İş yerinde farkındalığınızı artırarak başarıya ulaşmanın 6 yolu

Birçok büyük şirket çalışanlarına yardımcı olmak ve çalışanlarının stresle başa çıkarak daha mutlu olmaları için kurumsal wellness temelli çeşitli yollar geliştirmeye başladı. Sağlık hizmetleri şirketi Aetna’nın CEO’su Mark Bertolini, çalışanlarına ücretsiz yoga ve meditasyon dersleri verilmesini önererek dikkatleri çekti ve ardından The New York Times konu hakkında “Bu hareket cansız sayılan bir şirketi Amerika’nın en ilerici şirketlerinden birine dönüştürdü” yazdı.

Bertolini “Çalışanlarımıza farkındalık temelli wellness programları önerdik. Çünkü çalışanlarımız için bunu daha kolay hale getirirsek tüm bunların işlerine, sağlıklarına ve hayatlarının geri kalanına pozitif bir şekilde yansıyacağına inanıyoruz” şeklinde açıklama yaparak kurumsal wellnsess sistemine neden geçtiklerini anlattı.

İş yerinde farkındalığınızı artırarak başarıya ulaşmanın 6 yolu

Aethna iş yerinde farkındalığı artırma konusunda adım atan tek şirket değil. Adobe, Google, Target, General Mills, Ford, Apple, Nike ve McKinsey & Co. da farkındalığı iş yerinde yaymaya başladı. Peki bu dev şirketler neden bunu yapıyorlar? Çünkü, bu sayede çalışanlarının iyi yönde gelişmelerine yardımcı olacaklarına inanıyorlar. İşte bu yüzden farkındalığı iş yerlerinde artırmak için birbirinden güçlü 6 neden var. Gelin hem farkındalığa hem de çalışanların başarıya ulaşmasında farkındalığın önemine yakından bakalım. 

Farkındalık nedir?

İş yerinde farkındalığınızı artırarak başarıya ulaşmanın 6 yolu

Farkındalığı artırmamızın nedenlerini saymadan önce neden farkındalığın benimsenmesi gerektiğini açıklayalım.

Psychology Today farkındalığı “Şu anda aktif olan açık bir dikkat durumu” olarak açıklıyor ve devam ediyor: “Düşüncelerini ve duygularını iyi ya da kötü diye yargılamadan uzaktan gözlemlemelisin. Farkındalık da anda kalmak ve deneyimleri uyandırmak anlamına geliyor. Farkındalık Budist gelenekten türemiş ve insanların o andaki bilinçlerini kendi kendilerine düzenlemelerine yardımcı olmak için ortaya atılmış bir düşüncedir.

Farkındalığı geliştirmek için insanların meditasyon ve yoga gibi hayata geçirebileceği birçok alternatif var. Birçok durumu hesaba katınca farkındalık aslında o anda yapılacaklar dışında hiçbir şeye odaklanmamaktır. Bu sayede konsantre olabilir ve sakin kalabilirsiniz. Bu sebeple yeni başlayanlarda uyuya kalma gibi durumlar gözükebilir. Ancak farkındalık tamamen insanın kafasının içiyle alakalı olduğu için aslında son derece aktif bir işlemdir. Bu sebeple masanızda ya da metroda olmanız fark etmez.

Farkındalığı artırmak için 6 güçlü neden

Farkındalığı başta iş yerinde olmak üzere tüm hayatınızda uygulayarak bir alışkanlık haline çevirmek için sağlam nedenler var…

1. Farkındalığı artırmak zihnen, duygusal ya da fiziksel olarak daha mutlu hissetmenizi sağlar

İş yerinde farkındalığınızı artırarak başarıya ulaşmanın 6 yolu

Harvard Üniversitesi’nde Psikoloji profesörü olan “farkındalığın annesi” olarak anılan Ellen LangerBüyük topluluklarda yapılan araştırmalara göre farkındalık fikrinin iyi olmak ve sağlıkla ilişki içerisinde olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmalar ruminasyon ve endişenin zihinsel hastalıklara katkıda bulunduğunu; ancak farkındalığın endişe azaltmada etkili olduğunu göstermiştir” şeklinde açıklama yaparak konuyu netleştiren isimlerden biri olmuştur.

1970’li yıllardan beri farkındalık; kronik ağrılar, yeme bozukluğu, bağımlılık ve uyku sorunlarına çözüm olarak sunuluyor. Farkındalığa sahip bireyler ayrıca, sağlık hizmetlerine daha az başvurduklarını; gerginlik, öfke ve depresyon gibi olumsuz duygulara daha az sahip olduklarını bildirmişlerdir. Eğer bunlar yeterli gelmediyse farkındalığın iş hafızasını, yönetici fonkisyonları ve odaklanmayı da güçlendirdiğini de söyleyelim.

