ilginç tepkisi karşısında oldukça şaşıran Bolivar, mimari projeleri tasarlarken insanın en temel ihtiyaçlarından biri olan cinselliğin ne kadar geri planda bırakıldığına dikkat çekmek için bu çizimleri yapmaya ve kitap haline getirmeye karar vermiş.

Bolivar çizimlerinde Leonardo da Vinci’nin ve Le Corbusier’in eserlerinden ilham almış. Özellikle de Vinci’nin MS 400’lü yıllarda Vitruvius’un yazdıklarına dayanarak oluşturduğu, mükemmel insan vücudunu tasvir eden çizimi ‘Vitruvian Man’ ve Le Corbusier’in yine Vitruvius’un çalışmalarından esinlenerek oluşturduğu standart insan figürü olan ‘The Modulor’ Bolivar’ın çizimlerine ilham vermiş. Bolivar, mimari tasarım sürecinde insan yaşamının baz alınması gerektiği fikrini harekete geçirdikleri için da Vinci ve Le Corbusier’in çalışmalarından ilham aldığını belirtiyor.

Bolivar’ın çalışmaları dışında Kama sutra ve mimarlığı bir araya getiren başka projeler de var. Örneğin 2015 yılında illüstratör Federico Babina da kendi tasarım anlayışını ve stilini yansıttığı, Kama Sutra seks pozisyonlarını binalarla tasvir ettiği bir sanat projesiyle adından söz ettirmişti.

Kaynaklar:
Dezeen
Archinect

 

İlginizi çekebilir: Mindful seks: Bilinçli farkındalıkla zihni arındırıp cinsel hazzı doruklarda yaşamak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!