İş yaşamının stresini ve gerginliğini yiyeceklerle azaltın

Zihin, beden ve ruh sağlığının birbiriyle bağlantılı olduğundan bir çok yazımızda sık sık bahsediyoruz. Özellikle stres, mod bozuklukları, depresyon gibi ruhsal durumların beden sağlığıyla doğrudan ilişkili olduğu bilimsel araştırmalarla da desteklenen bir gerçek. Durum böyleyken, sağlıklı bir ruh ve zihin için kişinin egzersiz düzeninden beslenme rutinine kadar bedeniyle ilgili konulara önem vermesi gerekiyor.

Secretary bad day

Günümüz çalışma koşullarında işyerinde stres ve gerginlik yaşamamak anormal kabul edilirken, stres yaratan unsurları iyi yönetebilmek ve hem kişiye hem de çevresindekilere zarar vermesini engellemek ruh ve beden sağlığı için büyük bir öneme sahip. Stresi ve vücuda zarar veren gerginliği yönetebilmenin en pratik yolu ise, bedenimizin kontrolünü elimizde tutabilmek.

Vücudumuza aldığımız besinler bu noktada oldukça pratik ve kalıcı sonuçlar elde etmemize yardımcı olabiliyor.

Uplifers olarak günlük stresin neden olduğu gerginliği azaltmanıza yardımcı olabilecek, yatıştırıcı besinlerden bazılarını sizler için derledik;

Muz

muz

Ortalama bir muzda 105 kalori ve 14 gr şeker bulunuyor. Tok tutucu özelliğiyle de bilinen muz, kan şekerini yükseltmenin ve kendinizi daha mutlu hissetmenizin en pratik ve hafif yollarından biri.

Normal boyutlardaki bir muz, günlük B6 vitamini ihtiyacınızın %30’unu karşılamasının yanı sıra mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin miktarını arttıran ve gerildiğiniz anlarda yatışmanızı sağlayacak bir meyve.

Kuru üzüm

kuru uzum

 

Yeşil Çay

Bir avuç kuru üzümde 1 gram lif ve 212 mg potasyum bulunuyor. İçeriğindeki yüksek şeker miktarına karşın kan basıncını dengeleyici bir özelliğe sahip olan kuru üzüm, sinirlerinizin yatışmasına ve daha az gergin hissetmenize yardımcı oluyor . Yapılan araştırmalar, üzüm ve üzümden yapılan şarap, üzüm suyu, kuru üzüm gibi besinlerdeki polifenollerin, kardiyovasküler (kalp ve dolaşım sistemi) sağlık için mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

yesil cay

Ekran Resmi 2014-10-20 12.20.00Yeşil çay, özellikle rahatlatıcı etkisiyle bilinen ve vücutta stres nedeniyle ortaya çıkan mide yanması, gaz, mide spazmı gibi problemlerin etkisini azaltan bir bitki. Bu nedenle stres altında kaldığınız durumlarda yeşil çay tüketebilir, hatta çay meditasyonu yaparak vücudunuzu stresin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

Doğadan Yeşil Çay Nane – Limonlu Soğuk Bitki ve Meyve Çayı ile yeşil çayın antioksidan desteği, geleneksel nane ve limonun ferahlatıcı ve tazeleyici lezzeti günün her anında yanınızda.

Fesleğen

feslegen

Yapılan araştırmalar, fesleğende bulunan öjenol isimli bir maddenin stresin ve gerginliğin sebep olduğu acı, bulantı, kramp, ishal gibi somatik etkileri azalttığını gösteriyor. Fesleğeni salatalarda çiğ olarak tüketebilir ya da makarna, salata gibi yiyeceklere tat vermek amacıyla kullanabilirsiniz.

Portakal suyu 

portakal suyu

C vitamini deposu olan portakal, enerjiniz düştüğünde ve kendinizi bitkin hissettiğiniz anlarda kaybettiğiniz enerjiyi geri kazandıracak bir meyve. Özellikle demirin metabolize edilmesinde önemli bir yeri olan C vitamini, oksijenin daha yoğun kullanılmasını sağlayarak vücudunuza enerji sağlanmasına yardımcı oluyor. Sabahları güne daha mutlu başlamak ve gerginliğinizi azaltmak için bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!