İnsanlar neden hayallerinin peşinden gitmez?

Hepimizin hayalleri, geleceğe yönelik planları, arzuları, ulaşmak veya sahip olmak istedikleri var… Kimimiz bu yolda sonuna kadar giderken, bazıları ya yarı yolda, ya da daha başlamadan bırakır hayallerinin peşinden gitmeyi. Peki neden?

Hedefi gerçekçi olmadığı için

Belirlenen amaç gerçekçi olmadığında, kişi harekete geçecek kadar motive olamaz. Örneğin kilo vermeyi amaçlayan bir kişinin haftada 5 kg vermeyi beklemesi gerçekçi değildir. Bu kişinin kilo vermek için herhangi bir şey yapmasına engel olur. 

Kendisine inancı olmadığı için

Kişi geçmiş yaşantılarındaki başarısızlıklarını, şu ana ve geleceğe atfeder. Oysaki geçmişte atılan hiçbir adım bugün ve yarına dair bir gösterge değildir. 

“Daha önce denedim olmamıştı, şimdi niye olsun?”

Olumlu değişimler de stres yaratır.
Değişim korkuttuğu için

Her hedef hayata yenilikleri getireceği için kişi bu değişimden korkar. Olumlu değişimler de stres yaratır. Kişi hedefine ulaştığında nelerle karşılaşacağını bilmediği için kendini sabote edebilir. 

Örneğin terfi etme hayali olan kişi, terfi aldığında karşılaşacağı sorumluluklardan korkabilir bu yüzden daha pasif bir biçimde çalışabilir. 

Süreçteki küçük bir olumsuzluk karşısında motivasyonu kaybolduğu için

Kişi hayal ettiği yolda, her şeyin hızlıca ve sorunsuzca olmasını isteyebilir. Ancak maalesef hayale ulaşmak uzun vadeli bir plandır. Dolayısı ile uzun vadeli olan her konuda aksilikler çıkabilir. 

Hayal denen şeye ulaşmak o kadar kolay değil. Öyle olsa adı hayal olmazdı zaten. Bir şeye hayalim deniyorsa, süreçte olan her şeyi kabul edip pes etmemek gerekiyor. 

Kişi yola çıkmadan önce yeteneklerinin, becerilerinin ve güçlü taraflarının farkında olmalıdır.
Kendi güçlerinin ve yeteneklerinin farkında olmadığı için

Kişi kendi yeteneklerinin farkında olmadığında veya kendini hafife aldığında, hayallerinin hep çok uzakta olduğunu düşünür. Uzakta algılanan her şey harekete geçmeyi zorlaştırır. Bu yüzden kişi yola çıkmadan önce yeteneklerinin, becerilerinin ve güçlü taraflarının farkında olmalıdır. 

İlginizi çekebilir: Huzurlu bir yaşama giden yol hayatın gerçeklerini kabul etmekten geçer

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam