İster tazesi ister kurusu: Nanenin 6 faydası

Nane, hem taze hem de kurutulmuş formda, gıdalarda, kozmetikte, dekorasyonda, alternatif olarak kullanılan bir bitki türüdür. Özellikle serinletici, ferahlatıcı bir etkiye sahip olan sınırlı besinlerden bir tanesidir. Salatalara, içme sularına, yemeklere, pilavlara rahatça eklenebilmekte ve sağladığı faydaların yanı sıra yemeklerin lezzetini de arttırmaktadır.

1/3 bardak dolusu taze nanenin besin değerlerini değerlendirecek olursak yaklaşık olarak:

  • 6 kalori enerji
  • 1 gr lif

içermektedir.

Araştırma sonuçlarına göre nanenin faydalı olduğu noktaları sizler için özetledik:

Göz sağlığını korumaya yardımcıdır.

Yağda eriyen bir vitamin olan A vitamini, göz sağlığınız için oldukça faydalıdır. Nane ise diğer bitkilere oranla daha iyi bir A vitamini içeriğine sahiptir. Dolayısıyla nane tüketmek gözlerinize iyi gelecektir.

İrritabl Bağırsak Sendromu sıkıntılarını rahatlatmaya yardımcıdır.

İrritabl bağırsak sendromu; mide ağrısı, gaz, şişkinlik, değişken dışkılama alışkanlıkları ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmalara göre nane ya da nane yağı-özütü  içeren besinler tüketmek, IBS dediğimiz bu hastalığın semptomlarında rahatlama sağlamıştır.

Hazımsızlık sorununu gidermeye yardımcıdır.

Hazımsızlık, yediğimiz besinlerin bağırsak kanalına geçmeden midede rahatsız edici şekilde uzun süre kalması ve buna bağlı şişkinlik ve huzursuzluk hali yaratması durumudur. Yapılan çalışmalar, özellikle taze nane tüketiminin bu soruna iyi geldiğini göstermiştir. Buna göre hazımsızlık hissettiğiniz durumlarda taze nane yaprağı tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Beyin sağlığını korumaya ve geliştirmeye yardımcıdır.

Nane, kendine has aroması sayesinde beyin hücrelerinde dolaşımı arttırmakta böylece hücrelerin canlılığını korumaktadır. Sağlıklı beyin hücrelerine sahip olmak daha genç ve daha sağlıklı bir beyne sahip olmak demektir.

Gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi durumlarda nefes açmaya yardımcıdır.

Grip ve soğuk algınlığında en çok şikayet edilen durumlardan birisi burun tıkanıklığıdır. Bu hastalıkların kolay atlatılabilmesi yeterli ve temiz hava alımı ile çok ilişkilidir. Nane ya da mentol esansı, burundaki tıkalı kanalları açmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha rahat nefes alarak tüm vücut hücreleri oksijene doymaktadır.

Kötü nefesi maskelemeye yardımcıdır.

Nane, antibakteriyel özelliği sayesinde ağızda kokuya sebep olan yok edilmesine yardımcı olmakta böylece ağız ve diş sağlığımızı korumaya destek olmaktadır.

 

İlginizi çekebilir: Faydaları ve porsiyonları ile tüketmeniz gereken 7 yaz meyvesi

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam