İnsansı hareketler: Bedeninizi fark ederek spor yapın

Gelişen teknoloji ile birlikte kendimizi ifade edebildiğimiz alanlar arttı. Mesleki kullanım ise en yaygın olanı haline geldi.

Biz egzersiz uzmanları da bunu en çok kullananlardanız. Süreç şöyle başladı: İçeriğiyle birlikte paylaşılan bir görsel bizi tatmin etti. Takipçilerimiz oldu. Sayıları arttı. Onlarla birlikte kaygılarımız da arttı.

Sunduklarımız tekrara düşmesin diye bize (insanlara) ait olmayan hareketleri gereklilikmiş gibi gösterdik. Enstrümanlarımız çoktu ama hayal gücümüz sınırlıydı. Onu geliştirmenin yolu kendi bedenimize odaklanmaktı ama başkalarını izlemeye devam ettik.

Her alanda üst seviye yaşam en büyük hayalim. Bir hareket uzmanı olarak kaygım insanların bu alanda oyalanması. Ben insanlara sadece spor yaptırmıyorum. Onların bedenlerini fark etmelerini sağlıyorum. Bedeninin farkında olan zihin, yediklerine de dikkat eder. Düşünce tarzını geliştirir. Onu üzen, enerjisini çekip alan durumlardan uzaklaşmasını öğrenir. Sağlıklı bireyler oluşmasının bir yolu da budur.

Bedenini keşfet yaşamını geliştir. Kendini yenilemek isteyen egzersiz uzmanlarına tavsiyem şudur: Antremanlarınıza odaklanın. Sizi rahatsız eden etmenleri sorgulayın. Onları değiştirmekten çekinmeyin. Öğrendikleriniz yorum yapmamıza yardımcı olsun, gördüklerinizin aynılarını uygulamaya değil. Egzersiz sırasında keyif almalısınız. Eğer canınız yanıyor ve hareketi çabucak bitirmeye çalışıyorsanız onu modifiye edin ya da o hareketi şimdilik bir kenara bırakın. Kendi tarzınızı keşfetmenin yolu böyle açılacak. İşte o zaman en sıradan hareketi bile size özgü bir yorumla sunmuş olacaksınız.

Volkan Taştan Pilates Eğitmeni
Pilates ile 6 yıl önce tanıştım. Daha öncesinde sporun herhangi bir dalıyla profesyonel ilişkim olmamıştı. Bedenimi keşfetmeye başladıkça onu daha da iyi anlayabilmek için ... Devam