Kaliteli bir gece uykusu için akşam yemeğini kaçta yemelisiniz?

Akşam yemeğini fazla kaçırdıktan sonra uykuya dalmakta zorluk yaşadığınız oldu mu? Ya da her zaman yediğiniz saati kaçırıp biraz geç yemek yediğinizde mide ağrısından bütün gece kıvrandığınız? Cevaplarınız evetse, ‘akşam yemeği ile uyku arasındaki ilişki’yi fark etmiş olabilirsiniz. Özellikle ağır yemeklerin uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini ya da geç yemek yemenin uyku düzeninizi bozduğunu düşünüyorsanız hislerinizde yanılmadığınızı söyleyebiliriz.

Ağır akşam yemeklerinin mideyi yorarak gece uykuya dalmakta zorluk yarattığı aşikar; ancak uzmanlar ‘ne yediğimiz’ kadar ‘ne zaman yediğimiz’in de önemli olduğuna dikkat çekiyor; kaliteli bir gece uykusu için akşam yemeği saatinin ne kadar kritik bir rol üstlendiğine vurgu yapıyorlar.

Uyku uzmanı Peter Polos, kaliteli bir gece uykusu için ‘3 saat kuralı’nın önemine değiniyor. Yani, “Rahat ve konforlu bir gece uykusu için saat kaçta akşam yemeği yemeliyim?” diye merak ediyorsanız; Polos, cevabın ‘yatmadan 3 saat önce’ olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Aradaki üç saat sindirim için yeterli zamanı sağlar ve bu da gece sindirim sıkıntılarının neden olduğu uyku bölünmelerinin önüne geçer.” Benzer bir şekilde Uyku Koçu Sanchita Sen de akşam yemeği için en ideal saatin yatağa girmeden 3 saat önce olduğunu vurguluyor. “3 saat, midenin düzgün bir şekilde sindirmesine ve vücudunun uykuya hazırlanmasına yardımcı olur.” diyor.

Yatağa girmeden yaklaşık 3 saat önce yemek yemeyi bırakmak sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olacağından özellikle gece meydana gelen gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi mide-bağırsak sorunlarının önüne geçerek kaliteli bir gece uykusu deneyimleme şansını oldukça artırıyor. Öte yandan, uzmanlar çok geç yememek gibi çok erken yememek gerektiğini de belirtiyorlar. Çünkü, akşam yemeği çok erken saatlerde yendiğinde yatağa aç karnına girme ihtimali artıyor; bu durum da ani kan şekeri düşüşlerini ortaya çıkardığından gecenin bir yarısı uyanmanıza neden olabilir.

Eğer her gece mışıl mışıl uyumak istiyorsanız uyumadan 3 saat önce yemek yemeyi sonlandırmak kadar önemli olan bir konu daha var, o da: İstikrar. Sinirbilimci ve Uyku Uzmanı Sofia Axelrod, her gece aynı saatte yemenin ve her gece aynı saatte yatmanın vücudu dengelemek, uyku-yemek düzenini sağlamak ve sirkadiyen ritme uygun bir yaşam tarzı sürdürebilmek için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Mümkün olduğunca yemek ve uyku saatlerini sabit tutmanın bütüncül sağlık açısından en güvenilir alışkanlıklardan biri olduğunu söylüyor ve “Her zaman aynı saatte yerseniz, vücudunuz sindirim sistemini -örneğin, sindirim enzimleri üreterek- yediğiniz yiyecekleri en iyi şekilde sindirmek için hazırlamayı öğrenir.” diye açıklıyor.

Kaliteli bir gece uykusunun yanı sıra sağlığınızı da koruyacak bir alışkanlık edinebilmek için yemek saatlerinizi ve yatağa girme saatinizi mümkün olduğunca sabit tutmanız bedeninizdeki tüm sistemlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını destekleyebilir. Uyku-yemek ilişkisine dikkat ederek iyileştirebileceğiniz uyku kalitenizi dilerseniz uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olacak ürünler ile de destekleyebilirsiniz. Pamuklu pijama takımlarından lavantalı göz bantlarına, ortopedik yastıklardan akıllı uyku ışıklarına ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri Uplifers Uyku Koleksiyonu‘muzda inceleyebilirsiniz.

Kaynak: mindbodygreen, amerisleep

İlginizi çekebilir: Uyku kronotipleri ve özellikleri: Uyku düzeniniz size ne anlatıyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!