Kadının doğal güzelliğini yücelten 3 proje

Vücudunuz sağlıklı olsa bile, sizin seçmediğiniz bir ‘bedenin’ içinde dolaşıp yaşamak, insan olmanın zor taraflarından biridir. Kadınlar konu vücutları olduğunda, erkeklere göre genellikle çok daha fazla endişelenir ve öfke duyarlar.

Kadınların yetenekleri ve becerilerinden önce dış görünüşleriyle yargılandığı bir toplumda, kendi vücutlarının bazı yönlerinden dolayı hayal kırıklığı yaşamaları, çok da şaşırtıcı bir durum olmasa gerek. Hatta bu toplumsal baskı kimi zaman, kadınların genç ya da güzel olmadıklarından dolayı görmezden gelinip cezalandırılmasına kadar ileri gidebiliyor. Hoş olmayan bir durum olsa da, bu yargının doğruluğunu kanıtlayan onlarca araştırma mevcut.

Yine de; online ya da gerçek hayatta, her türden etkileyici ve göze çarpan, kadın bedeninin kendi saf güzelliği ile olduğu gibi sevilmesi gerektiğini bize hatırlatan onlarca proje yapılıyor. Uplifers okuyucuları için bu güzel projelerden 3 tanesini sizlerle paylaşıyoruz.

Lammily bebekleri

Daha önceden Mother Nature Network sitesinde haber olarak yayınlanmış projenin benzeri olarak, Lammily bebekleri projesi de oldukça ilgi çekti. Kitlesel fonlama araçı Kickstarter’da başarı yakalayan bebekler, şu anda online olarak sipariş edilebiliyor.

Bebekler, “ortalama Barbie” lakabıyla, Nickolay Lamm tarafından, ortalama bir genç kadının vücut ölçülerine dayanarak tasarlanmış. Barbie bebek ile büyüyen birçok küçük kız sonradan, böyle gerçekçi olmayan oyuncak ile oynamanın bedenleri hakkında yarattıkları kötü imaja katkıda bulunduğunu belirmişler. Yani Lammily, aşağıdaki videoda çocukların da belirtiği gibi “daha insanvari” ve bir oyuncak olarak onlara “ablaları gibi görünüyor.”

Lammily atletik ve sağlıklı, aynı zamanda size içinde sivilce, çil, yara izleri gibi çıkartmaların bulunduğu bir paket ile birlikte geliyor. Hatta çocuklar, kendileriyle birlikte çimlerde oynayan bebeklerinin dizlerine, çıkartmalar sayesinde, istediklerinde çim lekeleri bile sürebiliyorlar.

Makyajsız serileri

makyajsız

Makyajsız serileri temelde makyajsız kadınların resimlerini ve makyaj hakkındaki düşüncelerini bir araya getiren bir derleme serisi. Fotoğrafçı Steve Osemwenkhae bu projenin amacını kendi sözleriye şöyle anlatıyor.

[quote_box_center]”Kadınları yapmacıklık zincirlerinden kurtarmak ve güzelliğin mağazalardan satın alınan malzemelerin çok daha ötesinde; benimsenmesi gereken doğal bir varlık olduğunu onlara göstermek istedim.”[/quote_box_center]

Kadınların makyaj yapıp yapmadığı bu kadar önemli mi dersiniz? Evet! Çünkü New York Times tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, makyajın; kadının çalışma ortamındaki çekicilik ve yetkinliğini artırdığı yönündeki genel algının varlığını ortaya koydu.

Makyajsız serileri ‘kadın makyaj yapmalı’ fikrine karşı duran, sert bir dışavurum. Özellikle bazı işler -kadınlarının sade suratının erkeklerin aksine, güzelleştirilmesi zorunluymuşcasına- kadınlara makyaj yapmayı ya da ruj sürmeyi dikte ediyor ya da makyaj yapmayan kadınlara ‘yeterince profesyonel değil’ sıfatı yakıştırılıyor.

StyleLikeU 

StyleLikeU (Senin Tarzın Gibi) şık insanların dolaplarını keşfetmeye başlayan anne-kızın hazırladığı video serisi. Lily Mandelbaum (kızı) ve Elisa Goodkind (annesi), “Gerçek stil kendini kabul etmektir” sloganıyla ‘Altında ne var?’ (The What’s Underneath ) projesine başladıklarında, ilk ilgilerini çeken şey kıyafetlerin altında yatan kişisel hayat hikayeleriydi. İkili; uzun boylu, hamile, özürlü ya da büyük beden insanları kameraya çekerken, hangi ırka ait ya da hangi yaşta olursa her türlü insanın, vücutları hakkında nasıl hissettiğini araştırıyor. Videodaki insanlar iç çamaşırına kadar kıyafetlerini çıkarıp kendi vücutları hakkında konuşurken biz, eş zamanlı olarak güçlü ama bazen karmaşık ve zor duyguların da ortaya çıkışına tanık oluyoruz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!