İş yaşamında soğukkanlılığı korumanın yolu: Yoga

Bugüne kadar kaç kez ‘’ben şimdi ne yapacağım’’, ‘’bu durumla nasıl başedeceğim’’ veya ‘’ne kadar çaresizim’’ diye düşündüğümüz zamanlar mutlaka olmuştur. Özellikle iş hayatında, bazen tahmin etmediğimiz öyle olaylarla karşılaşırız ki, kontrolümüzü, olaylar karşısında sağ duyuluğumuzu ve sakinlik halimizi koruyamayabiliriz.

1

Peki, soğukkanlılığımızı koruyamadığımızda genellikle nasıl sonuçlar alırız?

Tecrübelerimize baktığımızda sinirlendiğimizi, belki durum ile ilgili haklı konumda olsak dahi saldırgan yaklaşımımız ile haksız durumuna düşebildiğimizi, eğer birden çok kişi sürecin içerisinde ise, tartışmalara ve hatta kavgalara kadar giden ‘’kontrolsüz’’ bir akışa sürüklendiğimizi görebiliriz. İşte tam bu noktada, hepimizin karşılaştığı, ‘’yüksek gerilim hattı’’ diye tarif edebilceğimiz bu gibi durumlarda, ‘’soğukkanlılığımı nasıl koruyacağım’’ diyenler için çok kolay ve ulaşılabilir bir tavsiyem var: Yoga

YOGA

Yoga felsefesi, bireyin ‘’tam denge’’ halinde olması üzerine kurulmuş bir felsefedir. Böylece birey, yaşam halinde ‘’uç’’ noktalarda değil (bunlara çok sinirlilik hali, çok derin üzüntü hali, çok yüksek coşku hali gibi örnekler verilebilir), her ne olursa olsun ‘’denge’’ durumunda kalma becerisine erişebilir. Bu süreç ise, yoga seanslarında tecrübe edeceğiniz asanalar (yoga duruşları-fiziksel çalışma) ile beynin ve bedenin eğitilmesi, nefes çalışmaları ile beden-akıl-nefes döngüsünün dengelenmesi ve özellikle meditasyon uygulamaları ile denge haline odaklanma ve tam denge haline ulaşma ile mümkün olabilmektedir.

Özellikle fiziksel uygulamaları (asana) içeren yoga seansları beynimizin ‘’duygusal’’ bölümünü uyararak, kişinin hayatı boyunca yaşamakta olduğu olaylar karşısında sürekli olarak ‘’anlayışlı, soğukkanlı ve dengeli’’ bir tavır sergilemesine de yardımcı olur.

Sizler de iş hayatınızda soğukkanlılığımı koruyamıyorum, kolay sinirleniyorum, kendimi tartışma halinde buluyorum ve gerilimden bir türlü uzaklaşamıyorum diyorsanız tavsiyem, gerek fiziksel çalışmaların gerekse nefes ve meditasyon uygulamalarını da tecrübe edeceğiniz Yoga seanslarını mutlaka denemeniz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam