Işıl ışıl parlayan bir cilt için: Raflardaki ürünler ne içeriyor, neye yarıyor?

Işıl ışıl parlayan bir cilt, kapalı gözenekler ve sımsıkı bir pürüzsüzlük hissini siz de yaşamak istiyor musunuz? Evet dediğinizi duyuyorum. Öyleyse cildinizin ne istediğini öğrenmeniz gerekiyor. Raflardan aldığımız ürünlerin içersindeki maddeleri ve ne işe yaradığını mutlaka bilmeliyiz…

Yaşlanmaya meydan okumak için

Bazı muhteşem maddeler biz kadınları yaşlanmaktan çok uzaklara götürebiliyor. Aldığımız ürünlerin içerisinde Alfa Lipoik Asit, Avobenzon, Beta Glukan ve Biotin içermesini mutlaka kontrol etmeliyiz. Bu maddeleri içeren ürünleri kullanmalıyız. Çünkü bu ürünler yaşlanma karşıtı içerikleriyle cildimize destek sağlıyor.

Alfa Lipoik Asit hücre hasarı ile yarışıyor, antioksidanları uyararak kolajen üretimini tetikliyor ve kırışıklık önlüyor. Avobenzon ise güneşten gelen UVA ışınlarını emerek koruyucu tabaka oluşturuyor. Genellikle makyaj ürünlerinde oluyor ve lekesiz bir cilt istiyorsak, makyaj ürünlerini seçerken işimize yarayabilir.

Beta Glukan maddesi ciltteki nemi artıran önemli bir madde. Cilt esnekliğine kavuşuyor, gözeneklerin tıkanmasına sebep olan yağları arındırıyor.

Son olarak biotin maddemiz de var ki birçoğumuz aslında biotini H vitamini olarak biliyor. İnce saçlarımızı kalınlaştırmakta ve tırnaklarımızı güçlendirmekte çok önemli rol taşıyor.

Cildi derinlemesine temizlemek için 

Cildimizin tertemiz olması ise ikinci ve atlanamaz bir adım!
Cilt temizliği için en önemli madde: Sürfaktan maddesi. Bu maddeye cilt temizleyicilerinin ana bileşeni diyebiliriz. Sürfaktanlar hidrofobik özellikleri ile ciltteki kirlerin uzaklaştırılmasında görev alıyor. Ancak güzellik uğruna çok kullanılmaması gerekiyor çünkü fazlası bariyer fonksiyonunda bozulma yapıyor. Sürfaktan içeren bir cilt temizleme ürününü düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Bunun yanında her sabah ve her akşam günlük cilt temizliği yaparken cildi su ve size uyan bir cilt temizleyici ile temizlemeli, ardından göz çevresi kreminizi ve cilt nemlendiricinizi sürmelisiniz. Bu rutini uyguladığınız zaman 1. haftanın sonunda ciltteki farklılığı mutlaka görüyor olacaksınız.

Son dönemde popüler olan fırçalı yüz temizleyicilerine sahipseniz bu aletleri dairesel hareketler şeklinde düzenli cilt temizliği sırasında kullanabilirsiniz. Cildinizde dönemsel kuruluk hissi varsa mutlaka bol su tüketmeli ve nemlendirici kullanmalısınız.

Ayrıca her hafta sonu, yüzünüz için ısıttığınız suyun buharından yararlanarak da cildinizi yumuşatabilir, ardından peeling maskesi uygulayabilirsiniz.

Unutmayın; Kendiniz ile kurduğunuz ilişki çok önemli! Biz kadın olarak hep çok güzeliz. Kendinizi sevin ve kendinize vakit ayırın!

İlginizi çekebilir: Tatil yaklaşırken: Bavulunuzda nelere yer vermelisiniz?

Burcu Bayrakçı Moda Tasarımcısı & Moda Yazarı
1995 yılında Antalya'da doğdu. Antalya Konyaaltı Koleji eğitiminin ardından; İstanbul Altınbaş Vakfı Kemerburgaz Üniversitesi Moda Tekstil Tasarımı bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede İç Mimarlık ... Devam