İlk buluşmada yapılabilecekler ve yapılmaması gerekenler

Eşleşme uygulamalarında bir partner de arasanız, arkadaşlarınızı da aracı yapsanız, dostça toplaşmalara da gitseniz veya romantik, beklenmedik bir bağ da yakalasanız, ilk izlenim genellikle bir ilişkinin nasıl devam edeceğini belirler.

Bazı insanların bakışı öyle keskindir ki, bir insanı ilk baştan elemeden geçirebilirler. Araştırmalara göre bu tip yargılamaları çok hızlı bir şekilde yaparız ve genelde bir kaç dakika sürer. Kişinin sesi, hareket tarzı, yüz ifadeleri bizi çeker veya iter.

Eğer ilk değerlendirmeniz devam kararı vermenize sebep olduysa, umutlarınız yükselecektir ancak karşınızdaki kişinin de kriterleri mevcut ve o da size dair bir karar vermeli.

Süreç ilk buluşmaya kadar geldiyse, artık bu noktada herkesin birbiri üzerinde iyi bir izlenim bırakması gerekir ve her ne kadar buradaki her ipucu herkese uygun olmasa da yine de denemeye değer. Fakat herkesin kriterlerinin tam olarak aynı olmadığını da unutmayın.

Yapılabilecekler

Sıcaklık

Bir insanı dünyanıza kabul etmek samimi ve açık bir gülümseme, ilgiyi gösteren bir fiziksel duruş gerektirir. Bu kişinin “o kişi” olup olmadığına odaklanmak yerine onu rahat ettirin. Bir daha görmeyeceğinizi düşünseniz bile bunu yapmanız gerekir.

Merak

Kişinin kim olduğunu öğrenmek için samimi bir çaba gösterin. Tam olarak aradığınız kişi olabilir de olmayabilir de. “Bir ilişkide ne arıyorsun” gibi sorular sormak yerine tutkularını, hayatındaki anlamlı anları ve kahramanlarının kim olduğunu sorun.

Varlığını hissettirin

Buluştuğunuz kişi odadaki tek kişiymiş gibi hissetmeli. Başkalarına bakmak, telefona cevap vermek, dikkat vermemek, o kişiyle ilgilenmediğiniz anlamına gelir ve onu adeta varlıktan silmiş olursunuz. Bu nedenle harcadığınız vaktin ikiniz için de değmesini sağlayın.

Ritm

Bazı insanlar, özellikle de gergin olduklarında, çok hızlı veya çok fazla konuşurlar. Diğer kişiyle yaşadığınız ritmle kendi tepkilerinizi ve davranışlarınızı gözlemleyin. Eğer onu biraz yavaşlatmak isterseniz “Paylaştıklarını kaçırıyorum, daha kolay anlamam için biraz yavaşlayabilir misin?” gibi cümleler kullanabilirsiniz.

Keyif

Karşınızdaki kişiyle olabildiğince iyi vakit geçirmeye odaklanın. İlla ki onu tekrar görmeniz de gerekmiyor. Pratik yapmak insanı daha iyi hale getirir ve bu nedenle sıkılganlığı pratik etmeyin.

Açıklık

Çok özel ve çok kişisel bilgiler paylaşmadan karşınızdaki kişinin sorularını olabildiğince açık bir şekilde paylaşacağınızı fark ettirin. Kim olduğunuzu tanımlamayı öğrenin ve egosuz bir şekilde kendinizi, hedeflerinizi ve geçirdiğiniz değişimleri anlatın.

Empatik doğrulama

Eğer buluştuğunuz kişi sizinle üzücü veya sinir bozucu bir deneyimini paylaşırsa, endişe ve desteğinizi sunun, paylaşmak isterse daha fazla anlatmasına izin verin. “Böyle üzücü zamanlar geçirdiğine üzüldüm.” gibi şeyler söylediğiniz zaman karşınızdaki kişi için daha kolay konuşulur bir hale gelirsiniz. Bu nedenle iletişim süreciniz daha verimli hale gelebilir.

Yapılmaması gerekenler

Çok hızlı ve çok fazla konuşmak

Tüm etkileşimi sadece kendinize çevirmek diğer kişiyi rahatsız edecektir. Sizi dinleyene dikkat etmeniz gerekir. Eğer esnerse, başka yerlere bakarsa, sessizleşirse, muhtemelen onun için ilgi çekici bir sohbetiniz yok demektir.

Odayı izlemek

İlk buluşmanızda dikkatinizi dağıtacak bir şeyler olabilir ancak yine de bunu fark ettirmemek gerekir. Onu da aynı şeye bakmaya veya aynı şeyi dinlemeye davet edebilirsiniz ama süreci tek başınıza geçirmeyin.

Kendinizi çok kurcalamayın

Endişe gösteren hareketleri tespit etmesi kolaydır. Kıyafetlerinizi düzeltmek, saçlarınızı kurcalamak ve rahatsız olduğunuzu gösteren başka davranışlarda bulunmak tüm enerjiyi size odaklayacaktır. Kendinize dair rahat gelmeniz ve rahat gitmeniz gerekiyor.

Davranış ve görünümleriniz konusunda özür dilemek

Partnerinizden davranışlarınız, gerginliğiniz ve hatta görünümünüz konusunda affedici olmasını istemeyin. Karşıdaki kişi size dair kendi yargılarını kendisini yapacaktır. Kendinizi olabildiğince olduğunuz gibi gösterme çabasında olun.

Çok kişisel sorular sormayın

Merak, hakiki bir ilgi ve baskıcı olmayan bir ilgilenme diğer kişiye onun hakkında bir şeyler öğrenmek istediğinizi gösterecektir ancak gizliliği suistimal eden kişisel sorular uygun olmazlar. “Kendini geçindirebiliyor musun, çok sevgilin oldu mu, eski ilişkilerin neden bitti” gibi sorulardan kesinlikle kaçının.

Geçmiş ilişkilerinizden şikayet etmek

Eğer eski sevgililerinize dair şikayette bulunursanız, yeni sevgilinize şunu demiş olursunuz: seninle olduğumda içimdeki bu kırılan şeyleri senin tamir etmen gerek. “

Politik, dini ve sosyal yargılarınızdan biraz kaçının

Herhangi bir inanç konusunda çok sert yargılarda bulunmak karşınızdaki kişinin esnemez ve sert birisi olduğunuzu düşünmesine sebep olacaktır ve bunun sonucunda devamlı kendini düzeltmesi gereken kişi olacağını düşünerek sizden uzak durmak isteyebilir.

Kendinizi abartmayın

Övünmek, fazla benmerkezci olmak, ancak bunları gerçekten yapabiliyorsanız işe yarar ve yine de bu şekilde söylenmekten ziyade keşfedilmeleri daha uygun olur. Yapamayacağınız şeyin sözünü vermeyin. Eğer bu şekilde davranırsanız, diğer kişi muhtemelen sessizliğe gömülecektir ve görüşmeyi kısa kesip sonrasında size dönüş yapmayacaktır.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Eski sevgilinizi unutamamanızın 10 nedeni

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!