İstanbul’un en iyi fine dining restoranları

İstanbul’un en iyi fine dining restoranları için doğru yerdesiniz… Şüphesiz, her kaliteli restoran benzersizdir, yine de bu tür mekanlar birkaç ortak özelliği paylaşır. Detaylara gösterilen özen, kusursuz uygulama ve olağanüstü hizmet ile kaliteli restoranlar, konuklarına birinci sınıf bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Günümüzün kaliteli yemekleri, mutfakların ve kavramların eklektik bir karışımına dönüşmüş olsa da üst düzey deneyimin birçok yönü hala aynı. İşte fine dining kavramı da aslında tam bu noktada devreye giriyor. İstanbul’un en iyi fine dining restoranlarına yer vermeden önce, fine dining ne demek, açıklayalım.

Fine dining nedir?

Dekorasyon, servis, yemek kalitesi ve sunumu, hitap gibi konularda üst düzey standartlarda hizmet veren restoranlar, tüm dünyada “fine dining” olarak tanımlanır. Fine dining restoranları, bulundukları ülkenin kültürüne bağlı olarak değişse de, temelde konuklarını özel hissettirme fikri üzerine kuruludur. Bu tür bir mekana girdiğiniz andan itibaren atmosferin diğerlerinden farklı olduğunu anında hissedersiniz.

İstanbul’un en iyi fine dining restoranları

Konu fine dining restaurant olduğunda, elbette Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen şehirleri arasında gösterilen İstanbul’da sayısız seçenek karşınıza çıkıyor. Sizin için en iyileri bir araya getirdik. İşte İstanbul’un en iyi restoranları.

Sunset Grill & Bar

sunsetgrillbar

İstanbul’un en iyi fine dining restoranları için ilk önerimiz, göz alıcı Boğaz manzarasıyla dikkat çeken Sunset Grill & Bar. İlk günden beri çizgisini koruyan bu hoş mekanı ister öğle ister akşam yemekleri için tercih edebilirsiniz. Ayrıca iş yemekleri ve özel yemekler konusunda da oldukça ideal bir seçim olabilir. Menüsünde Akdeniz, Türk ve Japon mutfağından benzersiz lezzetler bulabileceğiniz restoranda en çok sevilen yemeklerin başında sushi, makarnalar ve ızgara etler geliyor. Mekanın benzersiz manzarası ve terası da buradaki yemek deneyimine başka bir anlam kazandırıyor.

Adres: Kuruçeşme, Kuruçeşme Mah. Ulus Park, Yol Sokağı No:2, 34345 Beşiktaş
Telefon: 0212 287 03 57

Vogue Restaurant

voguerestaurantandbar

İstanbul’un en iyi restoranları arasında gösterilen Vogue, Akaretler’deki BJK Plaza’nın üst katında bulunuyor. Mekan benzersiz bir şehir manzarasına sahip. Bir tarafı Boğaz’a, bir tarafı eski İstanbul’a bakıyor. Sade, rahat ve son derece şık olan restoranın menüsü ise lezzetli dünya ve Akdeniz lezzetlerini sunuyor.

Adres: Vişnezade, Akaretler Spor Cad. No:92 D:A BLOK, 34357 Beşiktaş
Telefon: 0212 227 44 04

1924 İstanbul

1924istanbul

Fine dining İstanbul dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de 1924 İstanbul. Beyoğlu’nda bulunan bu hoş mekana girer girmez, 1900’lerin başında hissediyorsunuz. Öylesine naif ve sade ki! Üstelik bu tarihi restoranı, geçmişte Atatürk, Agatha Christie gibi dünyaca önemli isimlerin ziyaret ettiğini de bilmiyorsanız söyleyelim. Romantik ve keyifli bir yemek için doğru seçim olabilecek 1924’ün menüsünde ise Rus Mutfağı’nı ve benzersiz Türk lezzetlerini bulmak mümkün.

Adres: Asmalı Mescit, Olivya Gç. 7-A, 34435 Beyoğlu
Telefon: 0212 243 83 60

Turk Fatih Tutak

Turk, sürekli değişen menüsü ve şık ambiyansı ile şehrin en ilgi gören restoranlarından. Bu nedenle kesinlikle İstanbul’un en iyi fine dining restoranları arasında yer almayı hak ediyor. Yalnızca akşam yemekleri için hizmet veren mekan, adından da anlayacağınız üzere ünlü şef Fatih Tutak’a ait. siz de benzersiz bir yemek deneyimi için özel günlerde burayı ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet, Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Cad. Yeniyol Sk. No:2, 34440 Şişli
Telefon: 0212 709 56 79

Banyan Restaurant

banyanrestaurant

Muhteşem bir Boğaz manzarasına sahip olan Banyan, Ortaköy’de yer alıyor. Mekanın menüsü, özellikle Asya Mutfağı; Thai lezzetleri ile dikkat çekiyor. Japon ve Kore mutfaklarına yeni yorumlar sunan Banyan’da manzaranın, leziz yemeklerin ve sıcak atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Yıldız Muallim Naci Cd, Salhane Sok, No:3, 34347 Beşiktaş
Telefon: 0212 259 90 60

Mürver

murverrestaurant

Mürver, İstanbul’un en iyi fine dining restoranları arasında sayabileceğimiz keyifli mekanlardan. Tarihi Yarımada manzarasıyla dikkat çeken mekan, özellikle gün batımında ve gece şehrin ışıltısını izlemek için ziyaret edilmeli. Mekanın mevsime göre değişen menüsündeki lezzetlerin çoğu odun fırını ve mangalda pişirilmekte. Hem romantik hem de leziz bir akşam için Karaköy’de yer alan bu şık restoranı ziyaret edin deriz.

