İncir Kaç Kalori?

İncir

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 19.18 0.19
Protein (g) 0.75 0.01
Yağ (g) 0.3 0.00
Lif (g) 2.9 0.03
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 1 0.01
Potasyum (mg) 232 2.32
Kalsiyum (mg) 35 0.35
Vitamin A (iu) 142 1.42
Vitamin C (mg) 2 0.02
Demir 0.37 0.00

İncir, gözyaşı damlasını andıran şekliyle kendine has özel bir meyve. Yaklaşık olarak baş parmak büyüklüğünde oluyor, içinde yüzlerce küçük çekirdek var ve tüketilebilir kabuk kısmı genelde yeşil veya mor renkte oluyor. Etli kısmı ise pembe ve hafif, tatlı bir tadı var. İncirin bilimsel adı Ficus carica olarak geçiyor.

İncir ve onun yaprakları, pek çok besine ev sahipliği yapıyor ve bunun yanında sağlığa pek çok potansiyel faydası bulunuyor. Bunlar sağlıklı bir sindirime destek oluyor, kalp hastalıkları riskinde azalma sağlıyor ve kan şekeri düzeylerinizi yönetmeye yardımcı oluyorlar.

İncir Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Taze incir kalorisinin görece düşük olmasına karşın bol besin barındırıyor ve bu nedenle sağlıklı bir beslenme düzeninde iyi bir destek oluyor.

Bir tane küçük taze incir 40 gram kadar tutuyor ve besin değerleri şöyle:

 • Kalori: 30 kcal
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Lif: 1 gram
 • Bakır: Günlük önerilen değerin %3’ü
 • Magnezyum: Günlük önerilen değerin %2’si
 • Potasyum: Günlük önerilen değerin %2’si
 • Riboflavin: Günlük önerilen değerin %2’si
 • Thiamin: Günlük önerilen değerin %2’si
 • B6 vitamini: Günlük önerilen değerin %3’ü
 • K vitamini: Günlük önerilen değerin %2’si

Taze incirde doğal şekerden kaynaklı bir miktar kalori var ancak bir kaç tane incir öğünlerinize ekleyebileceğiniz mantıklı ve düşük kalorili bir atıştırmalık olacaktır.

Diğer yandan kuru incirin kalorisi yüksek ve şeker miktarı da yüksektir. Çünkü meyve kurudukça, şekeri daha konsantre hale gelir.

İncir aynı zamanda çeşitli besinler de barındırır fakat esasen bakır ve B6 vitamini bakımından zengindir.

Bakır çeşitli bedensel işlemlerde kullanılan temel bir mineraldir ve buna metabolizma ile enerji üretimi de dahildir. Bunun yanında kan hücrelerinin, bağ dokuların ve nörotransmiter maddelerin üretiminde de kullanılır.

B6 vitamini bedenin proteinleri parçalayabilmesi için ve yeni proteinler üretmesi için gerekli temel bir vitamindir. Ayrıca beyin sağlığı üzerinde de önemli bir rol oynar.

İncir görece sağlıklı olsa da, bir porsiyonun bir tane incir olduğunu unutmamak gerekiyor. Çünkü bir avuç yerseniz içindeki şeker miktarı dikkate değer hale gelecektir. Bu nedenle şeker ve kalori alımını kısıtlamak isteyenler tek seferde sadece bir tane incir tüketmeliler.

İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Antik Hint tıbbının uygulayıcıları, inciri uzun yıllardır çeşitli bedensel sistemleri bozan rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıyorlar. Bunlar şöyle:

 • Endokrin sistem
 • Solunum sistemi
 • Sindirim sistemi
 • Üreme sistemi
 • Bağışıklık sistemi

Bazı araştırmacılar incirin aşağıdaki özelliklere sahip olduğuna inanıyorlar:

 • Antioksidan
 • Antikanser
 • Anti-inflamatuvar
 • Yağları azaltıcı
 • Hücreleri koruyucu

Bu özellikler onun terapötik etkilerinden sorumlu olabilirler. Aşağıda bu faydalar detaylı bir şekilde yer alıyorlar.

Diyabet ve Glukoz Kontrolü

Dünya Sağlık Örgütü, insanların diyabet tedavisine destek olmak için geleneksel bitkilerden faydalanmalarını öneriyor. Araştırmacılara göre incirin karaciğeri koruyan ve kan şekerini düşüren bir etkisi var.

Bu konu üzerine olan araştırmalar oldukça sınırlılar. Ancak yapılan küçük bir çalışmada, sekiz katılımcı içerisinde, incir yaprağı ekstresi tüketenlerde yemeklerden sonra glukoz düzeylerinde azalma görülmüş.

Çalışmanın katılımcılarının bu ekstreyi kullandıklarında daha düşük dozda insüline ihtiyaç duydukları da belirtilmiş.

Tip-2 diyabete sahip fareler ile yapılan bir çalışmada ise araştırmacılar, incir yaprağı ekstresinin insülin düzeylerinde iyileşme sağlayabildiği ve kan glukoz düzeylerinde de azalma sağlayabildiğini keşfetmişler.

Başka bir çalışmada ise diyabetli farelerde incir yaprağı ekstresinin karaciğerde glukoz üretimini yavaşlatabildiği veye durdurabildiği görülmüş.

