Kadın filmleri ve dizileri: Her kadının izlemesi gereken ilham verici filmler ve diziler

Kimi zaman dinlenmek, keyiflenmek için kimi zaman da güç toplayıp motive olmak için izleyecek bir şeyler arıyoruz. Kafamızı hem toplamak hem de dağıtmak için sığınabiliyoruz filmlere ya da dizilere. Size iyi geleceğini düşündüğümüz, güçlü kadınları konu alan, ilham verici film ve dizileri sizler için derledik. Keyifli okumalar…

Anne with an E

Anne Shirley’in ilham verici öyküsünde Anne’nin duygusallığına ve samimiyetine kendinizi kaptıracaksınız. Lucy Maid Montgomery’nin “Anne with Green Gables” kitabından uyarlanmış olan dizi, yetim kalmış bir kızın mücadelesini, hayata tutunma çabasını anlatıyor. Anne, zekası ve sevimliliği ile içinizi ısıtacak.

IMDb puanı: 8.7

The Queen’s Gambit

Bir solukta bitireceğiniz, Netflix’in efsanevi dizilerinden bir tanesi: The Queen’s Gambit. Evlat edinilmeden önce kaldığı yetimhanede oynamayı öğrendiği “satranç” Beth’in hayatını nasıl şekillendiriyor inanamayacaksınız. Bulunduğu dönemde sadece erkeklerin oynadığı bir zeka ve strateji oyunu olarak görülen satranç ile meydan okurcasına elde ettiği başarılar tüm Dünya’yı dolaşacak. Zeki, güçlü, asla pes etmeyen satranç ustası Beth, tam bir ilham kaynağı.

IMDb puanı: 8.6

The Handmaid’s Tale

The Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü), romanından uyarlanmış yılın en çok ses getiren dizilerinden bir tanesi! Toplum hayatını konu alan, kadınların devlet mülkü olduğu bir distopya dizisi. Köle olarak görülen kadınlara nüfusu artırmak için damızlık görevi veriliyor ve Offred de kalan son doğurgan kadınlardan bir tanesi. Artık tek amacı hayatta kalmak ve kızını bulmak olan Offred’in yaşadıklarını en derinlerinizde hissedeceksiniz.

IMDb puanı: 8.4

Grace & Frankie

Yıllardır evli oldukları eşlerinin birbiriyle sadece iş yerinde ortak olduklarını değil, aynı zamanda aşık birer partner olduklarını da öğrenen Grace & Frankie eşlerinden boşandıktan sonra beraber yaşamaya başlarlar. Neredeyse tamamen zıt karaktere sahip bu iki güçlü kadının yaşadıkları zorlukları el birliğiyle nasıl aştıklarına şaşıracaksınız.

IMDb puanı: 8.3

Gilmore Girls

Bekar ve çocuklu bir annenin kızıyla geçirdiği yaşantısını anlatan sevimli bir dizi, Gilmore Girls. Zaman zaman hallerine gülecek, zaman zaman hüzünleneceksiniz…Yalnız bir kadın olarak ayaklarının üzerinde durmayı başarmış, kendi anne ve babasıyla uyuşmazlıklarının üstesinden gelmeye çalışan Lorelai ve kızı Rory’in eğlenceli hallerine bayılacaksınız.

IMDb puanı: 8.1

Workin’ Moms

30’lu yaşlarda, farklı yaşam tarzlarına sahip birbirleriyle arkadaş dört muhteşem kadının, anne olduktan sonra değişen yaşantılarını konu alan eğlenceli dizide kadınların iş, evlilik, özel hayat üçgeninde dengeyi bulma çabalarına tanıklık edeceksiniz.

IMDb puanı: 7.6

Sweet Magnolias

Dizinin adı gibi tatlı mı tatlı üç kadın arkadaşın başrollerini paylaştığı eğlenceli, hızla akıp gidecek bir seri. İyi-kötü tüm zamanlarını paylaşan, hayallerini gerçekleştirmek için birlikte adım atan, problemlerini beraberce çözen güzel kadınların sizi yormayacak yaşantılarını izleyeceksiniz. Etkili müzik seçimleriyle de sizi kendine çekecek olan bir seri.

