İş hayatında başarının en büyük bariyeri ‘güven’ sorununuzu Akro Yoga ile yenin

Hepimiz uzun iş saatleri boyunca son derece yoğun şekilde çalışıyoruz. Günümüzün en az sekiz saatini işte geçiriyoruz. Peki iş ortamımızda ve özellikle yakın çalıştığımız arkadaşlarımız ile olan ilişkilerimizde en önemli faktörün ne olduğunu hiç düşündük mü? Bu uzun saatler boyunca gerek iş ile ilgili gerekse özel hayatımız veya kişiliğimiz ile ilgili birçok konuyu paylaşıyoruz. Fakat bazen öyle durumlar oluşuyor ki içimizdeki o ‘’güven’’ sorunu bizi ele geçiriveriyor.

akroyoga

Bize neler mi yaptırıyor, önce ‘’şüphe’’ başlıyor, örneğin bir toplantıda çok yakın çalıştığımız bir arkadaşımız bir şey söylüyor, belki alınabiliyoruz, belki bana ‘’kasti’’ olarak mı bu konuyu gündeme getirdi diye geçiriveriyoruz içimizden…Veya yöneticimiz çok iyi bildiğimiz konuları bile tekrar tekrar yetiştirebilecek misin, yapabilecek misin şeklinde ifadeler ile soruyor. Kendimize dönüp ‘’bana güvenmiyor’’ diyebiliyoruz.

Sonuçta biriken bu ‘’güven’’ konuları birgün geliyor öyle bir noktaya erişiyor ki, çalışma arkadaşlarımız veya yöneticimiz ile aramıza yıkılmaz bariyerler yani ‘’kendimizi korumaya çalıştığımız kalkanlar’’ olarak geri dönüyor. Peki böyle bir ortamda açık iletişim, yaratıcı düşünce paylaşımı, risk almak, ‘’birlikte takım olabilmek’’ ve en önemlisi huzur bulabiliyor muyuz? Kendi tecrübemden cevap verecek olursam kesinlikle hayır.

yoga2

İşte bu noktada ‘’güven’’ anlayışımızı alt üst edecek, önce kendimize sonra etrafımızdaki herkese ve her şeye ‘’güven’’ ile bakabilmemize yardımcı olacak, ördüğümüz duvarlarımız var ise yıkmamıza yardım edecek ve son derece sağlıklı bir uygulama olan ‘’akro yoga’’ ile tanışalım. Akro yoga aslında yoga ve akrobasinin birleştiği bir uygulama. Erkek veya bayan fark etmeden fakat ‘’partner’’ ile yapacağınız akro yoga uygulaması özellikle iki veya daha çok kişinin farklı yoga pozlarını dans ve akrobasiyi de birleştirerek uygulamalarını sağlıyor. Bu şekilde kişiler arası iletişim, güven ve ilişkinin gücü de artarken diğer taraftan akılsal rahatlama ve beden egzersizi de sağlanmış oluyor. Siz de ‘’güven’’ sorunlarımı bir türlü aşamıyorum diyorsanız, son dönemde tüm dünyada onbinlerce kişinin bir araya gelerek de yaptığı uygulamalar ile ünlenmiş olan akro yogayı denemenizi tavsiye ederim.

yoga1

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam