İstanbul’un vegan vahaları: 10 vegan ve vegan seçenekli restoran

İstanbul’da yaşadığım için şanslı mıyım, değil miyim bilmiyorum ama son günlerde neredeyse her gün bir vegan ya da vegan seçenekli mekan açılıyor. Farklı bölgelerde de eminim oldukça güzel mekanlar vardır, ancak benim eksenim Kadıköy, Nişantaşı, Levent, Beyoğlu olduğu için buralardaki mekanlara daha çok hakimim. Sıklıkla sorulmuştu, ben de sizin için gittiğim ve beğendiğim 10 mekanı listeledim.

Etiler, Bi Nevi Deli (%100 vegan)

Bi Nevi Deli’nin %100 sağlıklı ve vegan yaratıcı mutfağında kombuchadan çiğ vegan tatlılara her şeyi bulabiliyorum.

Beyoğlu, Community Kitchen(%100 vegan)

Oya’nın elinin tüm lezzetiyle yaptığı yemekleri ve özellikle Açık Radyo’ya yakın olduğu için radyo günleri uğrak yerim haline getiriyor. Favorim vegan dürüm, ancak vegan iskender, baklava da bulunuyor.

Levent, İyi Lokanta: (%100 vegan) 

İyi Lokanta, sadece paket servisle çalışıyor ve harika tatlar ortaya çıkarıyorlar. Kendi türettikleri kelime de olan Sebzet’i denemelisiniz. Bunun yanında burgerler, çorbalar, soğuk ev yapımı içecekler, Enis, Yasemin ve Selin’in sıcak yaklaşımları burayı en sevdiğim yerler arasına almam için fazlasıyla yetiyor. 

Nişantaşı, Veganarsist (%100 vegan)

Emre Bey ile ilk görüşmemizde Nişantaşı’na gelin demiştim, en kısa zamanda sözümü tuttular ve geldiler, Nişantaşı’ndaki büyük bir açığı kapattılar. Çok memnunlar geldikleri için… Hem lezzetli hem de tüm sevilen tatların yapıldığı bir yer burası.

Nişantaşı, Vi Coffee & Healty Living 

Tatlılar kaçamağınız değil besininiz olsun! Sağlıklı vegan seçenekleri, ofise yakın olması, ortamının sıcaklığı ile arkadaşlarımla gitmekten hoşlandığım bir yer.

Kadıköy, Çiya Sofrası 

Antakyalı olduğum ve vegan Antakya lezzetlerini sevdiğim için buraya bayılıyorum. Vegan lahmacun, vegan kebap ve envai çeşit Antakya Mezesi ile Çiya, yöresel vegan mutfağa iyi bir örnek olabilir.

Kadıköy Moda, Pasaj Cook Book 

Sıklıkla gittiğim bu mekanın açık büfedeki ev yemekleri ve mezeleri çok lezzetli, ayrıca işletmecilerini de çok seviyorum. Ders çalışılabilecek, toplantılar yapılabilecek ve lezzetli vegan yemekler yenecek sakin ve nezih bir yer.

Kadıköy, Yeldeğirmeni, Cafe Siesta 

Kahvaltı tabaklarını ve vegan keklerini çok beğendiğim, işletmecisinin yaklaşımını sevdiğim tatlı bir mekan.

Kadıköy Yeldeğirmeni, Muhtelif Mekan (%100 vegan) 

Pancar köftesi, tatlılar, çorbalarının yanı sıra Ebru’nun fermente kaju yoğurdunu kesinlikle denemelisiniz, bu yoğurdu sadece burada bulabiliyorsunuz.

Kadıköy Moda, Deli No: 14 

Vegan burgerini çok sevdiğim yer. Pankekleri de çok güzel.

Kimbilir daha ne mekanlar vardır, fırsat buldukça gidip yorumlarımı yazacağım. Son olarak, Vegisso, Ankara’da en sık gittiğim %100 vegan mekandı, İstanbul’da da bir şubesi açıldı. En kısa zamanda uğrayıp yorumlarımı yazacağım. Vegisso İstanbul Kurtuluş’ta; uğrayın, hayatınızda yediğiniz en güzel falafel sizi bekliyor olabilir!

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam