İyi uyumanızı sağlayacak beslenme tavsiyeleri

Sabahları gün ışığıyla birlikte erken uyanmak, güne enerjik başlamak, güne başlayarak harekete geçmek ve dinç hissetmek son zamanlarda yaşanan streslerin ve aktif şehir hayatının etkisiyle neredeyse yok oluyor. Özellikle kış mevsiminin de etkisiyle, günün daha erken kararması ve geç aydınlanması da uyku düzenini ve enerjinizi düşüren sebeplerden…

Özellikle bazı gıdalar üzerinde yapılan araştırmalar, gün içerisinde tüketilen bazı yiyeceklerin sabahları erken uyanmamıza yardım ettiğini, gün içerisinde tüketince de tüm gün enerji vererek yorulmaya karşı savaş açtığını gösteriyor. İşte daha iyi uyumanızı sağlayacak yiyecek ve içecekler:

Yumurta

sinem akgun-iyi uyku icin

Sabahları tüketildiği zaman enerjiyi tam hale getirdiği, gün içerisinde alınan kalori miktarını azalttığını gösteriyor. Sabahları kahvaltıda tüketilecek 1 adet yumurta hem iştahı kontrol edecek ve kilo vermenize yardımcı olacak, hem de ertesi güne hazırlayacak!

Yoğurt

Yoğurt

İçerdiği kalsiyum sayesinde hem kemikleri güçlendiriyor hem de uyku düzenini sağlıyor. Eğer geceleri uyku problemi yaşıyorsanız, akşam saatlerinde ayran veya yoğurt tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 3 porsiyon süt-yoğurt vb. yiyeceklerden tüketmiyorsanız yeterli kalsiyum alamıyorsunuz demektir, minerallerin uykunuzun kalitesi üzerinde çok büyük etkisi vardır.

Kahve

sinem akgun-kahve

Yüksek kafein içeriği nedeniyle güne dinç başlamanıza yardım ediyor. Gün içerisinde 2-3 fincan kahve içenlerin daha derin uykuya sahip olduğu ve sabahları daha kolay uyandığını, yapılan araştırmalar söylüyor. Ancak kafein alımını arttırmanız geceleri uyuyamamanıza sebep olabilir. Siz en iyisi geceleri kahveyi fazla tüketmeyin, gündüz saatlerinde 2 fincan kahve gereken enerjiyi sağlayacaktır. Gece kahve tüketmek isterseniz de kafeinsiz olanlardan tercih edebilirsiniz.

Yulaf

sinem akgun-yulaf

İçerisinde bulunan lifler ve beta-glukan sayesinde hem bağırsak sağlığınızı düşünüyor, hem tokluk hissini arttırıyor hem de güne enerjik başlatıyor. Daha ne olsun? Beta-glukan sayesinde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Beta-glukan ile yapılan birçok araştırma kilo kaybına sebep olduğu ve iştahı azalttığını gösteriyor.

Chia tohumu

Chia with mango pudding

Sabahları sütle ve meyveyle tüketebileceğiniz, birçok restoranda efsane tatlılarının yapıldığı bu harika yiyecek, lif kaynağı ve vücut suyunun doğru kullanılmasını sağladığı için mükemmel bir alternatif. Sabahları tüketmek istemeyenlere bir öneri, chia pudingi gün ortasında da tüketseniz de sağlıklı bir uyku çekeceksinizdir. Üstelik tatlı ihtiyacınızı gidereceği için de mutlu olacaksınız.

Kırmızı meyveler

sinem akgun-kirmizi meyveler

Lif oranları, antioksidan kaynağı olmaları ve likopen sayesinde, güne onlarla başlayınca daha keyifli geçeceği ortada ancak kış aylarından dolayı kırmızı sebze veya meyve bulamayanlara bir öneri; önümüzdeki yaz kırmızı meyveleri buzluğa atmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca kırmızı meyve ve sebzeler kalp sağlığınızı korumada da oldukça etkili.

Yeşil çay

sinem akgun-yesil cay

İçerdiği kafein ve antioksidanlar sayesinde hem sindirim sorunlarınıza yardımcı olacak hem de gün içinde 2-3 fincan tüketerek uyku kalitenizi arttıracaktır. Sabahları tüketildiğinde de kahve gibi enerjinizi arttıracaktır. Akşam yemeğinden sonra içerseniz de hem metabolizmanız hızlanacak hem de uykuya geçişiniz daha kolay olacak. Eğer tadını sevmiyorsanız içerisine tarçın veya nane ekleyebilirsiniz.

Kuruyemişler

sinem akgun-kuruyemis

Kuruyemişleri kahvaltılarınıza yulaf veya chia ile ekleyebilir ve kahvaltıdan sonra atıştırmak isteyebilirsiniz. Sahip oldukları sağlıklı yağlar ve protein sayesinde gününüzün güzel geçeceğinden hiç şüphe yok! Üstelik içerdikleri omega-3 sayesinde gün içerisinde beyninizi daha çok çalıştıracaksınız! Sağlıklı bir zihne sahip olmak için 1 avuç içi kadar tüketmeniz yeterli, fazlası kilo almanıza neden olabilir.

Diyetisyen Sinem Akgün Diyetisyen
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ... Devam