İyi bir yöneticinin sahip olması gereken 7 özellik

Tebrikler! Yıllarca çalışıp emek verdikten sonra yönetici pozisyonunuza terfi ettiniz. Şimdi önünüzde parlak ve umutlu bir kariyer yolculuğu var. Peki, kariyer yolculuğunuzun bu bölümünde ekibinize karşı nasıl bir tutum sergilemeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte, insanların ilk yöneticilik deneyimlerinde sıkça yaptıkları hatalardan yola çıkarak derlediğimiz iyi bir yöneticinin sahip olması gereken 7 özellik…

Ekip tarafından iyi yönetici olarak algılanmak son derece tatmin edici bir durumdur
Ekip tarafından iyi yönetici olarak algılanmak son derece tatmin edici bir durumdur.

1. Her zaman şeffaf ve dolambaçsız davranın

Şeffaflık, iyi bir yönetici olmanın ilk kuralıdır. Çünkü birlikte çalıştığınız insanlara şeffaf olduğunuz duygusunu vermek, bu insanların size güvenmelerini sağlar. Yönetici olduktan sonra şirket ve organizasyon yapısı hakkında edineceğiniz bilgileri ekibinizle ne kadar sık paylaşırsanız, ekibinizin organizasyona olan aidiyeti de o kadar güçlenecektir. Çünkü stratejik planlar, bütçeler ve müşteri geri dönüşleri gibi kritik bilgileri ekibinizle paylaşmak yerine kendinize saklamanız demek, ekibinizle aynı takımda olmadığınızı en baştan ilan etmek demektir.

Aynı şekilde ekip içinde gördüğünüz her türlü negatif durumu hep birlikte konuşmaya özen gösterin ki, ekip içindeki hiç kimse kendini dışlanmış ve ötekileştirilmiş hissetmesin. Sık sık olağan bilgilendirme toplantıları organize edin ve bu toplantıların demokratik bir hava içinde geçmesine ön ayak olun.

İlginizi çekebilir: Başarılı bir toplantı düzenlemenin 5 altın kuralı

2. Ekibinizle sağlam bir ilişki inşa edin

University of Michigan’s Ross School of Business profesörlerinden Gretchen Spreitzer’a göre göreve yeni gelen yöneticilerin en büyük hatalarından biri de fazla mekanik bir tavır takınmak. İlk aşamadan “performans odaklı” bir tavır takınmak genelde ekiple yönetici arasında bir duvar örülmesine neden oluyor. Unutmayın ki nasıl ekibe alışmak için biraz zamana ihtiyacınız varsa, ekibin de yeni yöneticilerine adapte olmak için aynı şekilde zamana ihtiyacı vardır. Bu aşamada sergilenecek en iyi tavır, çalışanların bireysel çalışma stillerini ve performanslarını uzaktan gözlemlemek ve onlarla bol bol diyalog kurmaktır.

3. Liderlik özellikleri sergileyin

İyi bir yönetici olmak bütün gün kabuğunuza gizlenerek insanlara komut ve emirler yağdırmak değildir. İyi bir yönetici olarak anılmak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de “liderlik vasıflarına sahip olmak”tır. Yani ekibinizi sadece taleplere ve olumsuz eleştirilere boğarak onların daha iyi iş çıkarmasını sağlayamazsınız.

Dolayısıyla ekibinizin motivasyonunu yitirmeden ve sürekli genişleyen bir vizyonla iş yapması, sizin onlara liderlik etmenizle çok daha kolay hale gelecektir. Yöneticilik serüveniniz sırasında işlerin içine girmek ve ekibinizin yaşadığı güçlükleri birebir deneyimlemek hem sizin kişisel gelişiminize katkıda bulunur hem de aranızdaki empati bağını güçlendirir.

4. Takdir etmeyi bilin

Hayatta her kapıyı açan bazı sihirli cümleler vardır ve bu sözlerin belki de en etkilisi “Teşekkür ederim” cümlesidir. İyi bir yönetici olarak anılmak ve kariyerinize engelsiz bir şekilde devam etmek istiyorsanız, çalışma arkadaşlarınızı yaptıkları iyi işlerden ötürü takdir etmekten geri durmayın. Bu şekilde hem ekibinize değer verdiğinizi sözle ifade etmiş olursunuz hem de kendinizi onlardan ayrı bir yere koymadığınız ekip tarafından fark edilmiş olur.

Bu durumun tersi söz konusu olduğunda ise yargılayıcı ve kırıcı bir üslup yerine “Bu konuda sana nasıl yardımcı olabilirim?” ya da “Daha iyisini yapabilmen için desteğe ihtiyacın var mı?” gibi bir yaklaşım sergilemek, uzun vadede son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Takdir ve teşekkür en büyük erdemdir
Takdir ve teşekkür en büyük erdemdir.

5. Geri bildirim ve eleştirilere açık olun

İyi bir yönetici olmanın altın kurallarından biri de demokratik bir düşünce sistemi ile hareket etmektir. Yani nasıl sizin ekibinizi eleştirme ya da uyarma gibi bir hakkınız varsa, ekibinizden gelecek olumsuz geri bildirimlere ve eleştirilere de açık olmanız gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken ise, ekip arkadaşlarınızla aranıza koyduğunuz ideal mesafeyi koruyabilmektir. Yani eleştiriye açık ve demokratik bir lider olmak, mükemmel olmadan da “işinin en iyisi” olabileceğiniz mesajını taşır.

6. Yetenek avcısı olun

Amerika’da en çok satan kitaplar listelerinden aylarca düşmeyen Good to Great’e göre, iyi bir yönetici, ekibinin yetenek ve eğilimlerini en iyi şekilde gözlemleyerek kimi hangi projede çalıştıracağını en verimli şekilde planlayan kişidir. Yani iyi bir yönetici olmak istiyorsanız, olaya tıpkı bir yetenek avcısı gibi yaklaşarak, çalışanlarınızın güçlü ve zayıf yönlerini kendi veri tabanınıza kaydetmeniz gerekir.

7. İyimser olun ve gülümsemeyi unutmayın

Bir şirkette işler her zaman beklenildiği gibi gitmeyebilir. Unutmayın ki yönetici olarak çok sıkıntılı günlere ya da telafisi olmayan hatalara göğüs germeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda muhakeme yeteneğinizi kaybetmemek için pozitif düşünmeye ve her şeye rağmen gülümsemeye gayret edin. Çünkü sizi lider olarak konumlandıran ekip arkadaşlarınız, sizin yüzünüzdeki bıkkınlık ifadesinden ve karamsarlığınızdan çok kolay etkilenirler. Yine ekip arkadaşlarınızın kişisel sıkıntıları ve benzeri sorunlarına anlayışla yaklaşmak da iyi bir yöneticinin olmazsa olmaz özellikleri arasında gelir.

Kaynak
Enterpreneur.com
Businessnewsdaily.com
Forbes.com
İnc.com

İlginizi çekebilir: Doğru yönetici seçiminin önemi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!