Adres: Novotel Istanbul Bosphorus, Kemankeş Cad., No:57-59, 34425 Karaköy
Telefon: 0212 372 07 50

Octo Restaurant

zomato

Octo Restaurant, 180 yıllık tarihi Veli Alemdar Han binasında bulunuyor. Osmanlı’dan ilham alan dokunuşlarla çağdaş tasarımın bir araya geldiği mekanın, daha çok deniz ürünlerinin hakim olduğu bir menüsü var. Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Haliç, Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü ve adalara uzanan manzarasıyla dikkat çeken Octo’da benzersiz bir yemek deneyiminin yanı sıra romantik ve şık bir akşam geçirmek mümkün.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Cd. No:49, 34425 Beyoğlu
Telefon: 0212 806 40 40

Mikla

miklarestaurant

Beyoğlu’nda bulunan Mikla, Mehmet Gürs önderliğindeki harika yemekleri ile İstanbul’un en iyi restoranları arasında gösteriliyor. Öyle ki 2018 yılında “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” arasına girmeyi bile başardı! Mekanın menüsünde klasikleşen yemeklerimizin modern yorumlarını Yeni Anadolu Mutfağı konsepti ile görüyoruz. The Marmara Pera’nın üst katında bulunan Mikla’nın harika bir manzaraya sahip olduğunu da unutmadan ekleyelim.

Adres: Asmalı Mescit, The Marmara Pera, Meşrutiyet Cd. No:15, 34430 Beyoğlu
Telefon: 0212 293 56 56

Casa Lavanda Restaurant

casalavanda

Casa Lavanda, Şile’de bulunan Ulupelit Köyü’nde yer alıyor. Restoran, bölgedeki en iyi butik otellerden biri olan asa Lavanda Butik Otel’e ait. Mekanın şef Emre Şen önderliğinde hazırlanan; Akdeniz Mutfağı ve Türk yerel tatların başrolde olduğu bir menüsü var. Bir tadım menüsü seçeneği de olan restoran, denemek ve keşfetmeyi sevenler için son derece ideal olabilir.

Adres: Ulupelit, Seçkin Sk No.2, 34980 Şile
Telefon: 0216 736 56 40

Ulus 29

@29_yirmidokuz

Söz konusu İstanbul fine dining 2021 olduğunda, Ulus 29 kendinden bahsettirmeye devam ediyor. Ulus’ta yer alan bu şık mekan sadece harika lezzetleriyle değil, atmosferi ve tasarımıyla da dikkat çekmekte. Elbette ünlü Şef Mert Şeran önderliğinde hazırlanan menüsü de son derece farklı ve özel. Şık bir akşam yemeği için siz de “yenilikçi akım, sushi ve Türk Mutfağı” olmak üzere üç bölümde hizmet veren bu restorana giderebilirsiniz.

Adres: A. Adnan Saygun Cad., Ulus Parkı İçi No:71/1, Ulus
Telefon: 0212 358 29 29

Feriye Palace

@feriyeistanbul

Konuklarına fine dining deneyimi sunan restoranlardan biri de Feriye Palace. Ortaköy ve Boğaz manzarasıyla görenleri kendisine hayan bırakan smekanın menüsünde, dünya mutfağından benzersiz lezzetler bulmak mümkün.

Adres: Çırağan Cad. No:44 Ortaköy, Beşiktaş
Telefon: 0212 227 22 16

Spago İstanbul

spago.thestregisistanbul

Şişli’de bulunan Spago’nun menüsü ünlü şef Wolfgang Puck önderliğinde hazırlanıyor. Menüde dünya mutfağının en lezzetli tatlarını bulmak mümkün. Bu tatları özel kılan şey ise sadece lezzetleri değil, sunumları. Spago’nun menüsünde yer alan ve en fazla ilgi gören seçenekleri Kanada ıstakozu, mavi yengeç veya Hong Kong usulü levrek buğulama olarak sıralayabiliriz.

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. No:35, 34365 Şişli
Telefon: 0212 368 08 08

Aqua Restaurant

fourseasons

Aqua Restaurant, Four Seasons Boshporus Oteli’nin içinde hizmet vermekte. Dolayısıyla fine dining restaurant ve İstanbul’un en iyi restoranları dendiğinde de ilk akla gelen yerlerden. Restoranın menüsü özellikle İtalyan mutfağı severlere hitap ediyor. İddia ediyoruz, İtalyan mutfağının en ünlü lezzetlerini burada gözünüz kapalı deneyebilirsiniz. Boğaz manzarası eşliğinde harika bir yemek deneyimi için siz de burayı mutlaka görün deriz.

Adres: Four Seasons Hotel Bosphorus, Yıldız Mah., Çırağan Cad. No: 28, Beşiktaş
Telefon: 0552 381 11 11

İlginizi çekebilir: İstanbul dünya mutfağı restoranları: İki farklı yakadan en iyi örnekler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!