İnanılmaz bir doğa olayına tanık olmak ister misiniz? – Video

Tatilde olduğunuzu ve dalış dersleri almak istediğinizi düşünün. Derslerinizi bitirip, dalış yapmaya izin aldığınızda, en derine inmeye karar veriyorsunuz. Dalışınızı yapıp, denize girdiğinizde jöleye benzeyen, araba büyüklüğünde bir balonun denizde yüzdüğünü görüyorsunuz.

İşte bir grup dalgıcın başına, Türkiye sahillerinde tam olarak bunlar geldi. Bu neredeyse görünmez olan araba büyüklüğündeki jelatin gibi olan balonla karşılaştılar.

Kırmızı uçan mürekkep balığı

Dalgıçlar balona yaklaşıp, görüntülediklerinde, halen daha neyle karşılaştıklarını bilmiyorlardı. Videonun paylaşımından sonra, ne olduğu hakkında yorumlar yapılmaya başlandı. Smithsonian Museum of Natural History ‘den zoolog Michale Vecchione, bu balonun hayatında gördüğü en geniş mürekkep balığı yumurtası olduğunu söylüyor. Bunun büyük ihtimalle kırmızı uçan mürekkep balığı yumurtası olduğunu ifade eden Vecchione, bu türlerin denizin derinlerinde yaşadığını da ekliyor.

Kırmızı uçan mürekkep balıklarının derinlerde yaşaması olağan bir durum olsa da, böyle bir olaya şahit olmak son derece zayıf bir ihtimal gibi görünüyor. Bu mürekkep balıklarının kuluçka süreleri çok kısa olduğu için, bu yumurtaları birkaç gün sonra görmek zorlaşıyor. Böyle bir duruma denk gelme ihtimali düşük olsa da videoyu izleyerek bu muhteşem doğa olayına tanık olabilirsiniz.

Kaynak

Science Dump

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!