İş yaşamında nezaketsizlik bulaşıcı hastalık gibi yayılıyor

Yapılan son araştırmalara göre iş yerinde nezaket kurallarına uymama, adeta bir bulaşıcı hastalık gibi çalışanlar arasında hızla yayılıyor.

Journal of Applied Psychology dergisinde sonuçları yayımlanan bir çalışmaya göre iş yerinde nezaketsiz davranışlar sergilemek, daha sonra yine aynı davranışlarla ilgili bir beklenti yaratıyor. Bu beklenti de kişilerin birbirine karşı davranışlarında nezaketsizliği daha çok hiçe saymalarına neden oluyor.

İş yaşamında nezaketsizlik bulaşıcı hastalık gibi yayılıyor
İş yerinde nezaket kurallarına uymama, adeta bir bulaşıcı hastalık gibi çalışanlar arasında hızla yayılıyor.

Araştırmanın sonuçları, geçmişte sınıf arkadaşı olan mezun öğrencilerin, kendi aralarındaki görüşmeleri üzerine yapılan psikolojik bir çalışmaya dayanıyor. Araştırmacılar, “nezaketsiz” olarak tanımlanan bir kişiyle görüşen bireylerin, daha sonrasında başkaları tarafından “nezaketsiz” olarak nitelendirilmeye yatkın olduklarını tespit etti. Üstelik bu etki, aradan bir hafta gibi bir zaman geçtiğinde bile değişmiyor.

Araştırmacılar, nezaketsizliğin çok kolay yayılmasının nedeninin ise bireylerin bu tip davranışlara karşı tolerans göstermesi olduğunu söylüyor.

İş yaşamında nezaketsizlik bulaşıcı hastalık gibi yayılıyor
Nezaketsizlik çalışanların performansını da ciddi ölçüde düşürebiliyor.

Bir diğer neden de beynimizin nezaketsizliği ayırt etmeye meyilli oluşu. Geçmişte yapılan bir başka bilimsel araştırma, daha önce nezaketsiz bir davranışla karşılaşan bireylerin, kendilerine verilen listedeki kaba sözcükleri daha hızlı ayırt ettiklerini ortaya koymuştu. Bu da nezaketsizliği bir kez tecrübe eden kişinin, sonrasında buna meyilli olduğunu gösteriyor.

Nezaketsizliğin özellikle iş yerinde belirgin bir negatif etkisi var. Bu etki, çalışanların performansını da ciddi ölçüde düşürebiliyor.

Kaynak:
Psy Blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!