İyi kalpli insanların ortak özellikleri

Hayatınızda kalbi sevgiyle atan kimler var? Aileden, iş yerinden, okuldan, belki apartmandan, mahalleden, arkadaşlardan… İyi kalpli insanların başkalarını tüm kalpleri ile umursadıklarını gösteren bazı işaretleri sıralamak istedim. Bakalım okurken neler hissedeceksiniz? Kimler gelecek aklınıza? Ya da kimlerin yanındayken böyle davrandığınızı fark edeceksiniz?

Birinin iyi kalpli olduğunu gösteren bazı işaretler:

1. Başkalarını da dahil etmek isterler. Bu, “Bize katılmak ister misin?” demek kadar basit bir şey olabilir.

2. Başkalarının hatalarına ya da utanç verici anlarına, davranışlarına dikkat çekmek istemezler.

3. Birisi bir ortamda konuşmanın dışında kalıyorsa, onu dahil etmek için “Peki, sen bununla ilgili ne düşünüyorsun?” diye sorarlar.

4. Çalışanlara, yaşlılara, çocuklara nazik ve sabırlı davranırlar.

5. Senin için önemli olan şeyleri takip ederler, önemserler ve nasıl geçtiğini sorarlar. Örneğin, sınav, iş görüşmesi, büyük bir toplantı, doktor kontrolü gibi.

6. Evde ya da dışarıda birinin ayağının takılabileceği ya da keskin bir cisim görürlerse, onu oradan kaldırırlar. Böylece kimse yaralanmaz ya da takılıp düşmez.

7. Boş tuvalet kağıdı rulolarının yerine yenilerini koyarlar, etrafta çöp kutusu olmadığı zaman bulana kadar çöpleri ellerinde tutarlar, markette alışveriş arabalarını yerlerine koyarlar.

“İyi kalpli”, “nazik” insanlar iyi ki varlar… İyi ki varsınız… İyi ki varız…

Bir sonraki yazıda buluşana kadar Instagram hesabımdan daha fazla bilgiye ulaşabilir, DM üzerinden benimle iletişime geçebilirsin…

İlginizi çekebilir: Çocukları takdir etmenin 15 mindful yolu

Dr Eda Uslu Profesyonel Koç, CPCC & Mindfulness Lideri & Tıp Doktoru
Dr Eda Uslu, yürümek istediğiniz yolda sizi destekleyen, cesaretlendiren, anlayışla ve şefkatle yanınızda yürüyen dost. Siz en harika versiyonunuzu gerçekleştirmek için yolunuzda yürürken yanınızda ... Devam