Kadınlardan tabaklar: Kadın vücudu bu kez suşi tabağı olarak karşımızda

Kadınların dekorasyon objesi olarak kullanılmaları ya da magazin dergilerinde çıplak olarak yer almaları artık alışık olduğumuz bir durum.

Ancak bizlerin yalnızca dergilerde ve televizyonlarda görmeye alışık olduğumuz kadın vücudunun obje olarak kullanılması durumunda Japonlar sınırları zorlayarak oldukça ilginç işlere kalkışmışlar. Japonya’da kadınlar, artık ev eşyası yerine de kullanılıyor! Kedi kadın, sakallı kadın ve diğer kadın kahramanların arasına katılan ‘’Tabak Kadın’’a hoşgeldin diyoruz.

neked sushi

Yerel dilde ‘’Nyotaimori’’ olarak adlandırılan vücuttan suşi yeme geleneği, taze hazırlanmış suşiyi çıplak kadın vücudunda sunmaya dayanıyor.

Post modern kadını objeleştirme hareketine nasıl katkıda bulunacaklarını düşünen bir Japon yemek şirketi, eski çağlarda kullanılan bu ilginç geleneği yeniden keşfederek hedefi tam 12’den vurmuş.

Naked Sushi isimli şirket, 2010 yılından beri Kanadalı müşterilerine ‘’insan tabaklardan’’ suşi yeme lüksü yaşatıyor.

Sanat? Trend? Kadın objeler hareketi? Skandal? Akşam yemeği dekoru?

AriannaNaked Sushi şirketinin kurucusu Mike Keenan, ‘’açık fikirli yemek kültürü’’ akımının güçlü savunucularından. Çıplak kadın vücudunun üstünde yemek servis etmek açık fikirli olmanın bir göstergesi olabilir ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var : Çok fazla açık fikirli olmak zihninizi bambaşka şeylerin işgal etmesine neden olabilir !

Konuyla ilgili okumuş olduğum makalelerde üzerinde en çok durulan konu, tahmin edebileceğiniz gibi hijyen. Bu noktada Keenan, kadın bedeni üstünde sunulan yiyeceklerin vücutla kesinlikle temas etmediğini söylüyor. Suşiler temiz yaprakların üzerinde servis ediliyor ve Keenan’a göre bunun elinde tabak taşıyan garsondan pek de bir farkı yok.

Japonya’da suşi üzerine gerçekten ustalaşmış olan şeflerin bunu oldukça ilgi çekici ve estetik bulduğu söyleniyor. Çıplak vücut üzerinde suşi servisi başka ülkelerde de popülerleşmiş durumda. Örneğin, Los Angeles’ta, Playboy modellerinin üstünde suşi servisi yapan bir restoran bulunuyor. İşte size küreselleşmeyi sevmek için başka bir neden daha!

[quote_box_center]‘’Çıplak Suşi’nin muhteşem lezzetini denerken, bu benzersiz deneyimle arkadaşlarınızı kıskandırmaya hazır olun! Parti organizasyonlarını, özel akşam yemeklerini ya da iş toplantılarını unutulmaz bir deneyime dönüştürmeye hazır mısınız? ’’[/quote_box_center]

Sanat mı yoksa cinsiyet sömürüsü mü?

Şef Mike Keenan, bu durumun iki seçeneği de kapsadığını söylüyor. Ancak, kadınların güvenliğinin her şeyin önünde geldiğinin de altını çiziyor. Bu güvenliği de bazı kurallarla sağladıklarını belirtiyor.

‘’Tabak kadınlar’’la konuşmanız kesinlikle yasak. Bunun tabak yerine kadın kullanılıyor olmasıyla herhangi bir ilgisi yok. Sadece kadınların saatlerce hareket etmeden durmasının büyük bir konsantrasyon gerektiriyor olmasıyla ilgili.

Modellere saygı duymanız bekleniyor.Bunun da tabi ki insana saygıyla bir alakası yok. Kaneen’e göre bu bir sanat ve her sanat dalında olduğu gibi bunda da hazırlanan yiyeceğe saygı gösterilmesi bekleniyor.

Modellere dokunmanız yasak. Her ne kadar önünüzde yatan şey çıplak bir kadın bedeni olsa da, bu onların obje olduğu anlamına gelmiyor. Tıpkı yemek yerken tabağa elinizle dokunmadığınız gibi, burada da suşileri chopstickle yemeniz isteniyor. Ayrıca kadınlara dokunmanız hareket etmelerine ve dolayısıyla üzerlerinde yer alan yiyeceklerin formlarının bozulmasına neden olabilir.

Müstehcen ya da uygun olmayan söylemlerin ve mimiklerin yapılması yasak.Kadınların üstünde yemek sunuluyor olması başlı başına uygun olmayan bir durum olduğu için, buradaki uygunluk kavramı sorgulanabileceğini düşünüyorum.

Şef Kaneen, müşterilerinin üst düzey ve profesyonel kişiler olduklarını, toplumda nasıl davranılması gerektiğini bildiklerini ve bu nedenle şimdiye kadar herhangi bir problem yaşanmadığını söylüyor. Ancak kadın müşterilerin şaşırtıcı şekilde erkeklerden daha fazla kuralları bozduklarının da altını çiziyor.

[quote_box_center]‘’Çalıştığımız bir organizasyonda kadın müşterilerimizden biri ayağa kalktı ve modeli yaladı. Kadınlar kuralları çiğneme konusunda erkek müşterilerden daha problemliler çünkü aynı vücuda sahip oldukları için istedikleri her şeyi yapabileceklerini ve modellerin bundan rahatsızlık duymayacağını düşünüyorlar.’’[/quote_box_center]

Modeller, sunum boyunca saat başına 200$ gibi bir ücretle çalışıyorlar. Keenan modellerin profesyonel olduğunu, poz vermeye ve saatlerce zor koşullar altında çalışmaya alışık olduklarını söylüyor. Her isteyen canlı tabak olamıyor. Modellerden suşiyi taşıyabilecek fiziksel yeterliliklere sahip olmaları bekleniyor.

Vücudunuzda suşi taşıyabileceğinizi düşünüyorsanız, Naked Sushi şirketi hala alıma devam ediyor; bilginize…

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Mademoiselle Juliette
Eski sevgilim hep bir şarkı söylerdi : “My baby loves me, I’m so happy. And that makes me a modern girl”. Bu şarkıyı dinleyince, ... Devam