İş yerinde aktif yaşam mümkün – Bölüm 1

İş hayatında aktif olmanın birçok yolu var ve bunun için çalışma saatlerinde masa başında olmanız yeterli. Yeni çalışma düzeninde ister evde ister iş yerinizde olun, paylaştığım yönlendirici rehber size yardımcı olacaktır.

Masa başı çalışması

Bilgisayar karşısında çalışıyoruz, uzun toplantılar, konferans görüşmeleri, ki son dönemlerde sürekli kamera hizasında geçiyor biliyorum, zaman sınırlı görevler, hemen şimdiler, bugün bitecek işler sizi kesinlikle sandalyeye bağlıyor. Hepimiz bu çalışma düzenine aşinayız.

Çok yoğun bir günün ortasında yerimizden kalkmayı ve hareket etmeyi kendimize hatırlatmamız önemli. Bundan kasıt sadece ayağa kalkmak değil. Fazla oturmak ve bunu gün aşırı tekrarlamak, size eklem ağrıları, yorgunluk ve hareket etmeye isteksizlik olarak geri döner. 

Peki neler yapabiliriz?

Sandalyede çok fazla oturmak zararlı olduğu gibi, uzun süre ayakta durmak da aynı şekilde tekrarlı süreçlerde zararlı olabilir. Ayakta durmak, oturmak gibi kan dolaşımı için sağlıklı değildir. İş rutininiz uzun süreli oturma ya da ayakta durma eylemlerini tekrarlamanıza sebep oluyorsa artık kesinlikle hareket zamanı!

4 temel öneri: İş yaşamınızı aktifleştirecek yapılacaklar listeniz

  • Telefon görüşmelerini ayakta yapmak: Kapalı odalarda yapılan görüşmeleri cep telefonunuz ile ayakta yürüyerek yapma şansına sahipsinizi hem daha çok adım atarsınız hem de dışarı çıkma şansınız varsa temiz hava ile oksijen alımınızı artırırsınız.
  • Bulunduğunuz yerde hareket etmek: Masanızdan ayrılmanız çok mümkün değilse, küçük adımlarla masanızın başında hareket edebilir ve sandalye üzerinde iş yogası gibi uygulaması kolay ve eklem yükünüzü azaltacak hareketler yapabilirsiniz.
  • Kahvenizi dışarıda içmek: Haftada birkaç defa belki kahvenizi ofiste içmek yerine dışarıda içip işlerinizin bir kısmını burada halledebilirsiniz. Bu hem ruhsal anlamda rahatlamanızı sağlar hem de günlük adım sayınızı artırmış olursunuz.
  • Daha çok yüz yüze iş halletmek: Her çalışma düzeninde mümkün olamayabilir, özellikle pandemi sürecinde son iki yıldır bu adımı uygulamaktan oldukça uzağız. Fakat fiziksel olarak aynı iş yerinde çalışıyorsanız basit yazışmaları yürüyerek ilgili kişiye sözlü aktarmak mümkün. Bu hem sosyal ilişkinizi güçlendirir hem de hareket yoğunluğunuzu büyük oranda artırırsınız. 

Öğle arası

Öğle yemeğiniz sizin ara verme ve şarj olma saatiniz. Öğle saatinizde çalıştığınız masanızı ya da iş istasyonunuzu terk etme zamanı, ihtiyacınız olan arayı alma zamanı.

 

Neden öğlen masanızdan uzaklaşmalısınız?

  • Deşarj olmak için gün arasında uzun ve yoğun etkili tek zaman dilimi: Sanırım çoğumuz bilgisayar başında daha kontrollü hissediyoruz. Bu sebeple geçireceğimiz dinlenme aralarını da orada kullanmak konforlu geliyor. Bilgisayar başında ekrana bu kadar uzun bakmak göz kuruluğuna sebep olduğu gibi, postür rahatsızlıklarına da neden olabilir.
  • Sosyalleşmek için iyi bir zaman: Ekip arkadaşlarınızla zaman geçirmek ve birbirinizi tanımak için iyi bir zaman ve bu yakınlık iş ortamını daha pozitif algılamanıza ve üretkenliğinizin artmasına sebep olur.
  • Kilo kontrolüne yardımcı olur: Masa başında çalışırken yemek yemek daha çok kalori tüketmenize sebep olabilir, ekran başında yemek yemek ister bilgisayar ister televizyon ya da akıllı telefon olsun sizi ne tükettiğinizi anlamak ve doygunluk hissinden uzak tutar.
  • Daha çok hareket etmenizi sağlar: Bu fırsatı günlük adım sayınızı arttırmak için mutlaka kullanın. Ya da öğle aranızda antrenman yapmanız mümkün. Şöyle bir planlama yapabilirsiniz: 20 dakika hızlı tempo bir yürüyüş, 20 dakika düşük yoğunluklu egzersiz (iş kıyafeti ile yapabileceğiniz temel yoga ya da pilates gibi) veya gittiğiniz kayıtlı bir spor salonu varsa hızlı bir kardiyo seansı tüm hücrelerinizi yenileyebilir, kan akışınızı hızlandırabilir ve günün geri kalanını zinde geçirmenizi sağlayabilir.

Size uygun herhangi bir rutini haftada iki ya da üç kez gerçekleştirebilirsiniz.

İş hayatında aktif kalmak mümkün, bunun için genellikle büyük aksiyonlar almamız gerektiğini düşünüyoruz, oysa kan akışını hızlandırmaya ve eklem hareketliliğini artırmaya yönelmek birçok sağlık problemini oluşmadan engellememize yardımcı olacaktır. Her zaman küçük hareketler ve fakat disiplinli bir rutin gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Bir şeylerin tadını çıkarmak nedir: Savoring’e hayatınızda yer açın

Deniz Özalp
Merhaba, Ben Deniz Özalp. Berlin doğumluyum, ilk anadilim Almanca. Hayatıma Almanya'da başladım, daha sonra Adana'ya dönüş ve eğitim hayatına devam ettiğim Adana Koleji ve ... Devam