Kadınların orgazm olmak için uygulayabileceği meditasyon teknikleri

İnsanın aklını başından alan bir orgazm deneyimi yaşayamamanız için bir sürü sebep var: Ön sevişme için yeterince vaktiniz olmayabilir, partneriniz doğru noktaları bulamıyor olabilir, köpeğiniz veya kediniz o sırada ilgi bekliyor olabilir… Bunların hepsinin muhteşem bir orgazm deneyimi yaşamanıza engel olduğu doğru. Ancak kadınların birçoğunun inanılmaz bir orgazm deneyimi yaşayamamasının nedeni bunlar değil. Aslında birçok kadın, zihinlerini o andaki cinsel deneyime yönlendiremedikleri için istedikleri gibi orgazm olamıyor. Erkekler “Şimdi sevişeceğim” diye düşünüp hemen seks moduna geçerken, kadınların zihinleri avare avare dolaşmakla meşgul oluyor.

Seksoloji üzerine doktora yapmış olan Tammy Nelson, tek bir şeyin bunu değiştirebileceğini söylüyor; o da meditasyon. Nelson’a göre meditasyon stresi azaltmanın ve insanın kendi bedenine dokunarak keşfetmesinin en iyi yöntemlerinden biri. Nelson, “Meditasyon sizlere cinsellik için daha fazla enerji, daha derin bir uyarılma hissi veriyor ve içinde bulunduğunuz anı daha fazla hissetmenizi sağlıyor” diyor.

Bu konudaki “Meditasyon yapmak için başka bir sebep daha var: Orgazm” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Peki meditasyon nasıl daha yoğun bir cinsel deneyim yaşamamızı sağlıyor? Birçoğumuz stresli bir günün ardından cinsellikten uzaklaşıyoruz. Araştırmalar ise meditasyonun anksiyeteyi azalttığını ve böylelikle stres hormonu olan kortizolun iyice azaldığını gösteriyor. Meditasyon uzmanı Emily Fletcher ise stres azaldığında, hislerimizin uyandığını söylüyor. Bedeniniz stresle mücadele halinde olduğunda ise hislerimiz bu kadar güçlü olmuyor. Oysa sakin olduğumuzda tatları, dokunuşları, kokuları, sesleri ve tüm hisleri daha yoğun yaşarız. Meditasyon zihninizi yavaşlatır ve sizi o keskin noktalara götüren duygulardan kurtarır.

Kadınların orgazm olmak için uygulayabileceği meditasyon teknikleri
Birçok kadın, zihinlerini o andaki cinsel deneyime yönlendiremedikleri için istedikleri gibi orgazm olamıyor.

Bu konudaki “Bugün meditasyon ile tanışmanız için 30 bilimsel sebep” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hislerinize yoğunlaşmanızı sağlayacak ufak meditasyon tekniklerini evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Sabah uyandığınızda kahvenizi almadan, kahvaltıya başlamadan veya bilgisayarın başına geçmeden yapabileceğiniz birkaç teknik:

– Yere oturun. Sırtınızın dümdüz olmasına özen gösterin ve nefesinize odaklanın. Bu şekilde beş dakika durun. Ardından bir-iki dakika boyunca sahip olduklarınızı düşünün ve şükredin.

– Yolda yürürken, duştayken veya metrodayken duyduğunuz en belirgin sese odaklanın. Daha sonra da en yoğun hissettiğiniz duyguyu düşünün. Ardından beş duyunuzla etrafı algılamaya çalışın. Görebildikleriniz, duyabildikleriniz, koklayabildikleriniz, dokunabildikleriniz ve tadabildikleriniz… Tüm bu duyuları beyninizde gözden geçirin. Eğer cinsel ilişki sırasında dikkatiniz dağılıyorsa, 30 saniyeliğine bu tekniği uygulayabilirsiniz.

Kaynak:
Women’s Health

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!