Kafein bağımlılığı nedir ve kurtulma yolları nelerdir?

Bugün yapılan araştırmalar gösteriyor ki; insanların %50’si sabah uyandıklarında kahve içmeyi seks yapmaya tercih ediyorlar. Eğer kafein bağımlısıysanız, bu istatistik size makul görünecektir; çünkü kafein dünyanın en popüler psikoaktif uyuşturucusu olarak görünüyor. Hafızanızı hızlandırıyor, konsantre olmanızı sağlıyor ve hatta çalışmalarınızda size dayanma gücü veriyor.

Ancak kahve, diyet kola ve Red Bull desteği almakla tamamen kafein bağımlısı olmak arasında fark vardır. John Hopkins School of Medicine’da Davranışsal Farmaloji Araştırmaları Ünitesi’nde çalışan Mary Sweeney bu durumu şu sözlerle açıklıyor: ‘Biz kafein bağımlılığı durumunu Kafein Bağımlılığı Bozukluğu olarak adlandırmayı tercih ediyoruz ve bu durumu kişinin kafeinden kurtulmak isteyip bırakamaması, bırakmak istediğinde de yoksunluk etkilerini yaşaması olarak tanımlayabiliriz.

Bağımlı mısınız?

shutterstock_221241331
Kafein bağımlılığı kişinin kafein tüketimini istese de bırakamaması ve bıraktığı zaman yoksunluk belirtileri yaşaması olarak tanımlanıyor

Eğer baş ağrısı, yorgunluk, konsantre olma güçlüğü, sinirlilik veya depresif ruh hali problemleri yaşıyorsanız vücudunuzun kafeine bağımlılığı sandığınızdan daha fazla olabilir. Ayrıca vücut üzerinde yüksek kalp atışı, yüksek hassasiyet gibi uyarıcı etkileri şiddetli anksiyetiye neden olurken kafeinin reflü üzerindeki etkisi de kanıtlanmıştır.

İlgili yazı: Kahveyi bırakmanıza neden olabilecek 7 gerçek

Ne kadar kafein tüketimi çok sayılıyor?

Her insanın kafeine olan toleransı farklıdır. Bu da bazı insanların bol bol Red Bull içip hala rahat rahat uyuyabilmesini açıklar niteliktedir.

Önemli bilgi:  Beynimizde yer alan nöronlar biz uyanıkken sürekli yüksek hızda çalışırlar ve nöronların yüksek hızda çalışmasının bir ürünü olarak adenozin meydana gelir. Sinir sistemimiz tarafından sürekli kontrol edilen adenozin seviyesi belli seviyenin üzerine çıktığında vücudumuz uyku ve dinlenme ihtiyacı içerisinde olduğumuzun sinyalini verir. Fazla miktarda kafein aldığınızda kafein bileşikleri çok iyi bir adenozin gibi davranarak adenozin reseptörlerinin kontrolünü ele alır ve vücudu yavaşlatmak yerine hücre aktivitesini hızlandırır.

Uzmanlar günlük kafein miktarının 400 mg’ın yani iki bardak kahvenin üzerine çıkmaması gerektiğini söylüyor.

Kafein bağımlılığının tedavisi

Eğer serum alarak kafein bağımlılığında kurtulmayı planlıyorsanız , kafeinden kurtulmak aslında zor olsa da mümkün: ‘ Kafein tüketiminizi haftalık aldığınızın kafeinin %25’ine çekerseniz, bırakmak istediğinizde yoksunluk belirtileri yaşamazsınız’ diyor Sweeney. Akşamüstü kahve yerine bitki çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz ve kafein içeren bitter çikolata ya da oldukça reçetesiz ilaçlara dikkat etmelisiniz.

Kaynak:

mensfitness.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!