İşi işte bırakmanın yolları

Yaşamımızın büyük bir kısmını işte geçiriyoruz. Dolayısıyla huzurlu ve mutlu bir ortamda çalışmayı arzuluyor, bunun yollarını arıyoruz. Stresin yaratmış olduğu ruhsal etkileri ciddiye almamız gerekiyor, çünkü iş ortamında yaşanan tatminsizlikler, kişinin ailevi ve sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle her şey, öncelikle gerçeklerle yüzleşmekle başlamalı.

Uplifers olarak, iş hayatının stresini, hayatımızın geri kalanına yansıtmamak için size yardımcı olabilecek çözüm önerilerini bir araya getirdik.

İş hayatını anlamak

Problemlerin olmadığı bir iş dünyasının içinde bulunmak, kulağa neredeyse imkansız geliyor. Siz, patronunuz, çalışma arkadaşlarınız ya da müşterileriniz farklı kişilik özellikleri taşıyorsunuz. Buradan doğacak problemlerle başa çıkabilmek için de ilk olarak, sıkıntılarınızı da, tıpkı yapılacaklar listesi gibi,  öncelik sırasına koymanız ve sırasıyla çözümlemeniz  gerekiyor. Yani stresinizin patronu olup, onu yönetebilmeniz işin altın kuralı.

Düştüğümüz bir diğer yanlış ise, iş ortamını bir aile ortamı gibi görmeyi arzulamak. Oysa bu imkansız, çünkü ne olursa olsun çalışma ortamındaki her şey profesyonellik üzerine kurulu. ‘’Aile ortamı’’ beklentisi içine girmek, sonunda ne yazık ki sizi hayal kırıklığına uğratır.

İşi İşte Bırakmanın Yolları Nelerdir?
İşi İşte Bırakmanın Yolları Nelerdir?

İşi işte bırakabilmenin kendinizce birtakım yollarını bulmak size iyi gelecek. Bunun için;

  • İşten çıktığınızda kendinize 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi ayarlayın. Eğer araç kullanıyorsanız, bu yürüyüşü yapabilmek için aracınızı daha geriye park edin. İşin ardından yapılan bu kısa yürüyüşler zihninizi boşaltmanıza ve ferahlamanıza yardımcı olacak.
  • Yoğun ve stresli bir iş gününün ardından yapılabilecek en iyi planlardan biri, özellikle yanlarında keyifli vakit geçirdiğiniz arkadaşlarınızla bir kahve içmek ya da yemek yemektir.
  • Meditasyon, üzerinizde tıpkı yürüyüşün zihni boşaltmasına yardımcı olması gibi aynı etkiyi bırakır. Özellikle nefesinize odaklanarak yapacağınız 15-20 dakikalık meditasyonlar stresinizi unutturur ve rahatsız edici yoğun hislerinizden arınmanızı sağlayarak sizi hafifletir.
  • Müzik dinlemek sıkıntılarınızdan sizi soyutlayarak güzel hayaller kurabilmenize yardımcı olur. Tabi moralinizi yerine getirip neşenizi arttıracak ya da tüm vücudunuzu rahatlatacak tarzda müzikler dinlemeniz gerekiyor.
  • Bir diğer çözüm ise işten sonra sizi fazla yormayacak bir hobiyle uğraşmak. Bunlar resim yapmak, aşçılık kursuna gitmek, hoşunuza giden bir spor dalıyla uğraşmak gibi, konsantrasyonunuzu tamamen başka bir yere odaklamanızı sağlayacak etkinlikler olabilir.

Sonuç olarak bu liste tamamen sizin karakteristik özelliklerinize bağlı olarak uzayıp gidebilir. Burada önemli olan iş yaşamınızda yaşanan olumsuzlukları hayatınıza yansıtmamanız ve işi gerçekten işte bırakabilme alışkanlığını kazanabilmenizdir. Yani her şey yine sizin elinizde…

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!