Jinekologlar regl sancılarıyla nasıl mücadele ediyor?

Regl sancısı dendiğinde herhalde ne anlama geldiğini tüm kadınlar bilir. İnsanı en zayıf anında yakalar ve sanki hiç bitmeyecekmiş gibi bir ızdırap yaşatır. Baştan söyleyelim, regl sancısıyla mücadele etmek için sihirli bir formül yok. Ancak bu acıyı, ağrıyı azaltacak birkaç taktik varsa, neden denemeyesiniz ki?

Öncelikle işe regl sancısının neden oluştuğunu açıklayarak başlamak gere. Regl sancısı veya kramplar, rahimdeki kasların kasılmasıyla oluşur. Bu kasılma genellikle regl döneminin hemen öncesinde veya o sırada gerçekleşir. Kadın ve Doğum Uzmanı Dr. ParisGhodsi, bu kasılmaların rahim dokusu tarafından üretilen prostaglandin denilen kimyasallarla daha da şiddetlendiğini söylüyor. Illinois Üniversitesi’nden bir başka Kadın ve Doğum Uzmanı olan Dr. Jessica Shepherd ise regl dönemi sırasında endometrial hücrelerin kırılmasıyla prostaglandin kimyasallarının salındığını söylüyor. İşte bu noktada hormonal doğum kontrol hapları devreye giriyor ve bu hapları alan kişilerde endometrial doku üretimi azalıyor ve dolayısıyla regl sancılarını şiddetlendiren prostaglandin seviyesi de düşüyor. Aslında rahim, büyük bir kas şeklinde düşünülebilir ve tüm bu kasılmalar da regl döneminde rahim dokusundaki dökülmeleri sağlamak için gerçekleşiyor.

Peki neden bazı kadınlarda regl dönemi hafif sancılarla geçerken, bazıları hastanelik oluyor? Aslında bunun pek çok farklı nedeni olabilir; aşırı kanama, büyük kan pıhtılarının rahim boynundan geçişi, bazı hastalıklar ve ağrı eşiğinin kişiden kişiye değişmesi bu nedenler arasında gösterilebilir.

Şimdi gelelim asıl soruya; jinekologlar regl sancılarıyla nasıl baş ediyor? İşte verdikleri yanıtlar:

1. Ağrı kesici alın

Dr. Shepherd, regl sancılarıyla mücadele etmek için steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaç alınabileceğini söylüyor. Bu tür ilaçlar prostaglandin salınımını azaltacağı için regl dönemini daha az sancılı geçirmenize yardımcı olabilir. Dr. Shepherd bu noktada “Bu tür ilaçları sabah erken saatlerde almak daha iyi olabilir. Aksi takdirde, sancı arttığında bir faydası olmayabilir” uyarısını yapıyor.

2. Doğum kontrol hapı kullanın

Regl sancılarından kurtulmak için doğum kontrol hapına başvuranları daha önce duymuş olabilirsiniz. Aslında bu bir şehir efsanesi değil, gerçekten işe yarıyor. “She-ology: The Definitive Guide to Women’s Intimate Health. Period.” isimli bir kitap yazan Dr. Sherry Rosss “Hormonal doğum kontrol hapları regl kanamanın süresini, yoğunluğunu ve akışını azaltıyor. Bunun sonucunda, her ay daha az sancılı bir regl dönemi görülüyor” diyor. Ayrıca, doğum kontrol hapları, en şiddetli regl sancılarının sorumlusu olan prostaglandin üretimini de azaltıyor.

3. Karnınızı sıcak tutun

Karnınıza sıcak su torbası, ısıtıcı ped veya sıcak suyla doldurulmuş bir şişe koyarak rahim kasınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sancılarınız da azalabilir. Eğer karnınıza sıcak bir şeyler koyup uzanacak vaktiniz yoksa, duşa girip karnınıza sıcak su tutabilirsiniz. Dr. Ross, sıcak bir şeyler içmenin de bir başka alternatif olabileceğini söylüyor.

İlginizi çekebilir: Adet döneminde neden kilo alırız?

4. Tuzlu yiyeceklerden uzak durun

Regl dönemi boyunca canınız patates kızartmaları, cipler istiyor olabilir. Ancak regl sancılarını olabildiğince azaltmak istiyorsanız, bu tür tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tuz, dehidrasyona neden olur ve vücudunuz susuz kaldığında diğer kaslarınız gibi rahim kasınız da daha fazla kasılmalar, kramplar yaşar. Regl dönemi boyunca işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak ve bol bol su içmek iyi olabilir.

5. Masturbasyon yapmayı deneyin

Bu konuda ciddi bir bilimsel araştırma bulunmuyor ancak orgazm olmak vücuttaki oksijen seviyesini artırıyor ve rahatlama sağlıyor. Dr. Shepherd, böylelikle ağrının, sancının azalabileceğini söylüyor. Ayrıca orgazm sırasında kasılan rahim, sonrasında gelen rahatlamayla gevşeyecektir. Tüm bunların yanı sıra orgazm olmak zihninizi meşgul edeceğinden, bir süreliğine regl sancısını düşünmemenizi sağlar.

İlginizi çekebilir: Adet döneminde cinsel ilişki ağrılara iyi geliyor mu?

6. Yatakta kıvrılıp dizi izleyin

Eğer regl sancılarınız gerçekten katlanılmaz bir şekildeyse, bunu o gün hiçbir şey yapmamak ve kendinizi dinlendirmek için güzel bir bahane olarak düşünebilirsiniz. En sevdiğiniz diziyi veya filmi açıp yatağınızda kıvrılıp keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bu durum belki regl sancınızın azalmasını sağlamayacak ancak sizin acıyla mücadele yeteneğinizi geliştirecek. Dr. Shepherd, “Aslında önemli olan, sizi rahatlatan şey ne ise onu yapmakta gizli” diyor.

Kaynaklar:
Self.com
Livestrong.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!