İş arkadaşlarınızın sizi hayatınızdaki herkesten daha iyi tanıyor olmasının 8 nedeni

is arkadaslari
İş arkadaşlarınız sizi tanıyor mu ?

Resme büyük çerçeveden baktığımızda, çoğu zaman farkında olmasak da, günümüzün en büyük kısmını herkesten çok iş arkadaşlarımızla geçiriyoruz. İş yerinde her gün yüzünü gördüğümüz ve belki normal hayatta bir ilişkimizin olamayacağı bireylerle, çalışma ortamının getirdiği bazı dinamikler nedeniyle yakın bir ilişki geliştirir, hatta iş yerinde yaşanan duygusal yakınlaşmalara şahit oluruz.

Beraber çalıştığınız insanla zaman geçirmekten zevk almanız önemlidir. Yetişmesi gereken projeleri ve stresli iş yaşamını çekilebilir kılan, sıcacık yatağınızdan kalkıp işe gidebilmenizi sağlayan en önemli faktörlerden biri, iş arkadaşlarınızdır. Çünkü;

1. Baskı ve stres altındaki anlarınıza en çok onlar şahit olurlar

İş yeri, stresin ortaya çıkmasına oldukça müsait bir ortamdır. Çoğu zaman, önemli ya da önemsiz konular yüzünden yaşadığınız strese şahit olan, zaman zaman kendisi de sizin yaşadığınız zor anları yaşayan ve size empatiyle yaklaşabilen kişiler iş arkadaşlarınızdır. İş yerinin kültürünü, kurallarını ve yöneticileri hayatınızdaki herkesten daha iyi tanıyan iş arkadaşlarınız, problemlerinizle nasıl başa çıkabileceğinize dair fikirler alabileceğiniz en uygun kişilerdir.

2. Doğum gününüzü kutlarlar

En yakın iş arkadaşınız, iş yerinde annenizin rolünü üstlenir ve mutfakta, çoğu zaman haberiniz olmadan size sürpriz bir doğum günü partisi organize etmeye çalışır. Yemek saatlerinde genelde beraber olduğunuz ve bu nedenle damak zevkinizi bildiği için, favori pastanızı yediğiniz, harika bir doğum günü geçirebilirsiniz.

3. Sizi en doğal halinizle görürler

Günlük yaşantınızda ne kadar zor zamanlar geçirmiş olursanız olun, iş arkadaşlarınız en kötü zamanlarınıza şahit olurlar. Gününüzün büyük bir kısmını iş yerinde geçirdiğiniz için yorgun, hasta, üzgün, duygusal, sinirli ya da mutlu anlarınızın çoğunu, hayatınızdaki herkesten çok iş arkadaşlarınız görür.

4. Zor zamanlarınızda psikolog görevini üstlenirler

Hayatınızdaki önemli biriyle, ailenizle ya da arkadaşlarınızla yaşadığınız problemler içinden çıkılamayacak bir hal aldığında, bu konuda yardım alabileceğiniz en uygun kişi yakın bir iş arkadaşınızdır. İş arkadaşlarınızın taraf tutması ya da ön yargılı olması mümkün değildir; çünkü özel hayatınızdaki kişileri çoğu zaman tanımıyor olurlar.

5. Sevdiğiniz yemekleri en iyi onlar bilirler

İş arkadaşlarınız çoğu zaman yeme alışkanlıklarınıza çevrenizdeki bir çok kişiden daha fazla hakim olurlar. Ofiste canınız sıkıldığında ya da kendinizi kötü hissettiğinizde mutlu olmanızın en kolay ve kısa yolu, kendinizi küçük atıştırmalıklarla ödüllendirmektir. Bu nedenle iş arkadaşlarınız size mutlu eden yiyeceklerin neler olduğunu çok iyi bilirler ve zaman zaman size küçük sürprizlerle gelebilirler.

6. Finansal zorluklar yaşadığınızda size destek olurlar

Sizin işinizi yapmayan birinin; aldığınız maaşın size yetip yetmediğini ve yaşam standartlarınızı nasıl etkilediğini tam olarak anlayabilmesi mümkün değildir. İş arkadaşlarınız yaşadığınız finansal kaynaklı problemleri aynı iş yerinde ve aşağı yukarı aynı maaşla çalıştıkları için herkesten daha iyi anlarlar .

7. Hayatınızdaki bir çok şeyi, detaylı olarak bilirler

En yakın arkadaşınız bile olsa, nasıl zor bir yöneticiyle, zor şartlar altında çalıştığınızı anlattığınızda, sizi iş arkadaşınız kadar iyi anlayamayacaktır. Ofis ortamını, çalışan kişileri, fiziksel koşulları ve yönetime dair sıkıntıları; aynı yollardan geçen ve çoğu zaman aynı problemlerle karşı karşıya kalan iş arkadaşınıza daha rahat anlatabilirsiniz.

8. Her şey paylaşıma açıktır

İş yerinde kullandığınız kalemden atıştırdığınız çikolatalara kadar her şey, herkesin ortak olarak kullandığı ve gerektiğinde birbiriyle paylaştığı şeylerdir. Özellikle hemcinslerinizin yoğunlukta olduğu bir ofisiniz varsa, zaman zaman yanınızda bulunmayan ancak ihtiyaç duyduğunuz bir çok şeyi çalışma arkadaşlarınızdan temin edebilirsiniz. Bu paylaşımcı ortam ve birbirinize ihtiyaç duyma durumunuz, sizi bir arada tutan ve ilişkinizi güçlendiren en önemli etmenlerden biridir.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam