İş yaşamında yoga yardımıyla ego çatışmaları engellenebilir mi?

Businessman standing on conference table
İş Hayatında Yoganın Önemi

İş yaşamımızda, tek başımıza gerçekleştirdiğimiz süreçler kadar takım olarak, interaktif yapılması zorunlu olan alanlarımız da mevcut. Her gün saatler süren toplantı zincirimiz arasında farklı insan davranışlarını gözlemleme fırsatı bulurken,, aslında bizler de bu davranışlar özelinde sınanıyoruz. İşte bu en önemli davranışlardan biri de tüm bilim dünyasının ‘’ego’’ ismi ile nitelendirdiği, kişinin ‘’ben’’ bilincinin tamamıyla ön planda bulunduğu duygu halidir.

ego savaslarıPeki iş yaşantımızda ‘’ego’’ların çatışması veya ‘’ego savaşları’’ olarak bilinen durumlarla nasıl ve neden karşılaşıyoruz? Bu sorumuzun yanıtı aslında oldukça basit: Özellikle takım çalışması ile gerçekleştirilen tüm süreçlerde, kişiler arası algı bizlerin değil egolarımızın konuşması durumuna geliyor. Özellikle olayları kişisel olarak algıladığımız, eleştirilerimizde iş alanından çıkıp kişisel eleştiri alanına yöneldiğimiz veya kendimizi başkaları ile karşılaştırma yoluna gittiğimiz durumlarda aslında egomuz bizi ele geçirmiş oluyor.


Yoga işte tam bu noktada, kelime anlamı itibariyle bir olmak veya bütün olmak anlamlılığı ile bizlere yol gösteriyor. Seans içerisinde gerçekleşen aya selam serisi, özellikle ayın gerçekleştirdiği gibi, güneş ışınlarını alarak olduğu gibi yansıtma, ‘’kendi özünde kalabilme’’ ve bu özde tüm evren ile ‘’bir’’ olduğu anlayışının hatırlanmasına dayanıyor. Özellikle bu seri kullanıldığında öncelikle kalça, bacaklar, karın ve sırt çalışması yanında tüm bedenimiz uyarılıyor ve senkron ile çalışma durumuna geçiyor.

Ekran Resmi 2014-03-17 01.43.00

Seanslar esnasında katılacak olduğunuz enerji çalışmaları ile aslında evren üzerinde enerjinizin ve tüm yaşam gücünüzün bedeninizde dolaşıyor olduğunu ve tüm evren ile bütünleşmenizi hissedebiliyorsunuz. Bu farkındalık ise güncel yaşamınıza dinginlik, hoşgörü, barış ve ego savaşlarını tamamıyla arkanızda bırakacağınız bir esinti getiriyor.

Sizler de iş hayatımda ben değil egom konuşuyor, egomu kontrol edemiyorum, ve ego savaşlarında duygularımı kontrol edemiyorum diyorsanız tavsiyem iç dengenizi, bütünlüğünüzü, evrensel enerjinizi ve en önemlisi huzur anlayışınızı maksimuma çıkaracak yoga uygulamaları.

Sevgi ve huzur ile kalın…

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam