İstanbul sokaklarında pedallı bir deneyim: “İstanbul’u Koşuyorum” koşusuna bisikletle eşlik etmek

Sabah büyük bir heyecanla uyandım. Bu heyecanımın sebebi ise İBB Spor Etkinlikleri tarafından düzenlenen ve Tarihi Yarımada’da gerçekleştirilecek olan koşuda @Userrides olarak bisikletlerimizle yer alacak olmaktı. İkiteker Bisiklet ve @askilepedalla’daki arkadaşlarımızla buluşup #istanbulukoşuyorum tarihi yarımada 5K koşusunda, koşucuların önünde start alarak onlara yarış boyunca eşlik edecektik.

Bisiklet kıyafetlerimi hazırlamıştım. Erkenden evden çıkıp bisikletimle yola koyuldum. Amaç bisikletlerimizle diğer arkadaşlarımızla sabah erkenden buluşup oradan da Bebek sahili üzerinden Ayasofya’ya ulaşabilmekti.

Ama güne yağmurla başladık. Üstelik hiçbir hava raporunda o sabah yağmur gözükmüyordu. Günün ilk sürprizi olarak, daha yarış alanına gitmeden hepimiz sırılsıklam olduk. Hemen kuru kıyafetler ile değiştirmekten başka çare kalmayınca geri dönüp diğer arkadaşlarımı da aracımızla toparlayarak yarış alanına tam zamanında ulaştık. Yarış 09.00’da start alacaktı ve biz bütün bisikletli destekçi arkadaşlarımızla 08.30 da hazır bir şekilde oradaydık.

Sabahın ilk ışıklarında Ayasofya ve çevresi harika gözüküyor. Yarış organizasyonu süper. Ayasofya’nın arkasında Topkapı Sarayı’nın önündeki tarihi çeşmenin oraya yarış standı kurulmuş. Herkes gelmiş. Koşu organizasyonunda olduğumuz için hemen gönüllülere dağıtılan yağmurluklarımızdan aldık. Koşu öncesi bütün katılımcaların DJ eşliğinde ısınma hareketlerini yaptı, sonra biz de startta yerimizi aldık ve saat tam 09.00’da koşucuların önünde pedallamaya başladık.

Rota Ayasofya’nın arkasından devam ederek Çatladıkapı’dan sahil yoluna ulaşıyor. Sirkeci’ye doğru organizasyon için yolun tek şeridinin trafiğe kapanması, hem koşucular hem de önümüzde giden motorsikletli ekip için harika oldu.

İstanbul sokaklarında pedallamak müthiş bir keyif. Hele bunu koşucuların önünde yapmak daha da keyifli. Trafik yok. Gönüllü destekçiler sokakların kenarında desteğe devam ediyor. İlk dakikalardan itibaren öne çıkan katılımcı Doğa Nalbantoğlu ile sahil yolunda beraber hareket ettik. Rota boyunca hep önde devam etti. Biz de zaman zaman yan yana giderek ona yarış boyunca desteğimizi verdik. Gülhane Parkı’nın içinden geçerek Topkapı Sarayı’nın yanında yer alan Soğuk Çeşme sokağına, o koşarak biz de bisikletlerimizle tırmandık. Sultanahmet meydanına ulaştığımızda, Doğa Nalbantoğlu Erkekler Genel Klasman’da finişe herkesten önce gelerek birinciliği göğüsledi. Tabii bununla beraber Çığıl Uzun da Kadınlar Genel Klasman kategorisinde finişi birincilikle tamamladı. Tebrikler Çığıl! Tebrikler Doğa! İkinizi de bu başarıdan dolayı kutluyorum. Biz de bu yarışı onlarla beraber tamalamış olmaktan dolayı çok keyif aldık, çok mutluyuz.

Yarış bitti ama bizim bisiklet turumuz bitmedi. Diğer arkadaşlarımızla beraber günün geri kalan kısmında da tarihi İstanbul sokaklarında binmeye devam ettik. Bisikletlerle İstanbul sokaklarında pedallamak bambaşka bir mutluluk. Her pedalda tarih ile iç içe geçiyorsunuz. Ayasofya, Sultanahmet, Hipodrom, Çemberlitaş, Süleymaniye, Vefa, Zeyrek, Balat sokaklarında sürmek! Hepsi ayrı bir keyif. Geçtiğiniz sokaklar; bazen hiç İstanbul’da olup geçemedikleriniz, araç ile ulaşamadığınız yerler oluyor. Bu sokaklarda pedal çevirmenin keyfini ise başka bir yazımızda paylaşacağız.

Keyifle pedallayın, tatilinize bisiklet katın…

İlginizi çekebilir: Çayırdan balçığa, mağaradan asfalta: Kapadokya’da unutulmaz bir bisiklet turu

Ali User UserRides Keyifli Turlar Organizatörü
Bundan birkaç sene önce Norveç’te bir arkadaşımı ziyaretteydim. O akşam, gel seni güzel bir restorana götüreyim dedi. Sokağa çıktık, sokağın köşesindeki kiralık bisikletlerden, cebinden ... Devam