İş hayatında kadınları başarı ve mutluluğa götürecek 10 altın öğüt

İş hayatında başarılı olmak isteseniz bile bazen nereden başlayacağınızı bulmak zor olabiliyor. İş hayatında hem başarılı hem de mutlu olabilmek ise ayrı bir meziyet. Peki kadınlar olarak, toplumda yer edinmek bile gerçek bir mücadele gerektiriyorken iş hayatında başarı ve mutluluğun kapılarını nasıl açabiliriz? İşte kadınları başarıya ve mutluluğa ulaştıracak 10 altın öğüt:

1. Sabah ritüeliniz olsun

kahve
Sevdiğiniz bir sabah ritüeliniz olsun.

Erken kalkın, kahvaltı edin, kahve için. Bir sabah ritüeliniz olsun. Herkesin sabah ritüeli birbirinden farklıdır. Kimi güzel bir klasik müzik eşliğinde çayını içer, kimi bahçesinde nefes alır, kimi meditasyon yapar. Benim için en güzeli sabah herkes uyurken kalkıp, kahve koyup bahçede nefes almaktır. 10 dakika bile yeterlidir benim için. Yeter ki yalnız olayım. Koşturarak evden çıkmayın. Gerekirse saatinizi 15 dakika erkene kurun. Hatta gereksiz zaman kaybını önlemek için giyeceklerinizi geceden hazırlayın.

2. Yapılacaklar listeniz olsun

Kulağa basit gelebilir ama sakın yapılacaklar listesinin gücünü küçümsemeyin. Gün içinde halletmek istediğiniz her türlü işin takibini yapabilmenin en iyi yoludur bu. En saçma şeyleri bile yazın. Gereksiz yere aklınızda tutmak için yormazsınız kendinizi.

İlgili yazı: Daha başarılı olmanızı sağlayacak ufak psikolojik değişiklikler

3. Evden tamamen kopmayın

Çoğu çalışan şanslı kadının evinde bir yardımcı oluyor ve evin idaresini büyük ölçüde onlar yapıyorlar. Ama ne olursa olsun buna güvenip evin idaresinden tamamen kopmak sağlıklı değil. Arada bir yemek ya da alışveriş yapın, ne seviyorsanız. İşten eve gelirken fırından ekmek ya da evin başka bir ihtiyacını almak bile iyi geliyor ya da yemek hazırsa bile salatayı yapmak. Eve nadiren uğradığım çok yoğun, seyahatlerle dolu çalıştığım günlerden bana kalan bir deneyimdir bu. Zaman bulup mutfakta bir şeyler yaptığımda hem ev halkının mutlu olduğunu fark ettim hem de kendimin. Bir nevi dengelenme sağlıyor bana. Size de tavsiye ederim.

4. Nazik olun

Şeytan Prada Giyer filmindeki yönetici modelinin ideal olduğunu düşünenler olsa da ben herkese karşı kibar ve nazik olmanın asıl başarıyı getirdiğini düşünüyorum. Tanıdığım en başarılı kadınlar bulundukları yerlere nezaketleri ve birbirlerini desteklemeleri sayesinde gelmişlerdir. Kimsenin kimseye yukardan bakma ya da hor görme hakkı yoktur, hangi seviyede olursanız olun! Bunu kendinize her gün hatırlatın.

5. İyi bir back up ekibiniz olsun

Bu evinizde çalışan yardımcınız, apartman kapıcınız, komşularınız, bahçıvanınız, aile üyeleriniz,  herkes olabilir. Bunlar sizin yetişemediğiniz ya da yardıma ihtiyacınız olduğu durumlarda hayatınızı kurtaracak olan ekiptir. Bu ekibe çok iyi bakın. Siz de onların her dertlerine koşun. Bir önceki maddede bahsettiğim gibi yeterince nazik ve içten olursanız zaten bu tip insanlar çevrenizde çoğalarak artacaklar ve her zaman da size yardıma hazır olacaklardır.

6. Zamana dikkat

dakik olmak
Dakik olmak saygının bir göstergesidir.

Dakik olun. Çok önemli bir toplantı ya da kızlarla öğle yemeği olsa bile. Dakik olmak saygının bir göstergesidir. Ayrıca hayatınızın diğer alanlarında da işinize yarayacak çok iyi bir alışkanlık. İstanbul’da yaşayanlar için, “İstanbul trafiği malum” cümlesi kadar sık duyduğum başka bir şey yok. O zaman ona göre çıkacaksınız evden. Kötü bir bahane!

7. Sosyal olun

En başarılı kadınlar masalarına 7/24 yapışık çalışıyorlar sanıyorsanız aldanıyorsunuz. İş arkadaşlarınızla kahve için, başka departmandan insanlarla yemek yiyin. Arada masanızdan kalkıp sosyalleşmekte hiçbir sakınca yoktur. Önemli bağlantılar yakalayabilir ve masanıza yeni ilhamlar alarak dönebilirsiniz. Sosyalleşebileceğiniz ortamları sakın es geçmeyin.

8. Kendinize iyi bakın

‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ sözü size ne ifade ediyor? Zihniniz iyi çalışsın istiyorsanız vücudunuza iyi bakmanız lazım. Dolayısıyla egzersiz yapmak, doğru beslenmek ve yeterli uyku alabilmek için gerekli zamanı kullanın. Eğer yapmazsanız eninde sonunda işiniz bundan etkilenir. Masa başında fast food yemeyi bırakın. Eve iş götürmeyin. Tabii ki zaman zaman malesef bunu herkes yapıyor ama burada önemli olan bunun alışkanlığa dönüşmemesi.

9. Ölçülebilir hedefler koyun kendinize

İş yerini kastetmiyorum. Orada zaten öyle çalışıyoruz. Onu çok iyi öğrenmişizdir, ama ya iş dışı hayatımızda? Alışkanlıklarımız, hobilerimiz, yaptığımız spor için bile ölçülebilir hedef koymak ve varsa çocuklarımıza da bunu öğütlemek çok önemli.

10. Mutlu olun

Mutluluğunuzu hayatınızdaki insanlara ya da taşınmazlara bağlamayın. Sonra hayatınızdan çıkarlarsa çok üzülürsünüz. Sahip olduğunuz ev, araba yerine, gidip gördüğünüz yeni yerlerin sayısına bakın. Unutmayın gittiğiniz hiçbir yerden eskisi gibi dönemezsiniz. Her gördüğünüz yeni yer size yepyeni şeyler öğretir. Eşya yerine anı biriktirin. Sizi mutlu eden insanlarla birlikte olun. Her şeyden öte kendinizle, kendi tarzınızla, kendi alışkanlıklarınızla mutlu olmayı öğrenin. Kendi yolunuz sizi mutlu etsin. Başkalarının yolundan yürümeyin.

Özlem Sökmen Profesyonel Koç
Koşucu, anne, sokak hayvanı aşığı, eğitmene dönüşmüş ex İnsan Kaynakları insanı. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Unilever, Turkcell, ... Devam