İş yerinde olup bitenleri işte bırakmanın formülü

Teknoloji ve iletişimin yaygınlaşmasının birçok yararı olmasına karşın bazen zararı da olabiliyor. İletişim cihazlarının parmağımızın ucunda olması, evden çalışma prensibinin gittikçe yaygınlaşması, 24 saat ulaşılabilir olmanızı isteyen yöneticiler bir araya gelince işi iş yerinde bırakmak gittikçe zorlaşıyor. Rahatlamak, zihninizi boşaltmak, kendinize vakit ayırmak imkansız hale geliyor.

İletişim cihazlarının yaygınlaşmasıyla ulaşılabilir olmak aynı zamanda bir stres kaynağı.

Akşamüstü işinizi bitirip paydos ettiğinizde, ertesi sabah saat 9’a kadar siz de nerede çalıştığını unutmak isteyenlerden misiniz? İşi iş yerinde bırakmak için 4 yöntem:

1. Kendinize bir dönüşüm sistemi oluşturun

İşten çıktığınız zaman zihninizi boşaltabileceğiniz ve iş yerinde geçirdiğiniz günü unutabileceğiniz bir dönüşüm sistemi oluşturabilirsiniz. Aslında bunun en kolay yolu yürüyüş yapmak. Haftada 3-4 akşam evinize yürüyerek gidebilirsiniz. Eğer evinizle işiniz çok uzaksa, otobüsten veya metrodan 3-4 durak önce inmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş süresi kazanmış olursunuz. Yürüyüş yaparken müzik dinleyin, etrafınızı gözlemleyin, şehrin ritmini hissetmeye çalışın. Bir süre sonra iş çıkışı yürüyüş yaptığınız akşamlar, eve daha sakin gittiğinizi fark edebilirsiniz.

2. Kısa süre için bile olsa kapatın

Çok kolay gibi duyuluyor ama öyle değil. Yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Bir süreliğine telefonunuzu kapatmak veya uzak bir yere koymak aslında çok zor değil. Hiç kimse sizi 45 dakikalığına maillerinize veya telefonunuza bakmadığınız için suçlayamaz. İşten çıkıp eve giderken telefonunuzu uçak moduna alın ve sadece müzik dinleyin, eğlenceli videolar izleyin, eğitim programları dinleyin, kitap okuyun. İşinizle ilgili şeylerle iş dışındayken bağınızı koparmak aslında çok güçlü bir rahatlatıcı etkiye sahip.

3. Sevdiğiniz bir ritüel oluşturun

Akşamları eve gidince küvetiniz varsa küveti doldurabilir veya sevdiğiniz kokularla banyo yapabilirsiniz, sevdiğiniz müziği dinleyerek yemek hazırlayabilirsiniz, spor salonuna gidebilirsiniz. Bu tür alışkanlıklar sadece sağlıklı değil, aynı zamanda meditasyon etkisi yaratabilir. Akşamları işten çıkmayı iple çekmenize sebep olabilecek şey nedir? Bu sorunun cevabını bulun ve bilgisayarınızı, telefonunuzu bir başka odaya bırakıp sevdiğiniz şeyle ilgilenin.

Bir süreliğine telefonunuzu kapatmak veya uzak bir yere koymak aslında çok zor değil. Hiç kimse sizi 45 dakikalığına maillerinize veya telefonunuza bakmadığınız için suçlayamaz.
4. Silkinip kurtulun

Kariyerinizi düşündüğünüz zaman arkadaşlarınızla birlikte eğlendiğiniz, sevdiğiniz bir film izlediğiniz şeyler aklınıza geliyor mu? Büyük ihtimalle gelmiyordur. Çoğu zaman iş yerinde bir şeyleri kaçırma, en tepede olamama korkusu zihnimizi öyle kaplıyor ki iş hayatımız, tüm hayatımızı, tüm vaktimizi kaplıyor. Oysa işimize bağlı olarak duyduğumuz gerilim ve stres genellikle yine bizden kaynaklanıyor. Aslında acil bir durum, yetiştirilmesi gereken işler olmadığı sürece iş yerinde çıkarken orada yaşananları geride bırakabilir ve kendi hayatımıza vakit ayırabiliriz. Fakat birçoğumuz bunu yapmıyoruz. Oysa bilinçli bir seçim yapabilir, acil durumlar söz konusu değilse iş yerinde yaşananları ertesi sabaha kadar geride bırakabiliriz.

Kaynaklar:
Greatist
Psychology Today

 

İlginizi çekebilir: Basit yöntemler kullanarak iş yerindeki stresten kurtulun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!