IMDb puanı: 7.4

Daughter From Another Mother

Sıradışı hikayesiyle sizi baştan saran bir dizi. Bir hemşire, iki anne, iki yeni doğmuş bebek… Bebeklerinin karıştığını öğrendiklerinde ikisi de kızlarına çok bağlanmışlardı. Kızlarından kopamayan, iki farklı hayat tarzına sahip bu iki kadın, ortak bir noktada buluşabilecekler miydi? Aynı evin içinde yaşanan farklı hayatları izlerken karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerini öğrendikçe şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

IMDb puanı: 7.4

Wonder Woman

Güçlü kadınlardan bahsederken savaşçı bir amazon kadını olan Wonder Woman’a yer vermemek olmaz. Gerçek gücünü keşfetmiş, savaşmak için yurdunu terk etmiş, erkeklere korku salan Diana’nın her sahnede nefes kesen bu fantastik filmini mutlaka izlemelisiniz.

IMDb puanı: 7.4

Erin Brockovich

Erin Brockovich, halk kahramanı bir kadın… Film, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen haklı olanı savunan, doğruyu arayan ve bulan bir kadının, çalışkan bir annenin öyküsünü anlatıyor. Toplum sağlığını tehdit eden bir konu üzerinde çalışan Erin, mücadele ederek kazanmanın gücünü gösteriyor.

IMDb puanı: 7.4

Self Made

Afrikan-Amerikan kadın girişimci Madam C.J. Walker’ın ilham verici hikayesini konu alan Self Made mutlaka izlenecekler listenizde yer almalı! O dönemin şartlarında başarılı olmayı başarabilmiş bir siyahi kadının öyküsü. Stres, çalışma koşulları saçlarını mahvediyor; o da kendi ürününü geliştirip satmaya başlıyor, büyüyor, markasını kuruyor ve milyoner oluyor. Takdire şayan bir biyografi…

IMDb puanı: 7.3

Emily in Paris

Bölümleri nasıl hızla geçtiğinizi anlamayacak, “Aa bitti mi!” diye hayıflanacaksınız. Amerika’dan Parise taşınan Emily’in hem sıcak hem güçlü hikayesinde onu çok sevecek ve Paris’in güzellikleriyle kaybolacaksınız. Keyifli, sizi dinlendiren, modunuzu yükselten bu diziye hemen listenizde yer vermelisiniz.

IMDb puanı: 7.0

The Devil Wears Prada

Parası ve şöhreti olan, her şeyi elde etmiş görünen güçlü bir kadın. Aynı zamanda modaya yön verirken esip gürleyen, etrafındakileri nasıl etkilediğini fark etmeyen bir lider: Miranda Priestly. Onun asistanı olma şansını yakalamış bir başka kadın: Andrea. Modadan tamamen uzak olan, sadece hayalindeki işe ulaşabilmek için Miranda ile çalışmaya başlayan Andrea’nın muhteşem dönüşümünü izleyeceksiniz. Güçlü kadınlar ile dolu bu filmde birçok ilham kaynağı bulabilirsiniz.

IMDb puanı: 6.9

Eat, Pray, Love

Sizi şimdiki zamandan koparacak bir başka film daha: Ye, Dua Et, Sev! Elizabeth Gilbert’in sıcak öyküsünden uyarlanmış; hayatın anlamını arayan, bulmak için harekete geçen, başarılı, güçlü bir kadının serüvenleri: Roma’da yemek, Nepal’de ibadet, Bali’de aşk ve çok daha fazlası..

IMDb puanı: 5.8

Sex and The City

Yılların eskitemediği, 2 filmi 6 sezonluk dizisiyle: Sex and The City. Dört muhteşem kadının New York’ta geçen eğlenceli ve karışık hayat hikayelerini akıcı bir şekilde anlatan film. Erkekleri kimi zaman düşman olarak gören, kimi zaman da onlarsız yapamayan bu dört kadının ilişkilerini, moda tutkularını, sıcacık arkadaşlıklarını barındıran, sizi zamandan koparacak bir efsane. İzlemeyi bitirdiğiniz anda kendinizi 2.filme başlamaktan alıkoyamayacaksınız!

IMDb puanı: 5.6

İlginizi çekebilir: Geçmişten günümüze: Dizilerdeki en güçlü kadın karakterler

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!