İş yerinde aktif yaşam mümkün – Bölüm 2

İş hayatında aktif kalmak mümkün. En basit hareketlerle kan akışınızı hızlandırabilir ve günü stabil bir düzende kalmanın ötesine taşıyabilirsiniz. VIP Wellness olarak altı çizilerek trendler listesine giren teknoloji yatırımcısı firma sahiplerinin aktarımlarını görüyoruz. Bu trendlerden birisi yine iş yerinde stabil ve sabit kalma halini bozan çalışma masaları: Ayakta çalışmanıza olanak veren yeni tip masalar. Ve pandemi koşullarının getirdiği evde olma haliyle, birçoğumuz için yürüyüş yaparken uzun bir toplantıyı dinlemek ya da eğitime katılmak mümkün oldu. Bunlar olumlu ve uygulanabilir değişiklikler.

Serinin ikinci bölümünde ciddi bir konuya değinmek istiyorum, stres yönetimi.

Stres yönetimi

Sağlıklı alışkanlıklar stres altında sizin kurtarıcınız olabilir. Kriz yönetimi, proje zamanlamaları, önemli sunumlar sizi stres altında bırakacaktır ve bu stresi azaltmak için sağlıklı alışkanlıklarımızın olmadı her zaman iyi ve rahatlatıcı bir fikir. Özellikle stresin yoğun olduğu zamanlarda yeme alışkanlıklarımızda değişiklikler olabilmektedir.

Stresle başa çıkmanın aktif yolları

Belli bir zaman diliminde iş yapma, yönetme ve sunumlarda etkili olma ve beklentileri karşılama düşündüğümüzden daha stresli olabilir. Bu stresin yönetimi için aktif bir hayatın olması ve sağlıklı beslenmek oldukça önemli.

Zamanlamayı tutturmak imkansız olsa dahi yetiştirmemiz gereken önemli bir proje varsa, masanızdan ayrılmak çok da mümkün olmuyor. Diğer yandan vücudunuz stresten kasılmaya başladı, bu durumda küçük hareketler yapmaya başlayın; omuzları yukarı aşağı çekmek, daireler yapmak, ayaklarınızla daireler çizerek eklemleri kilitlenmiş halden çıkarmak, bacaklarınızı karnınıza doğru çekip oturduğunuz yerden kalkmadan ileri doğru uzatmak kan akışınızın hızlanmasını sağlar, dolayısıyla biraz da olsa rahatlamanızı sağlar.

Zaman ile yarış halinde olmayan ama stresli projeleri yönetiyor ya da üretiyorsak, bu çalışma düzeninde sizi rahatlatacak en temel adımlardan birisi yoga yapmak ya da pilates yapmak olabilir. Bu temel seri hareketler sizin kan akışınızı hızlandıracak ve hormonlarınızın düzenlenmesini, dolayısıyla uzun vadede rahatlamanızı sağlayacaktır. Haftada iki gün rutininize eklemeniz “game changer” olacaktır.

Hepimiz art arda gelen toplantıların katılımcıları olduk, bu da bizi koltukta oturmaya mecbur bıraktı. Böyle durumlarda,

  • Boynunuzu esnetin: Yukarı aşağı tilt hareketi ve her hareketin sonunda 2-3 saniyelik duraksamalar ekleyin, aynı şekilde sağa ve sola hareketler esnekliğin müsaade ettiği son noktada boynunuzu 2-3 saniye bekletin.
  • Kalçalarınızı 5-6 saniye sıkıp tekrar bırakın, bunu 2-3 kez tekrarlayın.
  • Masa etrafında küçük turlar atın, lütfen bunu yapmaktan çekinmeyin, insanlara kan akışımı hızlandırmam gerekiyor derseniz yeterli olacaktır.
  • Ayak parmaklarınızı ileri doğru uzatın. Bunu her ayağınız için 5-6 kez tekrar edebilirsiniz.
  • Ayaklarınızı yere düz basıp topuklarınızı yukarı doğru itip bırakın. Bunu birkaç kez tekrarlayın.
  • Karın kaslarınızı nefes vererek sıkın, derin bir nefes alıp yavaş yavaş nefes vererek gevşetin, ve yine 3-4 kez tekrarlayın.
  • Oturduğunuz yerde kalçanıza tilt uygulayın, kalçanızı öne ve arkaya doğru omurganızın doğrultusunu ve bütünlüğünü bozmadan, dik konumunuzu koruyarak oynatın.

İş yerinde stresi azaltacak ve sizin aktif hayatınızı yönlendirecek diğer bir öneri ise iş arkadaşlarınızla olan iletişimi hareket temelinde yeniden şekillendirmek.

İş arkadaşları ile sağlıklı rutinler oluşturmak

İş arkadaşlarınızla sağlıklı rutinler oluşturmak hem ilişkinizi geliştirmek, hem de sağlıklı kalmayı gündelik rutinler arasına sokmak ve sıradanlaştırmak mümkün.

Beraber antrenman yapın!

Beraber bir yoga dersine katılabilir, koşu grubu gibi sürekliliği olacak ortak etkinlikler yapılabilir.

Maraton gibi yarışlara katılmak

Sizi motive edecek, ilerleme sağlayacağınız, güvem ortamı geliştireceğiniz bir grup aktivitesini sürekli kılabilirsiniz. Türkiye’de bu tip aktiviteleri destekleyen birçok kurumsal firma mevcut.

Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı yaşam ile ilgili mutfak/yemek eğitimi alabilirsiniz, beraber basit tarifleri deneyip paylaşabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak

Gün içerisinde kahve aranızı ya da diğer küçük aralarınızı yürüyüş yaparak değerlendirebilirsiniz.

İş yerinde aktif yaşam mümkün dedik ve sizinle birçok örnek paylaştım. Rutinleri genelde ortama ait bir alışkanlık olarak algılıyoruz, mesela yürüyüş yapmak için spor kıyafeti içerisinde ve sahilde olmanız gerekmiyor. Çoğu kişi koşulların tarif edildiği gibi olması halinde aktif olabileceğini düşünüyor ve bu koşullar sağlanmadıkça aksiyon almıyor. Bu doğru değil, hareket etmekle spor yapmayı birbirinden ayırmak gerekiyor.

Not: Bölüm 1 ve 2’de yer alan tüm öneriler literatür desteklidir.

Sevgiler…

İlginizi çekebilir: İş yerinde aktif yaşam mümkün – Bölüm 1

Deniz Özalp
Merhaba, Ben Deniz Özalp. Berlin doğumluyum, ilk anadilim Almanca. Hayatıma Almanya'da başladım, daha sonra Adana'ya dönüş ve eğitim hayatına devam ettiğim Adana Koleji ve ... Devam