İlk buluşmanızı mükemmel hale getirmek sizin elinizde

Güzel görünümlü bir yabancıyla otururken mutlaka kendinizi rezil edecek bir şeyler başınıza gelebilir. Bazen o özel buluşmada her şeyin mükemmel gittiğini düşünürsünüz; ancak bir anda ağzınızdan çıkan bir sözcük ya da ortamdaki sessizliği bozamamanız her şeyi mahveder. Ne yazık ki, bu hepimizin başına gelebiliyor.

İlgili yazı: İlk buluşmada kaçınmanız gereken 6 önemli nokta

Kendinize ne kadar güvenirsek güvenin, buluşmaya çıkıldığında insanlar genellikle çok kırılgan oluyor. Geçmiş deneyimlerinizde başınıza ne gibi olumsuzluklar gelirse gelsin, anda yaşamak eğlenceli, rahat bir buluşma geçirmenizi sağlamaktadır.

İşte bir sonraki sefer eğlenmenize ve güzel bir buluşma geçirmenize yardımcı olacak öneriler:

Sessizliği kucaklayın

İnsanlar buluşmaya çıktıklarında doğru kelimeleri bulmak konusunda kimi zaman zorlanmaktadırlar; fakat iletişim kurma endişenizi basit bir yolla çözebilirsiniz: Sessizliği kucaklayarak.

Bir sonraki buluşmaya gitmeden önce kendinizle konuşun. Kendinize, sohbetin kesildiği anların, derin nefes almak ve ilginç bir konu açarak muhabbeti farklı bir yöne çekmek adına fırsat olarak görmeniz gerektiğini söyleyin. Bu şekilde davranarak sakin ve öz güven sahibi hissedebilirsiniz.

Ne kadar sakin kalırsanız, buluşma sırasında kendinizi o kadar rahat hissedersiniz. Siz sakin kaldıkça karşınızdaki insanın da sakin kalmasına yardım edersiniz. Sizin öz güveniniz artıkça karşınızdaki insanın da öz güveni artacaktır ve bu da mükemmel bir buluşma geçirmenizi sağlayacaktır. Bu, enerji paylaşma adına güzel bir döngüdür.

Vücut dilinizi kontrol edin

İnsanlar; pazarlık, seks gibi konular dışında, doğal olarak yüz yüze gelmezler.  Bu koşullarda her hareketiniz ve ifadeniz dikkate alınmaktadır. Buluşma gibi ortamlarda, yüz yüze gelmek, aslında kaygısız bir etkileşim yaratması gerekirken beklenmeyen baskı meydana getirmektedir.  Bu problemle karşılaşmamak için, gittiğiniz yerde müstakbel partnerinizin yanına oturun. Bu şekilde oturmak hem sizin hem de müstakbel partnerinizin rahat hissetmesine, konuşmaya kolaylıkla geçmesine yardımcı olacaktır.

buluşma
Buluşmaya çıktığınızda gittiğiniz yerde müstakbel sevgilinizin yanına oturmak, ikinizin de rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Hiçbir şey kanıtlamak zorunda değilsiniz

Yeterince iyi olduğunuz, şüphe edilmeyen bir gerçektir. Sohbet ederken, sohbet bir noktada kesilir ve sessizlik başlarsa bunu kendinize hatırlatmak, sakin ve anda kalmanıza yardımcı olacaktır.  Bir kere bu gerçeği özümserseniz, enerjinizin yönünü olumlu yönde değiştirebilir ve kendinizi sevebilirsiniz.

Birisini, sizi sevmesi için ikna etmek hem saçma hem de imkansızdır.

Siz 7 milyar içerisinde teksiniz ve hayatınızı geçireceğiniz insanları, tüm özellikleriyle kabul etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden tüm huylarınız, tuhaflıklarınız ve çelişkileriniz, sizi koşulsuzca sevecek insana da keyif vermelidir. Eğer karşınızdaki insan bunları hoş görmeyi bilmiyorsa, boş verin gitsin.

aynaya bakan erkek
Bir sonraki buluşmaya gitmeden önce kendinize ne kadar değerli olduğunuzu hatırlatın.

Bir sonraki buluşmaya gitmeden önce canlanın. Kendinize ne kadar değerli olduğunuzu hatırlatın. Bu, olağan üstü bir randevu geçirmeniz için ihtiyacınız olan öz saygınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Unutmayın ki, karşınızdakini tanmıyorsunuz

Bu size aptalca gibi gelebilir; ancak insanlar ilk randevuda birçok bilgiyi karşısındaki insanla paylaşmaktadırlar.

Eğer karşınızdaki insanı yıllardır tanıyor gibi hissediyor ya da güveniyorsanız, aslında bunun bir önemi yok. Fakat eğer yeterince zaman geçirmemişseniz ve bir deneyim paylaşacak kadar çok tanımıyorsanız, karşınızdaki insan limitli kişisel bilgiyi sahip olacak kadar güvenilen bir insan olmalıdır.

Örneğin; ilişki geçmişiniz yasak bölge olmalıdır. Eğer biri sizin güveninizi kazanmadıysa, bu tarz bir bilgi alıcı ve vericiye sıkıntı yaratabilir. Siz kendinizi aşırı bilgi vermiş, karşı taraf ise bu durumdan istifade etmiş gibi hissedecektir.

İlk birkaç buluşmada kişiliğiniz ile, mizah anlayışınız ile, tercihleriniz ile ilgili bilgiler paylaşın. Karşınızdaki insanın temel ve bilmesi gereken şeyleri bilmesine izin verin.

Hedeflerinizi hatırlayın

Buluşmadaki amaç eğlenmek, buluşmaya çıktığınız insanla bağlantıya geçmek ve o kişinin güvenilir ve düzgün bir insan olup olmadığını keşfetmeye çalışmaktır.

Lezzetli yemekler, dans ve müzik ilk amacı karşılar. Karşınızdaki insanın kişiliği ve karakteri konusunda söylediklerine kısa bir göz atmak da ikinci hedefi karşılamanıza yardımcı olur; ancak üçüncü hedef en az gerçekleştirilen ve en az bilinendir.

Eğer bir kişiyi beğenmiyorsanız, o kişiyle buluşmaya çıkmanın bir anlamı yoktur.

O yüzden, bu arkadaşlık perspektifini ilk beş (hatta 50) buluşmada aklınızda tutun ve kendinize şu soruları sorun:

Bu insan güvenilir mi? Karşımdaki insan dürüst mü? Beni başarıya götürür mü? Disiplinli mi? Hayat boyu öğrenmeye meraklı mı? Sürekli, aktif bir şekilde beni dinliyor ve açık bir dille cevaplarını benimle paylaşıyor mu yoksa konuşmak için hep sırasının ona gelmesini mi bekliyor? Benim hakkımda görüş bildiriyor mu? Hassas mı? Çocuk kalpli mi? Meraklı mı? Alçakgönüllü mü? Kırılgan mı?

Bu sorular gerçek bir arkadaşı açığa çıkaran sorulardır. Bu soruların cevabı olumluysa, o kişi sizin için buluşmaya değerdir. O yüzden ilk 5 buluşma, üçüncü amacı hep aklınızın bir köşesinde tutun. Eğer güvenilir bir arkadaş olmayı hak edecek özellikleri taşımıyorsa, karşınızdaki insanla romantik bir ilişkiye girmeden bağlantınızı kesmelisiniz.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!