Kalp kırıklığını iyileştirmenin yolları

Hayal kırıklığı veya kalp kırıklığı duygusunu hepimiz zaman zaman tadıyoruz. Ayrılık, ölüm, yalnızlık, parasal veya işle ilgili konular, sağlık sorunları, duygusal nedenler… Bu liste uzayıp gidiyor. Hayatta sahip olduğumuz en önemli ilişki, kendimizle kurduğumuz ilişkidir. Bu yüzden yaşadığınız kırgınlık ne olursa olsun, hayattaki bu en önemli ilişkiyi korumalısınız.

Hayal kırıklığına uğradığımızda veya kalbimiz kırıldığında dünyanın başımıza yıkıldığını, bir enkazın altında kaldığımızı ve bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olamayacağımızı düşünürüz. Oysa aslında hepimiz, hayal kırıklığıyla mücadele etme konusunda sandığımızdan çok daha güçlüyüz. Hatta, kalbiniz kırıldığında hissettiğiniz acıyı, biraz rehberlik ve biraz da motivasyon duygusuyla iyileşme sürecine kanalize edebilirsiniz. İşte kalp kırıklığıyla mücadele ederken yardımcı olacak birkaç teknik:

1. Fit olun

Güçlü bir zihin, güçlü bir bedenle birlikte çalışır. Fiziksel görünüşü unutun, yaptığınız egzersizin sizi nasıl hissettirdiğine odaklanın. Fiziksel gücünüzü zorlayarak, kendinize sandığınızdan çok daha fazlasını yapabileceğinizi hatırlatmış olursunuz.

2. Kendinize özen gösterin

Hasta olduğumuz zaman dinlenmek için vakit ayırırız, ilaç alırız, bitkisel çaylar içeriz. Duygusal olarak bir şeylerle mücadele ederken de kendinize bu şekilde özen göstermelisiniz. Bunu öncelik haline getirerek, yaşadığınız hayal kırıklığından kurtulma, düzelme süresini hızlandırmış olursunuz.

3. Bedeninizi besleyin

Aramızda en sağlıklı olanlar bile her zaman bedeninin ihtiyaç duyduğu besinleri tüketmiyor. En azından bir aylığına bunu yapmaya çalışın. Bedeninizin ihtiyaç duyduğu kadar, ihtiyaç duyduğu şekilde meyve, sebze, tahıl, süt ürünü ve et yiyin. Enerji seviyenizdeki ve zihninizdeki değişimleri fark edeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Kalp kırıklığının anatomisi

4. Hayatınızı fiziksel olarak düzene sokun

Hafta sonunu evinizi temizlemeye ayırın. Uzun süredir kullanmadığınız eşyaları kaldırın, size kendinizi zihinsel olarak ferahlamış hissettirecek şekilde evinizi temizleyin. Fiziksel çevreniz ne kadar düzenliyse, zihninizi düzenlemek o kadar kolay olur.

5. Ne olup bittiğini anlatın

Geçmişte yaşananlarla ilgili dürüst olun. Yaşadığınız acıyı ve bundan nasıl çıktığınızı başkalarına anlatıp onları da motive edin. Size önemli gelen hiçbir şeyi saklamayın.

6. Tatile çıkın

Her zaman etrafınızda olanlardan uzaklaşmak ve dışarıda başka bir dünya olduğunu kendinize hatırlatmak için bir günlüğüne, bir haftalığına veya imkanınız varsa bir aylığına tatile çıkın. Bazen zihninizi değiştirmek için, sadece içinde bulunduğunuz sahneyi değiştirmeniz gerekebilir.

7. Dış görünüşünüzü değiştirin

Bazen içsel bir değişiklik yapmak için önce fiziksel bir değişikliğe ihtiyaç duyarız. Saçınızı, makyajınızı veya tarzınızı değiştirin ve bu değişikliğin iyi bir şey olduğunun farkına varın.

İlginizi çekebilir: Emma Gibbs: “Kalp kırıklığı başıma gelen en güzel şeydi”

8. Kendinize izin verin

Başınıza gelen her şeyin bir anlamı olmak zorunda değil. Eğer geçmişte yaşananlar sizi mutlu etmediyse, boşvermeyi ve sizi geride tutan acıları unutmayı öğrenin. Yaşadıklarınızı kendinize anlatırken, size kendinizi kötü hissettirecek şeyleri vurgulamak zorunda değilsiniz.

9. Benzer şeylerle mücadele eden insanlarla konuşun

Yaşadığınız şeyi daha iyi anlamak için benzer şeyi daha önce yaşamış insanlarla konuşun. Onların hikayelerini dinleyin ve başlarından geçenlerin onlara nasıl bir olgunluk, bilgelik kattığına odaklanın.

İlginizi çekebilir: Nörobilimcilere göre daha mutlu olmanızı sağlayacak 4 şey

10. Hayatınıza yeni insanlar katın

Bazen geçmişteki zehirli ilişkilerin ardından iyileşmenin en iyi yolu, yeni ilişkilerin hayatınızı renklendirmesine izin vermekten geçiyor. Size iyi gelen, potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak birini bulun ve o kişiyi hayatınıza almaktan çekinmeyin.

Kaynaklar:
Unisoultheory
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!