Kahveyi bırakmanıza neden olabilecek 7 gerçek

Kahve, bazılarımızın belki de en iyi arkadaşı. Öğrencilerden, çalışanlara hatta girişimcilere kadar pek çok insan, performansını ve verimliliğini artırmak için düşünmeden kahveye sarılabiliyor. Kimisi sadece sabahları uyanmak için bir fincan içerken, bazısı da işi ileri götürüp günde 3-4 fincana kadar çıkabiliyor.

Ancak, canlandırıcı etkisinin yanı sıra kahvenin zararları da mevcut. Likeable Local’ın CEO’su Dave Kerpen, Inc’te yayınlan bir makalesinde, kahve bağımlılığından ve bu durumun hayatına getirdiği olumsuzluklardan bahsediyor. 

Kahveyi bırakmanıza neden olabilecek 7 gerçek
Kahve bağımlılığından ve bu durumun hayatına getirdiği olumsuzluklardan bahsediyor.

Genç bir satış temsilcisiyken, uzun saatler çalışması gerektiğini belirten Kerpen, verimliliğini koruyabilmek için kahveden yardım aldığını ve günde yaklaşık 3 büyük boy kahve tükettiğini belirtiyor. Genellikle sabah, öğle ve akşamüstü olmak üzere tüketse de, bazen geç saatlere kadar çalışabilmek için gece de tükettiğini, zaman içinde bu alışkanlığının olumsuz yanlarını görmeye başladığını sözlerine ekliyor.

Fiziksel olarak ilk göze çarpan şeyin çok kilo alması olduğunu söyleyen Kerpen, aynı zamanda sinirli ve gergin olduğunu, odaklanmakta zorlandığını belirtiyor. İçtiği her fincanın kendini bir süreliğine çok iyi hissetmesine sebep olduğunu, ancak kafeinin etkisi geçtikten sonra yorgun ve moralsiz hissettiğini söylüyor.

Kahveyi bırakmanıza neden olabilecek 7 gerçek
Kahve yerine yeşil çay tüketmeye ve egzersiz yapmaya başlayan Kerpen, kendisini hiç olmadığı kadar iyi hissettiğini ve kahveyi bırakmasına rağmen geç saatlere kadar çalışabildiğini belirtiyor.

Kerpen, en sonunda durumu kabulleniyor ve yardım almaya karar veriyor. Kahve yerine yeşil çay tüketmeye ve egzersiz yapmaya başlayan Kerpen, kendisini hiç olmadığı kadar iyi hissettiğini ve kahveyi bırakmasına rağmen geç saatlere kadar çalışabildiğini belirtiyor.

Benzer problemleri yaşayan herkesi kahveye bırakmaya davet ederek ve kafeinin aşağıdaki yan etkilerini hatırlatarak, yazısını noktalıyor.

1. Kafein stres hormonlarının salgılanmasını hızlandırır. Bu durum endişeye ve gerginliğe sebep olabilir.

2. Kafein depresyona ve dikkat kaybına sebep olabilir.

3. Fazla kafein, uykusuzluğa ve yorgunluğa neden olabilir. Bu durum gün içerisinde daha verimsiz olmanıza yol açar.

4. Kahve, vücutta dehisrasyona sebep olur. Kahvedeki asit sindirim problemlerine ve mide ekşimesine neden olabilir.

5.  Kafein insülin duyarlılığını artırarak, vücudunuzun kan şekerini dengelemesini zorlaştırır.

6. Kafein, “ya kaç ya dövüş” duygusunu veren adrenalin hormonunu tetikleyebilir. Bu durum bir ayı sizi kovalarken faydalı olsa da, bir e-postaya cevap verirken hiç iyi bir tercih olmayabilir.

7. Kahve bağımlılığı çok pahalı olabilir. Haftada ortalama 50 dolarını kahveye harcadığını belirten Kerpen, kahveyi bıraktığından beri senelik 2.500 dolar tasarruf etmiş.

Kaynak:

Inc

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!