İktidarsızlık

Bazı insanlar bazı bitkilerin afrodizyak etkiler uyandırdıklarını düşünüyorlar. İncir de bu meyvelerden bir tanesi.

Yapılan çeşitli deneylerde başka bitkilerle birlikte afrodizyak etkileri araştırılan incir, fareler üzerinde cinsel isteği arttıran etkilerde bulunmuş. Ancak bu etkinin insanlarda da geçerli olup olmadığına dair güvenilir bir araştırma bulunmuyor. Bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekli.

Cilt Sağlığı

Yapılan bir çalışmada, bedeninin her iki yanında da siğil bulunan 25 katılımcı gözleme alınmış ve bu siğillerin bir kısmına incir ağacının lateksi sürülmüş. Diğer tarafta ise kayroterapi kullanılmış.

Araştırmacılara göre katılımcıların %44’ünde incir lateksi siğillerin tamamen ortadan kalkmasını sağlamış. Kayroterapi daha etkili olmuş ve katılımcıların %56’sında siğillerin ortadan kalkmasını sağlamış.

Araştırmacılar onun bu etkisinin neden kaynaklandığını henüz bilmiyorlar ancak yan etkisi olmayan bir siğil ilacı arayanlar için incir ağacının yapışkan lateks kısmı güvenli ve kullanımı kolay bir tedavi seçeneği oluşturabilir.

Saç Sağlığı

Az miktarda çalışmada incir ve saç sağlığı arasındaki bağlantıya göz atılmış. Ancak incirin çok yüksek bir demir değerine sahip olması, onun sağlıklı saçlar için yardımcı bir ürün olmasını sağlayabilir.

Fakat saç sağlığı için ekstre veya takviyeler almadan önce güvenli olduğuna dair doktorunuza danışmanız çok daha doğru olacaktır.

Ateş

İncirin ateş üzerindeki etkilerini test etmek için daha fazla araştırma gerekiyor. Ancak farelerle yapılan bir çalışmada, bir doz incir alkolü ekstresinin beden sıcaklığını 5 saate kadar düşürebildiği görülmüş.

Ancak bu bulguların doğrulanması için daha fazla çalışma gerekiyor.

Sindirim Sağlığı

İncirin laksatif etkilerinden dolayı insanlar incir şurubunu kabızlık tedavisinde yaygın olarak kullanıyorlar. Ancak onun kabızlığa yardımcı olduğuna dair sadece az miktarda kanıt var.

Yapılan bir çalışmada farelere kabızlık sebebi olan loperamid verilmiş. İncir macunu alan fareler, kontrol grubuna göre çok daha az kabızlık yaşamışlar.

Başka bir çalışmada ise incirin ve lif takviyelerinin işlevsel kabızlığa sahip olan insanlardaki etkileri gözlenmiş. İncir kabızlık belirtilerinin büyük kısmını iyileştirebilmiş. Bazıları şöyle:

 • Bağırsak hareketlerinin zamanlaması
 • Bağırsak hareketlerinin miktarı
 • Mide ağrısı ve rahatsızlık

İncir aynı zamanda dışkı çıkartmak için gereken eforda azalma sağlamış ve boşalmama hissinin geçmesine yardımcı olmuş.

Araştırmacılar kabızlık konusunda lif takviyeleri ve incir arasında bir fark görmemişler.

İncirin Zararları Nelerdir?

İncirle ilgili zarar ve riskler, onları kullanma şeklinizle alakalı. Aşağıda detayları mevcut.

İlaç Etkileşimleri

Hem taze hem de kuru incirde yüksek dozda K vitamini bulunur. Bu nedenle kan sulandırıcı kullanan insanların K vitamini alımlarını düzenli tutabilmek için incirden uzak durmaları gerekebilir.

Sindirim Belirtileri

İncirin yüksek lifli içeriği nedeniyle çok fazla incir tüketmek, özellikle de kuru incir tüketmek, ishale sebep olabilir.

Alerjiler

Bazı insanların incire alerjisi olabilir. Araştırmacılar huş ağacı polenine alerjisi olan insanların taze incire karşı pozitif deri alerjisi belirtileri gösterdiklerini belirtiyorlar.

İncir Nasıl Kullanılabilir?

Taze inciri her zaman yıkamak gerekir. Yıkandıktan sonra olduğu gibi tüketilebilirler.

Ayrıca kuru inciri de olduğu gibi tüketebilir veya yumuşayana kadar ılık suda bekleterek tekrar sulanmalarını sağlayabilirsiniz.

Pek çok tatlıda, atıştırmalık olarak ve hatta bazı yemeklerde bile kullanılabilir.

İncir çok miktarda kalsiyum ve lif sağlayan besleyici bir meyvedir. Onu hem taze hem de kuru olarak tüketebilirsiniz ancak kuru incirde çok daha fazla kalori ve şeker olduğunu unutmayın.

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabiliyor ve zarar verme ihtimali pek yok. Ancak şu anda onun faydalarına dair iddiaları destekleyecek yeterince çalışma bulunmuyor.

Kaynaklar;

https://www.verywellfit.com/calories-in-figs-nutrition-and-health-benefits-4109063

https://www.healthline.com/nutrition/figs-benefits

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-figs

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327207#risks

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!