Kadın bedenine saygı hareketi: Online giyim markası ASOS “müdahalesiz” fotoğraflarıyla ilham veriyor

Hiç kimse kusursuz değil, evet. Herkesin cildinde belli yaralar, izler, cildin gerilmesiyle, esnemesiyle ya da kurumasıyla ortaya çıkan çatlaklar var. Hatta öyle ki eskiden insanları bir hayli rahatsız eden ve saklamaya çalıştıkları bu kusurların, zamanla saklanmaması, utanılmaması gereken güzel izler olduğu kabul edilmeye başlandı. Zamanla insanlar; kusurlarıyla barışmaya, onları bedenlerinin birer parçası olarak kabul etmeye alışır hale geldi. Hatta insan bedeninin saniyelik müdahalelerle ne kadar kolay değiştirebildiğini fark ettiklerinden beri, markalar tarafından dayatılan “gerçekçilikten uzak” standartlara tepkiler yağmaya başladı.

Online kıyafet markası ASOS, bikini modellerinin bedenlerine hiçbir müdahalede bulunmama kararı aldı.

Ancak maalesef her ne kadar bu algı güzel bir değişime uğrasa da, internet hala bu kusurları gizlemeye devam ediyor. Photoshop’ta oynanarak yaratılan “kusursuz kadın” imajı hala ideal olarak öğretiliyor, örnek gösteriliyor. Tüm bu inatlaşma devam ederken umutlarımıza su serpen bir gelişme yaşandı. Online kıyafet markası ASOS, bu yaz internet sitesindeki fotoğraflarda bikini modellerinin bedenlerine hiçbir müdahalede bulunmadı.

Giyim sektörünün ve internetin dayattığı “idealize edilmiş kadın bedeni”ne açılan savaş hızla büyümeye devam ediyor.

ASOS’un bu gurur duyulası hareketinden önce 2014 yılında Aerie ve Modcloth markaları “rötuşa hayır” hareketi başlatmıştı. Hedefleri ise 2017 senesinde birçok giyim markasının bu harekete ayak uydurması ve devam ettirmesiydi. ASOS, bu görevi oldukça güzel yerine getirerek birçok insana ilham vermeyi başardı.

ASOS’un bu takdir edilesi etik hareketi, birbirinden güzel geri dönüşler aldı. Kullanıcılar bu hareketi desteklediklerini Twitter üzerinden şu sözlerle dile getirdi:

“Kadın bedenini Photoshop’lamadıkları için artı puanlar ASOS’a! Gerçek ve dürüst bedenler için teşekkürler…”

“ASOS’un modellerin bedenleri üzerinde oynamaması bana daha fazla cesaret ve ilham veremezdi. Ne kadar güzel gözüktüklerine bir bakın!”

Ancak geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana eleştirmenler, ASOS’un 34 bedeni “large” etiketi altında satışa sunmasının acilen düzeltilmesi gerektiğini vurgulamaya devam ediyor. Bu durum biraz tat kaçırıcı olsa da, gelişmeler bize biraz da olsa umut verdi. Umarız bu yenilikçi ve cesaretlendirici hareket bir an önce tüm dünyaya yayılır. 

İlginizi çekebilir: Olduğun gibi güzelsin: Bedeninizi olduğu gibi kabul etmenin kişisel gelişiminize katkıları

Kaynaklar:
hellogiggles.com
refinery29.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!