İşsizlik döneminden maksimum verim alabilmek için gününüzü nasıl planlamalısınız?

İşten ayrıldıktan sonraki birkaç gün, rahatlama ve stres atma fırsatı sunacağından oldukça keyifli gelebilir. Ancak, bir süre sonra özgürlük duygusu ve yeni bir hayatın heyecanı, yerini hızlıca umutsuzluk ve şüpheye bırakabilir.

Bu durumun gerçekleşmesini engellemek adına, gününüzü planlamayı deneyebilirsiniz. Erken kalkmak ve iş hayatınızdakine benzer bir rutin devam ettirmek, verimliliğinizi artıracak ve suçluluk duygusu yaşamanıza büyük ölçüde engel olacaktır.

İşsizlik döneminden maksimum verim alabilmek için gününüzü nasıl planlamalısınız?
Motivasyon kaybını engellemek adına, gününüzü planlamayı deneyebilirsiniz.

Uplifers olarak, sizler için örnek bir plan derledik. Bu plan herkes için uygun olmasa da, bir noktadan başlayabilmek için faydalı olabilir.

7:30 | Erken kalkın ve egzersiz yapın

Belçika’da yapılan bir araştırma gösteriyor ki, kahvaltıdan önce yapılan egzersizler enerji seviyenizi artırmaya yardımcı oluyor. Birkaç dakika fazladan uyumak yerine, yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

8:15 | Duş alın

Duş alırken kendiniz ve hedefleriniz üzerine düşünmek, minik bir meditasyon seansı etkisi yaratabilir.

8:30 | Sağlıklı bir kahvaltı edin ve kahvenizi dışarıdan alın

Uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı etmek, hem modunuzu hem de enerji seviyenizi yükseltmeye katkı sağlayacaktır. Kahvenizi dışarıda içmek ise, gün ışığı gören vücudunuzun, uyku getiren melatonin hormonunu salgılamaktan vazgeçmesine yarayabilir.

İşsizlik döneminden maksimum verim alabilmek için gününüzü nasıl planlamalısınız?
Başlamadan önce öz geçmişinizin güncel olduğundan emin oldun.

9:00 – 12:00 | Uzun dönem iş imkanlarını araştırın ve başvurun

Başlamadan önce öz geçmişinizin güncel olduğundan emin oldun. Her başvuru için ayrı bir ön başvuru metni hazırlamaya özen gösterin. Ön başvuru metninizde, iş tanımında yazan bazı ifadeleri kullanmak, işe alınma şansınızı artırabilir. Değerinizi gösteren ve karakterinizi ortaya koyan bilgiler eklemeniz, bir adım öne geçmenize yardımcı olacaktır.

12:00 – 13:00 | Öğle yemeği yiyin

Güzel bir çalışmanın ardından, bir saatlik yemek molasını hak ettiniz. Zinde ve enerjik kalmak için, öğle yemeğinizi açık havada yemeyi ya da parkta kısa bir yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz.

13:00 – 14:00 | Kısa dönem iş imkanlarını araştırın ve başvurun

Geliriniz yoksa ve masraflarınızı karşılamanıza yetecek bir miktar birikiminiz de yoksa, maddi açıdan hızlıca darda kalabilirsiniz. Bunu önlemek için, kısa dönem işler yaparak işsizlik döneminizi finanse edebilirsiniz.

İşsizlik döneminden maksimum verim alabilmek için gününüzü nasıl planlamalısınız?
Yenilerini kazanabileceğiniz ya da hali hazırda bulunan becerilerinizi geliştirebileceğiniz birçok online eğitim imkanı mevcut.

14:00 – 15:00 | Yeni beceriler edinin

Yenilerini kazanabileceğiniz ya da hali hazırda bulunan becerilerinizi geliştirebileceğiniz birçok online eğitim imkanı mevcut. İlgi alanınıza ya da kariyer imkanlarınıza göre kendinize bir konu seçerek, öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz.

15:00 – 16:00 | Networking

Bir iş bulabilmek için, insan ilişkilerinden yardım almak oldukça faydalı olabilir. Her gün bir saatinizi, yardımcı olabileceğiniz düşündüğünüz insanlara e-posta göndermeye ve buluşma ayarlamaya ayırın.

16:00 – 18:00 | Gönüllü olun

Moralinizi yükseltmek ve faydalı hissetmek için, bir gönüllülük projesine katılmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede hem bütüne bir katkınız olacak hem de yeni insanlarla tanışarak iş bulma ihtimalinizi artırmış olacaksınız.

18:00 – 23:30 | Sosyalleşin ve stres atın

Yoğun bir günün ardından, boş vaktinizi sevdiklerinize ayırın. Sevdiklerinizle vakit geçirmek, moralinizi korumaya yardımcı olacaktır.

Kaynak:

Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!