Kahve tutkunlarının aklını başından alacak 7 mekan

Ezelden beri “40 yıl hatırı olan” kahve, son yıllarda demode bir gelenek gibi algılanmanın ötesinde, afili bir sosyalleşme aracına dönüştü. Şehrin bohem semtlerinde ve işlek caddelerinde açılan 3. dalga kahve dükkanları ve kafeler, hem koyu sohbetlere imkan veren ambiyansları, hem de içinden yükselen mis gibi kahve kokularıyla kahve severlerin gözdesi. İşte kahveye bayılan Uplifers’ın keşif radarına takılan 7 nadide kahve dükkanı:

Walter’s Coffee Roastery / Kadıköy, İstanbul

Moda’da bulunan ve Breaking Bad dizisinin setini andıran Walter’s Coffee Roastery’i zannediyoruz ki duymayan kalmamıştır. Sarı tulumlu baristaların kahvenizi Walter White titizliğinde hazırladığı mekan daha çok teması ile gündemde olsa da, sunduğu kahve menüsü de ilgiyi hak ediyor. Aynı zamanda -eğer çok kalabalık saatlerde gitmediyseniz- ideal bir çalışma ortamı da sunan Walter’sın spesyalleri Kenya kahve çekirdekleri kullanılarak chemex metodu ile hazırlanan filtre kahve ve “Flat White” adını verdikleri yumuşak içimli kahve.

Walter's Coffee
Walter’s Coffee
Awake / Alsancak, İzmir

İzmir’in güneşli sabahlarına çok yakışan Awake, Alsancak’ın en şirin sokaklarından biri olan İtalyan Sokağı’nda yer alıyor. Özellikle fiyat – kalite performansı ile gönülleri fetheden Awake’de 5 TL’ye şahane bir espresso, 7 TL’ye ise dolu dolu bir cappuccino içebiliyorsunuz. 24 saatte demlenen “cold brew” kahvesiyle meşhur olan mekan İzmir’in en gözde kahve duraklarından biri.

Awake Coffee & Espresso
Awake Coffee & Espresso
Cup Of Joy / Bebek, İstanbul

Boğaz havası alarak kahve keyfi yapmak isteyenler için doğru adres Yasemin Pasajı’ndaki Cup Oy Joy! Minik ve şirin bir mekanda hizmet veren Cup Of Joy’da servis edilen tüm kahveler günlük olarak kavruluyor ki zaten mekana girer girmez ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız! Günün her saatinde uğranabilecek Cup Of Joy, sakin bir ortamda sohbet etmek ya da biraz kafa dinlemek isteyenler için ideal.

Okkalı Kahve / Beşiktaş, İstanbul

Türk kahve kültürüne çok daha geniş bir açıdan bakmak isterseniz doğru Beşiktaş’ta bulunan Okkalı Kahve’nin yolunu tutun. Adana gar kahvesi, cilveli kahve, Hatay kahvesi ve yandan çarklı gibi adını bile duymadığınız pek çok yerel kahve çeşidi sunan mekanda kahvenin yanında sunulan çifte kavrulmuş lokumlar Safranbolu’nun meşhur lokumcusu İmren’den geliyor.

Okkalı Kahve
Okkalı Kahve
Kraz Coffee Shop / Çayyolu, Ankara

Sunduğu tüm kahveleri İstanbul’un en meşhur 3. Dalga kahvecilerinden Petra Roasting Co’dan alan Kraz Coffee Shop, Çayyolu’nun şık ruhuna yakışan huzurlu bir mekan. Özellikle chemex metodu ile demledikleri filtre kahvelerle iddialı olan Kraz’ın sunduğu leziz pastane ürünleri de mis gibi kahvelere en iyi şekilde eşlik edecek güzellikte.

Kraz Coffee Shop
Kraz Coffee Shop
Kronotrop / Cihangir, İstanbul

Ünlü şef Mehmet Gürs’ün yönetiminde bir kahve barı olarak açılan Kronotrop’un en önemli özelliği sunduğu kahveleri çok çok iyi tanıması. Özellikle Hario V-02 ile demledikleri filtre kahveleri ve ristrettolarına bayıldığımız Kronotrop, kahvesini yolda içmeyi seven İstanbulluların uğrak yeri.

Mandabatmaz / Asmalımescit, İstanbul

O bir klasik… O bir vazgeçilmez… İstiklal Caddesi’nin Asmalımescit bölgesinde minicik bir dükkanda hizmet veren Mandabatmaz, klasik Türk kahvesinden vazgeçemeyenlerin favori kahvecilerinden. Dünyanın her yerinden kahve tutkunlarını ağırlayan bu klasik mekan, 1967 yılından beri Beyoğlu’na muhteşem kokular yaymaya devam ediyor. Siz de yoğun içimli ve damakta iz bırakan kahvelerden hoşlanıyorsanız Mandabatmaz Kahvecisi’ni es geçmeyin!

Mandabatmaz Kahvecisi
Mandabatmaz Kahvecisi

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Karaköy’ün en gözde 5 restoranı

İstanbul’un en popüler kahvaltı mekanları

İstanbul’un farklı tatlarıyla keşfedilesi dünya mutfakları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!