2. Farkındalığı artırmak stresi azaltmaya yardımcı olur

Farkındalık beyninizin yeniden yapılanmasına yardımcı olarak size pozitif bir katkı sağlar. Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 8 hafta boyunca farkındalık programına katılanların beyinlerindeki hipokampüs denilen bölgede dikkate değer bir artış olduğunu gözlemlemişler. Bu da stresle başa çıkmak için son derece önemli bir bölge olarak biliniyor.

İş hayatımız, strese sebep olan en büyük nedenlerden biri ve eğer sürekli stres yaşıyorsanız bu sadece performansınızı etkilemekle kalmıyor aynı zamanda sağlığınızı da riske atıyor. Bu sebeple stresle başa çıkmayı öğrenmek sadece iş performansınız için değil hayatınızı kurtarmak açısından da çok önemli.

İş yerinde farkındalığınızı artırarak başarıya ulaşmanın 6 yolu

3. Farkındalığı artırmak duygusal zekayı geliştirir

Farkındalık gelişmenize ve duygusal zekanızı güçlendirmenize yardımcı olur. Mükemmeliyetçi olmak için endişelenmeyen ve duygusal zekası gelişmiş kişilerin genellikle daha başarılı olduğu görüldüğünden beri farkındalık daha da ön plana çıkmaya başladı. Çünkü bu insanlar hayat ve iş arasında dengeyi kurar, değişikliğe açıktır, empati yapar ve kafaları kolay kolay karışmaz. Böylelikle güçlü ve zayıf yanlarının farkına vararak kendilerini motive ederler ve geçmişe takılmak yerine pozitif olaylara odaklanırlar. Duygusal zeka sizi takımın daha üretken bir üyesi yapmakla kalmaz aynı zamanda iletişim yeteneklerinizi de geliştirir.

4. Farkındalığı artırmak odaklanmayı, konsantrasyonu, yaratıcılığı ve üretkenliği artırır

Farkındalığın odaklanma ve konsantre olmaya yardımcı olduğuna dair pek çok araştırma bulunmakta. Washington Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre farkındalık odaklı meditasyonlar çoklu görev yapmaya yardımcı olurken çalışanların bilgisini de artırıyor.

Araştımanın detayları şöyle açıklanıyor: “Diğer iki grupla karşılaştırıldığında, sadece meditasyonda eğitilenlerin görevler üzerinde daha uzun süre kaldıklarını ve performanslarından sonra daha az olumsuz duygu bildirdiklerini gördük. Ek olarak, hem meditasyon hem de gevşeme grupları, gerçekleştirdikleri görevler için çok daha iyi bir hafıza gösterdi.

İş yerinde farkındalığınızı artıracak 6 yol

Mindful Work: How Meditation Is Changing Business from the Inside Out kitabının yazarı David Gelles ise konu hakkında şöyle bir açıklama yapıyor: “Dikkatimizin kontrolünü geri kazanıyoruz. Tekrar ve tekrar nefes alarak beynimizin merak etmesini sağlıyoruz ve beyin her nefeste biraz daha merak ediyor. Basit bir dikkat eğitimi uzun bir koşudan çok daha büyük yarar sağlıyor.

5. Farkındalığı artırmak eleştiriyle baş etmeye yardım eder

Kimse eleştirilmekten hoşlanmaz. Ama yapıcı eleştiriler iş yerinde ilerlememize yardımcı olur. Peki negatif geri dönüşler sizin bir anda parlamanıza mı neden oluyor? Neyse ki bunu düzeltmek de sizin elinizde. Farkındalık, ayaklarınızın yere basmasına ve profesyonel tepkiler vermenize yardımcı olur. Derin bir nefes alın, yavaşlayın, dinleyin, cevabınızı ölçün ve ona göre tepkinizi verin.

İş yerinde farkındalığınızı artıracak 6 yol

6. Farkındalığı artırmak liderliğin temelini atar

Profesör A.D. Amar ve Westminster Üniversitesi eğitimcileri, bir grup uzman yöneticiyi daha iyi liderlik özelliklerine sahip olmaları için 12 haftalık Vipassana meditasyon-eğitim programına dahil etti. Araştırmacılar program sonucunda meditasyonun kendine güveni, diğer liderlerin başarılarından ilham almayı, görüşleri paylaşmayı ve manevi zekayı artırdığı gözlemledi. 

İster yönetici ister çalışan olun daha düşünceli olmanız için uygulamanız gereken adımlar şöyle:

  • Her güne en başından başlamak için kendinize söz verin.
  • Düşüncelerinizi dinleyin ve dikkate alın.
  • Hislerinize her gün gereken önemi verin.
  • Nefes alın!

Mutlu bir ofis ortamı yaratmak için çalışmalar sunan Uplifers Kurumsal Wellness çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için  [email protected] ‘dan iletişime geçebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: İş yerinde daha sağlıklı, daha verimli ve ağrısız hissetmenizi sağlayacak 7 püf noktası

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!